İstifa Etmenin En İyi Yolu

O gün geldi… Artık sizin için belki de yıllarınızı verdiğiniz bu işyeri ile vedalaşma zamanı.

Kararınızı verdiniz. Her türlü olasılığa karşı hesaplarınızı yaptınız ve yeni yolunuzu çizdiniz.

Ama yeni bir iş, ama yeni bir girişim… Sonuçta sizi yepyeni bir hayat bekliyor. İstifa etmek istiyor ama henüz ne yapacağınıza dair bir fikriniz yoksa Uzaktan çalışmak mümkün mü? yazısını okuyabilirsiniz. Size farklı bir bakış açısı kazandırabilir.

Yeni hayatınıza karşı sabırsız olsanız da şimdiki işinize nasıl veda ettiğiniz önemli bir konu.

 

Çalıştığınız şirketle kötü bir şekilde ayrılmamalısınız. Hayat bu, kimi ne zaman nerede karşınıza çıkaracağını asla bilemezsiniz.

O yüzden sizi üzmüş de olsalar mümkün olduğunda kibar ve profesyonel bir şekilde kuruma ve kişilere veda etmek yapacağınız en iyi şey.

Aynı sektörde devam etmeseniz bile eski iş arkadaşınızın günün birinde en önemli müşteriniz olup olmayacağını bilemezsiniz.

Köprüleri yıkmadan olabildiğince iyi bir şekilde ayrılmak şu an size önemsiz gelse de ileride keşke dememek için önleminizi alın.

Dünya çok küçük. Sizin için önemli bir ortamda karşılaştığınız eski yöneticinizin zoraki selamlaşmadan sonra yanındakilere sizin hakkınızda kötü şeyler söylemeyeceğinden emin olmalısınız 🙂

Peki işinizden iyi bir şekilde ayrılmak için neler yapmalısınız?

Ayrılmaya kesin olarak karar verdikten sonra zaman kaybetmeden yöneticinize ayrılacağınızı bildirin. Genel Müdüre kadar birden fazla üstünüz varsa kıdem sırasına göre size en yakından başlayarak yukarı doğru bildirimlerinizi gerçekleştirin.

Sizden işleri toparlamanız için veya yerinize alınacak kişinin gelmesi için süre isteyebilirler. Bu nazik davranışınızdan dolayı artı puan kazanırsınız. Kıdem sürenizi doldurmadığınız halde bu tür olumlu davranışlarla bir süre daha çalışmanız karşılığında tazminatınızı talep edebilirsiniz.

Son dakika bildirimleri sizin iş yerinde güvensiz, kuruma bağlılığı zayıf biri olarak algılanmanıza neden olur. Giderken bile çalışma arkadaşlarını, yöneticisini ve şirketin yararını düşünen çalışan her zaman her yerde iyi bir şekilde anılır.

Düşünün bir eski müdürünüzle yeni müdürünüzün bir ortamda karşılaştıklarını. “Sizin şirketten geldi” diyerek sizden bahsettiğini… Müdürünüz sizi nasıl hatırlar sizce? “Çok iyi bir çalışandı kaybetmeyi istemezdik umarım orada mutludur” mu? Yoksa “ona dikkat edin derim biraz maymun iştahlı gibi, ona yatırım yaptık ama beklemeye tahammül edemeden ayrılacağını söyleyip gitti…” Söyleyin hangisi kulağa hoş geliyor?

İş arkadaşlarınıza tüm iyi niyetinizle güvenerek erken açıklama yapmayın. Önce yöneticiler. En son arkadaşlar… Yüzünüze gülenler arkanızdan tekmeyi henüz oradan ayrılmadan atmasınlar, aman dikkat.

Veda maili önemli. Gittiğinizi bilmeyenler olabilir. Siz açıklama yapmadığınız için “işten mi çıkarıldı, kendi mi ayrıldı” dedikoduları dönebilir. Bunları engelleyip herkese basın açıklaması yapmak için işten ayrılmadan önceki son saatleriniz çok uygun. Tatlı, sitemsiz, özel mailiniz ve telefon numaranızı da vereceğiniz, güzel anılardan bahseden ve teşekkürlerini ileten, yeni bir yola kendi kararınızla çıktığınızı anlatan şık bir mail sizin için önemli bir referanstır.

Müşteri veya bağlantılı çalıştığınız insanları arayarak, hatta uğrayarak ayrıldığınızı bildirmeniz sizin yeni işinize iyi referanslarla belki yeni müşterilerle başlamanızı sağlar. Bir girişimde bulunacaksanız belki ilk yatırımı eski müşterilerinizden alacaksınız belli mi olur?

Networkingin bu kadar önemli olduğu devirde her insan A da Z ye sizin için önemlidir. Çaycısından güvenliğine, depocusundan muhsabecisine kadar her kademe, her çalışan önemli. İnsanlarla iletişimde kalırken “bunun bana faydası olur bunun olmaz” diye düşünmeden içtenlikle doğal bir network oluşturmalısınız. Yapay networkler ne uzun süreli olur ne de faydalı…

Kendi hayatınız ve yapacaklarınız hakkında fazla şeffaf olmayın. İnsanlar istifa edenleri içten içe kıskanırlar. Bu yüzden gideceğiniz yer, yapacağınız iş, atılacağınız macera hakkında fazla detay vermemek sizin için daha avantajlıdır. “Hayırlı olsun canım, senin için çok sevindim” sözünün arkasındaki derin kıskançlığı daha fazla yüzeye çıkarmamak için kartlarınızı biraz kapalı oynayın. Nasıl olsa duyacaklar…

Masanızı, bilgisayarınızı iyice toplayın. Teslim edeceğiniz bilgisayarınızdaki her dosya didik didik edilecek, daha da kötüsü sizden sonra gelecek kişiye verilecek. O yüzden size özel her şeyi dikkatlice almanız gerekir. Hatta işle ilgili bundan sonra ihtiyaç duyabileceğiniz şeyleri ayrılmayı dillendirmeden çok önce almanız, ters bir “hemen ayrıl buradan” tepki ihtimaline karşılık size özel her şeyi kendinizin önceden toplamış olması daha iyi bir seçenektir.

Giderayak terfi, zam teklif edilebilir. Buna hazır olun. Değerlendirip değerlendirmemek size kalmış tabii ki. Değerlendirecekseniz bunun geçerliliğinin vaatten öte bir gerçekliği olduğundan emin olun. Sizi oyalıyorlar mı? Kabul etmeyi hiçbir şekilde zaten düşünmüyorsanız bunun sizin için çok değerli bir teklif olduğunu ancak kendi kararınızın hayatınızı farklı yöne yönelttiğini düzgün bir şekilde açıklayabilirsiniz. Açık kapı bırakmanız hayatın her ihtimaline karşı iyi bir tavır olacaktır.

Son yalakalıktan bir şey olmaz 🙂 Son saatinizde artık vedalaşma zamanı geldi… Kin tutmayı bırakıp özgürlüğe adım adım yaklaşırken gelen mutluluk duygusundan feyzle,  tüm çalışma arkadaşlarınızla tek tek vedalaşıp gülümseyen bir yüz bırakabilirsiniz hafızalarda… En sona bıraktığınız yöneticilerinize bir iki yalaka cümle de fena gitmez hani… Esprilerin ve temennilerin havada uçurarak ayrıldığınız bir şirkette herkes arkanızdan iyi şeyler söyleyecektir. Hem de her zaman…

Tabii arkanızda patlamış bir iş bırakmadıysanız 🙂

Video tavsiyesi: Gelecekte iş olmadan nasıl para kazanacağız?

Yorum Ekle