Evinizi nasıl daha kolay satabilirsiniz?

Ev satmak son günlerde konut sayısındaki artış, sıfır konutların avantajı dolayısıyla ve üzerine eklenen ekonomik koşullarla birlikte epey zorlaştı. Ev almak isteyen de kılı kırk yararak, her detayı inceleyerek alacağı eve karar veriyor. Evi kolay satmak için internette dua arayanlarsa hiç de az değil :). Dua etmekten öte oturup beklemek yerine yapabileceğiniz şeyler var. Küçük detaylarla evinizin değerini kolayca arttırabilir, daha kolay satılmasını sağlayabilirsiniz.

1- İyi dekore edilmiş bir ev, her zaman daha caziptir. O evin potansiyelini ortaya çıkarır. Yaşanabilirliğini gösterir. Göze batan uyumsuz dekorasyon öğelerinden kurtulup, uyum içinde, fotoğraflardaki gibi bir ev haline getirin. Evinizin bir tarzı olsun. O eşyaları götüreceğinizi bilseler de, evin o şekilde dekore edilebilir olması alıcıyı ikna eder. Bir iki ufak dekoratif çarpıcı obje ile mevcut evinizin ambiyansını istediğiniz yönde değiştirebilirsiniz. Hatta bunun için bazı eşyaları arkadaşlarınızdan veya komşunuzdan da ödünç alabilirsiniz. Bu yeni dekorasyon evinizin vitrini olacak. o yüzden taşınacak dahi olsanız eşyalarınızın duruşuna özen gösterin.

2- Evinizde kırık dökük, çirkin duran, bakımsız gözüken, tadilat isteyen yerleri en basit şekilde yaptırmaya çalışın. Tamir edin, görüntüsünü düzeltin…

3- İmkanınız varsa evde ilk bakılan, en çok dikkat edilen yerler olan banyo ve mutfakların temel tadilatını yaptırın. Çoğu alıcılar uğraşmadan evin içine girip oturmak isterler. Bu yüzden ilk bakışta çok tadilat istemeyen evler her zaman daha kolay satılır. Daha sonra kendi istedikleri gibi yaptırabilirler ancak ilk görüş çok önemlidir. Size 10- 20 bin liraya mal olacak bir masraf, evin satış fiyatına 30 -40 bin ekler… 2 bin liraya taktıracağınız bir jakuzi sayesinde evi 10 bin lira daha pahalıya satabilir, diğer benzer dairelerden farklı bir artıya sahip olabilirsiniz.

4- En önemli madde… Boya- badana- kartonpiyer- duvar kağıdı yenileme – sistire- cila gibi yenilemeler evin zeminin kusursuz görünmesini sağlar, evinizi parlatır.

5- Mutlaka temizlik yaptırın ve evinizi toplayın. Dağınık ve kirli bir evi çok ucuz değilse kimse almak istemez. Küçük bir ayrıntı gibi gözükse de bütün imajı zedeler. Evin kokusu da önemlidir.. Evi iyice havalandırın. Mümkünse evi gezecekleri zaman yemek pişirmeyin. Banyo ve tuvalet kokularına dikkat edin, hoş hafif bir oda parfümü ile veya en kötü kendi parfümünüzle ortamı güzel bir kokuyla donatın.

6- Evinizi aydınlık ışık alan saatlerde gezdirin, fotoğraflarını aydınlık ve doğru perspektifle çekin. Doğru ışık ferahlık verir ve satışa olumlu etki yaratır. İlanlarınızı verirken doğru fotoğraflar kullanmaya dikkat edin. Fotoğraflar evinizi güzel gösteriyor mu? Buna önem verin, özenerek en iyi açıyı yakalamaya çalışın. Hatta bunun için profesyonel emlak fotoğrafçılarından yararlanabilirsiniz.

7- Evin can alıcı artı yönlerini özelikle belirtin. Sıkışık bir mahallede otoparkınız mı var? Ya da eski bir apartman ama asansörlü mü? Muhteşem manzarası mı var ya da kullanışlı cam kapalı bir balkon? Barbekülü bir teras? Sizin dairenizin kullanımında bir bahçe? Nereye yakın? Bunların hepsini iyi tanımlayarak, vurgulayarak anlatın.

8- Evinizi istediğiniz şekilde cazip hale getirdiniz peki ya apartman? Mümkünse apartmanın temizlendiği günlerde ziyaretçi alın. Ev kokusunu apartman girişine de sıkabilirsiniz. Çalışmayan otomat, bozuk asansör gibi detaylarla önceden ilgilenin. Mümkünse ilaçlamadan hemen sonra birilerini çağırmayın çünkü ortaya çıkmış böcek ölüleriyle kimseyi karşılamak istemezsiniz… Apartman girişine bir vazo çiçek veya bir puf, çatlak aynanın yenilenmesi gibi ufak dokunuşlarla ilk andan iyi bir izlenim bırakabilirsiniz.

 

 

 

Yorum Ekle