Kıdem tazminatı yeni tavanı belli oldu – Ocak 2020

Memur maaşlarına yapılacak zam oranının belli olmasıyla beraber 1 Ocaktan itibaren değişecek olan kıdem tazminatı tavanı da belirlendi. Ocaktan itibaren emekli olan ve tazminat alma hakkıyla işten ayrılanlar, yeni belirlenen tavan üzerinden tazminatlarını alacaklar.

Mevcut durumda Temmuz 2019 artışıyla birlikte kıdem tazminatı tavanı 6.380 TL idi. Ocak 2020 den itibaren bu tavan 6.730 TL ye çıkıyor. Genellikle geçerli olduğu ayda belirlenen bu rakam bu sene memur zam oranlarının erken belirlenmesiyle öne alındı. Ancak uygulama kendi döneminde yani Ocak 2020 de başlayacak.

Peki kimler bu tavan üzerinden tazminat alabilecek?

Brüt maaşı 6.400 TL üzerinde olanlar bu tavan ücretten faydalanabilecek. Hizmet yılının 6.730 ile çarpılması ile hesaplanacak olan tazminata çalışanın kalan izin günleri ve varsa ihbar tazminatı da eklenecek.

İş Kanununa bağlı olarak işçi statüsünde bulunan özel sektör çalışanları aylık 30 günlük çalışma ve brüt ücret üzerinden hesaplanan tazminatlarını belli koşulları sağlamaları durumunda alabiliyorlar.

Kıdem tazminatı 6 ayda bir Ocak ve Temmuz aylarında olmak üzere yılda 2 kez güncelleniyor. Brüt ücreti daha düşük olanlar kendi brüt ücretleri ile kıdem tazminatını hesaplarken, brüt ücreti daha yüksek olanlar içinse üst sınır olarak yılda iki kez belirlenen kıdem tazminat tavanı kullanılıyor.

Örneğin;

Brüt ücreti 5000 TL olan bir çalışan 10 yıldır çalıştığı iş yerinden ayrılırken 5000 x 10 = 50.000 TL alırken,

Brüt ücreti 10.000 TL olan bir çalışan 10 yıldır çalıştığı iş yerinden ayrılırken 6.730 x 10= 67.300 TL alabilecek.

 Kıdem tazminatı alma koşulları neler?

Bu güncellemeyle birlikte sabırsızca açıp açıp baktığımız kıdem tazminatı nasıl alınır sorusunun cevabını da bir hatırlayalım.

Tazminata hak kazanabilmek için, öncelikle aynı iş yerinde en az 1 sene sigortalı olarak çalışmış olmak gerekiyor.

İşten çıkarılma durumunda ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan sebepler haricindeki durumlarda kıdem tazminatı alınabiliyor. Verilmemiş ise dava açarak bu hakkınızı talep edebiliyorsunuz. Örneğin performans düşüklüğünü bahane ederek tazminatsız işten çıkarıldıysanız dava açarak tazminat talebinde bulunabiliyorsunuz.

Haklı bir sebeple iş akdinizi sona erdirdiğinizde tazminat alma hakkınız var. Yine bu da şirket tarafından verilmiyorsa dava ile talep edebiliyorsunuz. Örneğin mesaileriniz ödenmemişse ve siz iş saatleri dışında firmanın isteği doğrultusunda çalıştıysanız  ve bunu maillerle veya giriş çıkış saatleriyle ispatlayabiliyorsanız dava açarak bu sebeple ayrıldığınızı belirtip kıdem tazminatınızı alabiliyorsunuz.

Daha kolay sorunsuz yöntemlerden ilki, emeklilik gününüzü doldurmanız. SGK ya gidip bağlı olduğunuz yılın kanununa göre doldurmanız gereken çalışma gün sayısını doldurduysanız şirketten kıdem tazminatınızı alarak ayrılabilirsiniz.

Yine sorunsuz bir başka yöntem kadınlar için geçerli: Evlilikte 1. Yılını doldurmadan işten tazminatınızı olarak ayrılabilirsiniz.

Erkekler de askere giderken kıdem tazminatı alarak işten ayrılabiliyorlar.

Bahsi pek hoş olmayan ancak bilinmesi gereken bir konu da vefat. Çalışanın vefatı durumunda mirasçılarına ödeniyor kıdem tazminatı.

Bunlar dışında çalışanın kendi isteğiyle istifa etmesi, doğum yapması veya çocuğuna bakması, eşin tayini gibi sebeplerle işten ayrılmasında yasal olarak kıdem tazminatı talep edemez. Firma kendi isteğiyle anlaşmaya bağlı olarak verebilir o ayrı. Ancak vermemesi durumunda talep edemezsiniz.

İş mahkemelerindeki davaların çoğu kıdem tazminatıyla ilgili. Kanun ağırlıklı olarak işçiden yana. Özellikle önceki davalar benzer konularda ise örnek teşkil ederek daha önce alınamayan haklar için önemli emsal teşkil ediyor.

Kıdem tazminatının fona devredilmesi konusu ise oldukça tartışmalı. Artısıyla eksisiyle önümüzdeki aylarda gündemi meşgul etmeye devam edecek.

Gelişmeleri paylaşacağız.

Yorum Ekle