Kendi Ekonomik Krizinizden Çıkın

Her şeyi geçici olarak çözüyoruz. Günü kurtarıyoruz. Nasılsa düzeltiriz umudu içimizde hep var.

Bankadan kredi çekerim, zam alacağım nasılsa, daha az harcarım, taksitlerim de bitiyor zaten…

Bu bahaneleri telaffuz etmeye başladıysanız ekonomik krizinizin boyutu artarak devam edecektir.

İhtiyaçlar devam ettikçe taksitlerin biri bitip diğeri başlayacak, yüksek harcamalarınız her ay son diye adlandırılacak…

Size bağlı olmayan hayali zam oranları üzerinden bütçenizi planlayacaksınız…

Bankadan çok cazip bir kredi çekecek ve borcunuzu daha büyük bir borcun altına girerek kapatacaksınız, üstelik kredinin verdiği rahatlıkla sıktığınız kemeri de gevşeteceksiniz.

Peki, bu döngüden nasıl çıkarız?

Uygulanabilir Planlama: Ekonomik planlarınızda gerçekçi olun, elinizde olmayan paraları gelecek diye hesaba katmayın. Harcamalarınızı da düşük gösterirken gerçekçi olun, gerçekten vazgeçebileceklerinizi listeden çıkarın. Örneğin aylık 2000 TL gelen kredi kartımı bu ay 1000 TL ye düşüreceğim gerçekçi bir öngörü değil. 1000 TL si zaten muhtemelen birikmiş taksitlerinizdir. Mesela bunun için kendinize 1750 hedef koyun. Gerçekçi hedefleri tutmak daha kolaydır. İpin ucu salınınca, olmuyor diyerek vazgeçmek daha kolay…

Yaptığınız planı takip etmek: Aylık hesaplamanızı küçük bir kağıda yazın ve her zaman cüzdanınızın görünen gözünde tutun. Bu listede kredi kartı o ayki harcamalarınız, gelecek 3 ayki birikmiş taksitleriniz, tarihleri ile birlikte ödemeleriniz yazsın ki atlamayın.

Örneğin Temmuz ayı kredi kartı ödemesi: mevcut taksitlerinizin toplamı+ her yaptığınız alışveriş ya da taksit tutarı hep + olarak ilave edin bu satıra.

Alt satırlarda Ağustos, Eylül ve Ekim ayı kart borcu.

Ödemeleriniz için de ayın hangi günü ödeme yapıyorsanız onları yazın.

Mesela;

01.11.2017: elektrik, su, doğal gaz, kira

05.11.2017: kredi taksiti, internet ödemesi

15.11.2017: cep telefonu, ev telefonu, kredi kartı ödemesi.  Gibi…

Ödemeleri yaptıkça üzerine çarpı koyun. Bu listeyi her ay için hazırlayıp yanınızda taşıyın ve her harcamanızı her ödemenizi not alın.

Tasarruf: Basit tasarruf yöntemlerini mutlaka biliyorsunuz ama ne kadar fark ettirecek ki diye düşünüp uygulamıyorsunuz belki de. Fazla yanan ışıkları daima söndürün, ampulleriniz tasarruflu ampul olsun, çamaşır bulaşık makinalarınız için tasarruflu programları tercih edin, elde yıkamayın makinede yıkayın, su ısıtıcısı yerine ocakta su ısıtın, çayınızı ocakta yapın, mikrodalga yerine ocakta yemek ısıtmaya çalışın hele yemekleri kesinlikle ocakta pişirin. Televizyon izlemiyorsanız kapatın, doğalgazın ısısını düşürüp üstünüze biraz daha kalın giymeyi deneyin, yaz kış t-shirtle dolaşmak zorunda değilsiniz… Isı yalıtımı, bozuk pencere, tesisat sorunları gibi aksaklıkları faturaya yansımadan halledin. Internet ve telefon paketlerinizi daha düşük, hesaplı olanla değiştirin, üşenmeyin. Tv paketinizi izlemediğiniz kanalları iptal ettirin, taahhüt vermediyseniz kullanmayacağınız aylar için kapattırın, bu niyete girdiğiniz anda zaten sizi arayıp daha hesaplı paketler sunuyorlar emin olun. Burada kilit nokta üşenmemek! Üşenmeyin tasarruf edin. Bir ay için tüm bu faturalardan tasarruf edeceğiniz toplam 200 tl bile size ekstra güzel bir hafta sonu yaşatır.

Birikim: Maaşınız yatar yatmaz 50 ya da 100 TL KMH için kesilmiş ya da arkadaşınız borç istemiş, ekstra bir doğum günü hediyesi çıkmış harcamak zorundaymışsınız gibi atın kenara.

Yukarıda yaptığınız planda pozitif olarak şaşan, artan varsa hemen o tutarı da ayırın bu kenara. Bireysel emekliliğiniz hala yoksa mutlaka gidin en düşükten başlayarak yaptırın. Kredi kartından kesilmesini sağlarsanız gözünüz görmeyecek bile…

Çocuğunuz varsa ona kumbara alın ve cebinizdeki bozukluklarla birikimi öğretin. Küçük hedefler koyun kendinize, bir ayakkabı, elbise, gece eğlencesi gibi… Buna odaklanıp elinizde geçen her kuruşu bunun için ayırın. Kredi kartına yüklenmeden, biriktirdiklerinizle ihtiyaçlarınızı karşılayın.

 

Krizdeyim derken bir de bakmışsınız hayatınızı güzel yaşamaya başlamış, hatta araba, ev almışsınız… Bunlar hayal değil, ufak başlangıçlarla her şey mümkün.

Yorum Ekle