İç Mekan Çiçeklerini Yeniden Keşfedin

Pandemi sürecinde evlerimizde geçirdiğimiz zamanın kalitesini yükseltmek bizim elimizde.

Aynı şekilde evimizin enerjisini arttırmak için de bir kaç küçük formül mevcut.

Bunlardan en basiti hiç kuşkusuz ki iç mekana uygun salon bitkileri. Bulunduğu ortamın havasını temizleyen, huzur katan bu bitkiler aynı zamanda son yıllarda iç dekorasyonun da en vazgeçilmez parçaları.

Eğer evinizde salon bitkisini koymak istediğiniz önceden belirlenmiş bir yer var ise, o yerin ısı, ışık, nem ve hava akımı durumunu inceleyerek, o şartlara uygun bir bitki edinebilirsiniz. Bu yöntem bitkinin yerini sevmesi açısından daha garantili bir yoldur.

Tam aksine belirli bir cins bitkiye evinizde yer açmak istiyorsanız da bu kez çiçeğin özelliklerine uygun yeri bulmanız gerekecektir ve bunun için de çoğu zaman deneme yanılma yöntemine başvurmanız gerekebilir.

Yeşil yapraklı iç mekan bitkileri genellikle tropik iklime uygun olduğu için kısmi sabah güneşi gören nemli ortamları severler. Ayrıca ortamın ısısı da sabit olmalıdır.

Yeni başlayanlar için fitonya bakım kolaylığı açısından ideal bir bitki olabilir.

Eğer bitkinin bulunacağı ortam serin ve az ışık alan bir köşe ise Pothos u tercih edebilirsiniz.

Eğer eviniz büyük ve az mobilyalı ise insan boyuna yakın bitkileri bile rahatlıkla tercih edebilirsiniz. Küçük mekanlara ise skulent ve kaktüsler ile hareket katabilirsiniz.

Seçtiğiniz bitkilere ek olarak ev dekorasyon stilinize uygun saksı rafları, sehpalar ve hatta makrameler alabilir, yeşilin sihirli etkisi ile ev atmosferinizi kolayca yenileyebilirsiniz.

Özlem Par Okutkan- USA

Yorum Ekle