Kıdem Tazminatı Ocak 2019, yeni tavan kaç TL oldu?

Kıdem tazminatı çalışanlar için en önemli ve yakından takip edilen konulardan biri. Kıdem tazminatı, işyerinden belirli şartlar altında ayrılan çalışanlara şirketleri tarafından yasalarca düzenlenen oranlarda ödenen parasal bir hak. Emeklilikte ya da işsiz kalınan dönemde kişinin elinde geçmesi açısından da hayati bir önem taşıyor. Her sene Ocak ve Temmuz aylarında alt ve üst limitleri güncellenen kıdem tazminatı, çalışanın emekliliği, askerlik nedeni ve evlilik nedeni ile ayrılma, işten çıkarılma, haklı nedenlerle iş akdini feshetmesi durumunda veriliyor. Bu sebepler geçerli olduğu halde kıdem tazminatı ödemeyen şirketlerden bu bedel dava yoluyla alınabiliyor.

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yayımlanan Mali ve Sosyal Haklar Genelgesi ile birlikte kıdem tazminat tavanında Ocak- Haziran 2019 dönemi tavan ücret belirlendi. Temmuz 2018’de 5.434 TL olan tazminat tavanı Ocak 2019 itibariyle 6.017 TL oldu. Asgari ücretteki %26 lık artış sayesinde en düşük kıdem tazminat tutarı da 2.558 TL’ye çıktı. Bu tutarlar Temmuz 2019 tarihine kadar geçerli olacak.

Çalışanlara her yıl için 30 günlük brüt ücretleri tutarında kıdem tazminatı ödeniyor. 6.017 TL brüt ücreti bu tutardan fazla olanlar için üst limit. Yani brüt ücreti 5.000 TL olan bir çalışan yine 5.000 TL üzerinden kıdem tazminatı alırken, brüt ücreti 7.000 TL olan çalışan tazminat tavanı kadar yani şu anki tavanla yıllık en fazla 6.017 TL kıdem tazminatı alabiliyor.

Yeni limite göre son iş yerine 10 yıllık süre ile çalışmış olan biri 60.170 TL kıdem tazminatı alabilecek. Gününü doldurup kendi isteğiyle ayrılan, yaştan dolayı emekli edilen ya da işten çıkartılan çalışanlar bu kıdem taban ve tavan aralığında brüt maaşlarına göre kıdem tazminatı almaya hak kazanıyorlar.

Çalışanın iş sözleşmesinin belirli nedenlerle sona ermesi kıdem tazminatı almaları için yeterli değil. Aynı zamanda aynı işyerinde en az 1 yıl çalışmış olma şartı da aranıyor kıdem tazminatı için. Her işyeri, kendi bünyesinde çalıştırdığı yıllardan sorumlu olarak onun karşılığında bu tazminat hakkını hesaplayıp çalışana ödüyor.

Kıdem tazminatı nasıl hesaplanır?

Kıdem tazminatı, sizin o iş yerinde çalışma yılınızla brüt maaşınızın çarpımının dönemlik belirlenen taban ve tavan arasında olmak şartıyla tarafınıza ödenmesidir.

Örneğin son iş yerinizde 5 yıldır çalışıyorsunuz. Geçerli sebeplerle tazminata hak kazanarak ayrılmak durumundasınız. Brüt ücretiniz de 6.000 TL. Bu durumda tavan 6.017 TL olduğu halde siz kendi brüt ücretiniz ile hesaplama yapabilirsiniz.

6000 x 5 = 30.000 TL

Bir başka örnek, 1 yıldır asgari ücretle çalışıyorsunuz. Geçerli nedenlerle tazminata hak kazandığınızda size ödenecek tazminat tutarı 2.558 TL taban tutar üzerinden olacaktır. Yani;

2558 x 1 = 2.558 TL

Çalıştığınız her yıl için 2.558-6.017 TL arasındaki brüt ücretinizi kıdem tazminatı olarak alacaksınız.

15 yıldır aynı şirkette çalışan ve 10.000 TL brüt ücret alan bir çalışanın kıdem tazminatı alarak işten ayrılması durumunda ödenecek tutar da güncel üst limit olan 6.017 TL üzerinden hesaplanır.

6017 x 15 = 90.255 TL

İşten ayrılırken kıdem tazminatına ani çıkarılmalarda ihbar, birikmiş izin söz konusuysa kalan izinlerin gün ücretleri de eklenerek iş yeri tarafından çalışana ödenir.

Yorum Ekle