Borçlarınızı nasıl kolay ödeyebilirsiniz? Nasıl kolay para biriktirebilirsiniz?

Uzun süre borç içinde yaşayan insanlar için para biriktirmek imkansız gibi gözükür. Zaten borçları vardır ve kazançlarından birikime ayırmak onlara göre kesinlikle mümkün değildir. Ancak gerçek öyle değil. Çoğu borçlu insan standarda oturttuğu harcama düzenini vazgeçilmez zannediyor. Bunu değiştirebilirsiniz.

Örneğin;

Kredi kartı aylık 3000 TL gelsin,

500 TL de faturalar,

1500 TL kira ödediğinizi varsayalım,

Üstüne bir de ayda 1000 TL ödediğiniz kredi borcunuz var diyelim.

Toplamda 6.000 TL lik zorunlu harcamanız ve 6.000 TL de geliriniz olduğunu düşünelim. Yani çoğumuzun yaşadığı gelen gidiyor durumu…

Hatta 3000 TL kredi kartına ayırdığınız tutar olsa da belki de kartınızın asgari ödeme tutarı 3000 geliyor ve bunu bile ancak ödeyebiliyorsunuz. Ödenmeyen kısmı da katlana katlana büyüyor…

Üstelik kmh hesabınızı da kullandınız ve her ay kullanmaya devam ediyorsunuz. Maaşınız hesabınıza sadece uğruyor. Nasıl? Çok yakından tanıdığınız bir kabus değil mi?

Şimdi bu tabloda borç kalemleri:

Kredi

Kredi kartı borcu

Kredili mevduat hesabı (kmh) borcu

Bunlar standart çalışan borç kalemleridir. Bunlara hiç batmamayı başarmış kişilerin para ile ilgili hiç sorunu olmadığını görürsünüz. Şimdi buraya kadar geldiğinize göre benzer probleme sahipsiniz. Çözümü için okumaya devam…

Neden borca gireriz?

Tabii ki ihtiyaçtan ancak daha da gerçekçi kısmı şu ki;  ihtiyaçtan fazlasını harcamaktan.

Peki, nasıl oluyor bu sıkıntıda ihtiyaçtan fazlasını harcayabilmek?

Çünkü “borç” sizin için geçici bir kavram. O yüzden açılan limiti kendinize “hak” olarak görüyorsunuz.

Kmh tan geçici olarak para çektiniz ve tabii ki kapatacaksınız ama kim bilir ne zaman?

Her ay faizini ödüyorsunuz çünkü gözünüze batmıyor. Ama o bir borç ve sizi aslında rahatsız ediyor.

Kmh yüksek faizli ve öncelikli kapatılması gereken bir kalem, ancak uygulamalar gösteriyor ki, insanlar kmh ı kapattıktan sonra tekrar kullanmaya çok müsait. Yani onu sizin birikim hesabınız, kenardaki paranız, yakınınızdan sürekli alıp geri verebileceğiniz bir borçlanma yeri olarak görüp sürekli kullanıyorsunuz. Bu nedenle hemen kapatırsanız diğer borçlarınız olduğu sürece tekrar kullanacaksınız.

O yüzden ilk kapatılacak borç bu değil. Kapatıp tamamen limiti iptal ettirecekseniz o zaman doğru hareket olur, bravo size. Ama bunu yapmaya cesaretiniz yoksa o kmh tekrar açılacak demektir.

Kredinizi de düzgün ödediğiniz sürece faizi alınmış sabit bir borç ve belirli bir sürede biteceği için şimdilik buna da odaklanmıyoruz. Kredi ödemenizi zamanında ödediğiniz sürece bankalar size yeni kredi teklifleri, yeni kmh hesapları ve yeni yüksek limitli kredi kartları teklifleri ile gelmeye devam edecek. Hiçbir yeni borcu kabullenmeyin. Sizi geçici olarak rahatlatacak olsa da, ne kendi borcunuzu yeniden yapılandırın ne de hepsini tek yerde toplayayım kafasıyla yeni ve daha büyük bir borcun altına imza atmayın.

Esas odaklanılacak yer kredi kartı borcunuz. Bunu yok etmek içinse kullanım şekline bakmamız gerekiyor.

Kredi kartı ile ilgili yapacağınız ilk şey taksitli alışverişi yok etmek. Taksit sizi sürekli her ay büyük bir meblağa ile karşılaştıran en önemli sorundur. Taksitli alışveriş yok. Tek geçmeye alıştığınız anda “bölün” kelimesini hatırlamayacaksınız bile.

