2018 Dekorasyon Trendlerinden Haberiniz var mı?

 

Eşyalarınızdan sıkılmadınız mı?

Ev değiştiriyorsanız ya da evinizi yeniliyorsanız bu senenin dekorasyon modasından mutlaka haberiniz olmalı.

Bu sene soğuk tonlar sıcağa bürünüyor. Eğer koltuk takımınız soğuk renklerde ise tekli koltuklarınızdan birini sıcak bir renkle kaplatmanın tam zamanı.

Düz renkler arasında desenli patlamalar, soğuk arasındaki sıcak vuruşları kadar etkili. Evinizde nereyi vurgulamak istiyorsanız oraya sıcak renkte bir obje/ mobilya koymalısınız.

Kadife bu sene tahta yerleşti. Ağırlığı ve ihtişamıyla büyülerken, çeşitliliğindeki konfor artık paletin her renginde vücut buluyor. İstediğiniz tonlarda bulabileceğiniz kadifeler evinizi eşsiz dokunuşuyla süsleyecek…

Taş duvar dekorları bu sene de çok moda. Ancak daha önceki yıllardan farklı olarak kusursuzca kaplanmış gri taş görünümü yerine gerçek tuğla renkleri ve düzensiz doğal görünüm moda.

Evler, beyaz siyah ve grinin hakim olduğu minimal havadan çıkıyor ve doğayla uyumlu, kusurları kucaklayan daha sıcak bir ev hale geliyor. Evler bir sahne dekoru değil, gerçek hayatın içinde yaşayan mekanlar olarak yeniden kurgulanıyor.  Doğal, ihtişamdan uzak sade materyaller ile mükemmellik iddiasında olmadan tarz olabilen evler yaratılıyor. Çatlak bir masa, rengi atmış bir duvar, kordonun ucunda sallanan çıplak bir ampul bir anda farklı bir ambiyans yaratıyor.

Kusurlu objelerin yaşanmışlık felsefesiyle yeni bohem dekorasyon trendini oluşturması eskileri saklamayı sevenleri pek memnun edecek. Diğerleri ise tek şansınız ikinci el dükkanların kapısını çalmak…

Birbirinin aynı simetrik evler tarihe karışıyor. Bir duvar farklı diğer duvar farklı renk… Farklı duvar kağıtları, sıcak ve soğuk renkler, modern ile klasik iç içe geçerek yaşayacak evlerde.

Eskitme halılar hala moda. Mermer ise bu sene halka karışıyor ve daha ulaşılabilir objelerle evimizde yerini alıyor. Mermer bir yemek masası yerine mermer bir sehpaya sahip olabilirsiniz. Yine mermerden küçük objeler, kaseler, sunum tahtaları gibi objeler çok moda…

Vintage son yıllardaki popülerliğini koruyor, ancak artık tekel değil. Mobilya endüstrisi bu pahalı tekeli kırıp kendi endüstriyel vintage’larını üretmeye başladı. Artık kolay ulaşılabilir vintage mobilyalarınız olacak hem de çok uygun fiyatlara…

Retro mutfak eşyalarında geri geliyor. Hem de her markada. Artık neredeyse bütün elektronik markaların Retro serileri var. Bu akımda kaybolmamak için sadece buzdolabınızı renkli bir Retro ile değiştirebilirsiniz. Tabii boyutu sizin için yeterli olacaksa…

Altın renk, yalın çizgilerle buluşuyor. Her odada altın rengi rahatlıkla kullanabilirsiniz. Sade mekanlarda ışıltılı aksesuarlar bu sene oldukça moda.

Gözümüze vuran ışık yerine gizlenmiş aydınlatmalar kullanın. Standart ışığı gelişi güzel tepeden patlatan avizeler yerine, yönlendirilebilir, farklı objelere çevrilebilir, odayı gizliden aydınlatan ışıklandırma bu sene çok moda.

Geometrik desenler de yine hem duvar kağıtlarında hem aksesuarlarda göze çarpıyor.

Bu sene mobilyalarınızı duvarlara pencerelere yapıştırmayın. Biraz daha ortaya çekin. Evinizin havasını, boyutunu bir anda değiştirip daha sıcak ve ferah bir hava yaratacak.

Duvar ve koltuğunuz zıt olabilir ancak duvar ve yemek masanız uyumlu olmalıdır. Renkli duvar kağıdı döşenmiş bir salonda ahşap masa olmaz. Sıcak tonlardaki taş duvar ile ahşap masa ise uyumludur.

Koleksiyonların sergilenme zamanı… Eskiden yaptığınız koleksiyonlar ya da el emeği ürünleriniz varsa ortalığa sermek, sergilemek için doğru zaman. Dekorasyona doğallık, sıcaklık ve tarz katacak bu uygulama ile ziyaretçilere anlatacağınız biriktirme hikayeleriniz çok hoşlarına gidecek.

Salonda kütüphane köşeleri çok moda. Bir ara seksenlerde salonda bar modası vardı hatırlarsanız. Eğer geçmişten kalma böyle köşeleriniz varsa o eşyaları arka odaya kaldırın ve güzel bir kitaplığa yer açın.

Rahatlığınızı merkeze alın. En çok rahat ettiğiniz mobilya evin orta yerinde olmalı. Koltuk takımınıza ekstra bir rahat mobilya ekleyip konfor alanınızı genişletebilir, kendinize bir keyif noktası yaratabilirsiniz.

Dağ evi dekorasyonu sıcaklığı ve doğallığı ile bu senenin modasına uyumlu bir şekilde hazır karşımıza çıkıyor. Çıkmışken ona uyumlu mobilyaların artık gerçek ağaçlar yerine daha ekonomik alternatifleriyle yapıldığı ve daha hafif olduğunu söylemek lazım.

Bu senenin en hoşunuza giden trendini seçin, ucundan kıyısından da olsa alın uygulayın, hem içiniz hem eviniz açılsın…

 

 

Yorum Ekle