Kredi kartı ekstresi geldiğinde yeni ay için hiç taksit olmaması ve sıfırdan başlamak bir süre sonra sizde bağımlılık yaratacak.

Daha önce böldürdüğünüz tüm taksit ödemelerini bitirin ve bir daha asla taksit yapmayın.

Kredi kartı ile ilgili en önemli ikinci kural ise ödediğiniz miktarın (bu borcun tamamı da olsa asgarisi de olsa) size yeni harcamalarınız için limit belirlediği hissinden vazgeçmeniz. Ödediğiniz tutar borç. Harcanabilecek yeni bir limit değil. Kredi kartınızı ve diğer ödemelerinizi yaptıktan sonra elinizde nakit kalıyorsa mutlaka harcamalarınızın büyük bir kısmını (özellikle market/ restoran/ kafe) bu nakit ile yapmanız. Banka kartı da değil. Nakit. O para elinize değmeli. Her cüzdanı açışınızda kalan limitinizi göremiyorsunuz ama kalan nakitinizi görebiliyorsunuz. O yüzden harcama kontrolünü sağlayan en önemli şey nakit kullanma alışkanlığıdır.

Gelelim kredi kartı ile ilgili üçüncü kurala. Zurnanın zırt dediği, battı balık düşüncesinin filizlendiği noktadayız. Kredi kartı ile kasada beklerken tezgahta sizin için paketlenen şeyin sizin hak ettiğiniz ürün/hizmet olduğunu düşünmeniz. Belki çok sıkıldınız bunaldınız, çok çalıştınız, yolun sonu görünmüyor zaten dediniz… Ama o geçici zevk, size borcunun ötesinde bir alışılmış harcama körlüğü yaratacak. Bunu da aynı taksit gibi, nakit kullanımı gibi alışkanlıkla yenmelisiniz.

Peki nasıl olacak bu? Her harcama ihtimalinde, henüz arkadaşlarınızla veya ailenizle plan yapmadan, alışveriş merkezine gitmeden, henüz markete girmeden ve henüz acıkmadan önünüzdeki harcama ihtimali olan dilimde ne yapacağınızı, nerde, hangi ürüne veya hizmete ne kadar harcayacağınızı düşüneceksiniz. Bir kere de oraya gidiverelim demeyin. Bu düşünce bağımlılık yaratan bir alışkanlık. Pahalı bir alışkanlık. O yüzden planlanan , üzerinde düşünülmüş harcama sizi korkutmaz. Daha hesaplıdır. Pişmanlık yaratmaz. 4 tane ani karardan vazgeçip para harcamazsanız 5. si size geri çeviremeyeceğiniz bir teklifle geldiğinde gönül rahatlığı ile kabul edebilirsiniz. Çünkü gerçekten değerli anlara para ayırmayı artık öğrendiniz. Değerli anlarda parasız kalmaktansa değerli anlara fırsat bırakmak en temel borçsuzluk prensibi.

Anahtar sorularınız:

Daha hesaplısı var mı?

Daha ucuzunu nerede bulabilirim?

Bu planı diğer aya ertelesem olur mu?

Bu kıyafeti indirim dönemini bekleyerek alabilir miyim?

Arkadaşlarıma daha ekonomik bir teklifte bulunabilir miyim?

Harcama konusunda birbirini gaza getiren insanlardan uzak durun. Özellikle de biz bunu hak ediyoruz kafasını yaşayanlardan mümkün odluğu kadar uzağa kaçın. Hayatınızın genelinde tasarruflu davranırsanız borçsuz keyifli anlara sahip olursunuz.

Borçsuz yeni eşyalara, borçsuz tatillere ve borçsuz bir birikim hesabına sahip olursunuz.

Nakit alışkanlığı kazanıp kredi kartı harcamalarınızı normalleştirdiğiniz anda artık elinizde daha fazla para kalacak. Hala borcunuz olsa bile maaşınız yatar yatmaz 1/10 ini birikiminiz için ayırabileceksiniz. Belki hala borçlu olacaksınız, belki hala gelen gidecek. Ama birikim hesabınız bir yandan sizin için borçlarınızı kapatmak ve yeni borç yapmamak için var gücüyle çalışacak.

İşte siz tam da bunu hak ediyorsunuz!

 

 

 

 

Yorum Ekle