Minimalist Dekorasyon

Konut projelerinin örnek dairelerini dolaştınız mı hiç? Modern, sade, bütünsel ve huzurlu döşenmiş, dağınıklıktan uzak, sanki isteseniz bile dağıtamayacağınız evler… Evini dekorasyon dergilerinden fırlamış gibi döşeyip dağıtmadan kullanabilen var mı?

İşin sırrı Minimalist Dekorasyonda. Ama baştan söyleyelim, önce işin felsefesini benimsemelisiniz. Son dönemin dekorasyon trendlerinden olan Minimalizm, “az, çoktur” felsefesini benimseyen bir yaşam tarzıdır aslında. Kişinin beyninde başlar ve yaşam alanına yayılır.

Bir türlü toplanamayan evinizden bıktıysanız belki de artık bu felsefeyi benimsemenin ve dekorasyonunuza yansıtmanın zamanı gelmiştir.

1.Adım

İlk yapmanız gereken eşyalarınızı azaltmak. Kenara çekmek ya da bir yere tıkmaktan bahsetmiyoruz. Kullanmadığınız, yakın zamanda kullanma ihtimalinizin olmadığı eşyalarınızı ihtiyacı olan yerlere vererek enerjinizi çalan nesne yığınından kurtulun. Bir gün kullanırım diye sakladığınız rengarenk eşyaları eleyin. Nasıl eşyalarla yaşamak istiyorsunuz? Hangileri size kendinizi iyi hissettiriyor? Fazlalıklardan kurtulma konusunda zorluk çekilen esas kısım da, hatır gönül hediyeleri… İyi niyetle alınan hediyeler bir süre sonra anlamsız şekilde birikerek evinizde sizi yoran kullanışsız ve anlamsız eşyalara dönüşüyor. Bunlardan kurtulmalısınız. Çok istiyorsanız özel bir kutuda bir süre daha saklayabilirsiniz ama kesinlikle düzgün toplanıp kaldırılmış bir kutuda olmalılar.

2. Adım

Şimdi eviniz biraz ferahladıysa esas konumuza gelelim. Çünkü minimalizmin amacı, az olmasının yanı sıra uyumlu olması. Eşyalarınız göz yormamalı, dekorasyon sade ve kaliteli durmalı. Bunun için yapmanız gereken renk uyumu yakalamak. Uyumlu tonlar minimal asaletin kilit noktasıdır. Evinizde görmek istediğiniz birkaç renk seçip bunun üzerinde ilerlemelisiniz. Göz yormayan yumuşak pastel tonları veya siyah beyazın asil uyumunu seçebilirsiniz.  Bu sadece soluk renkler kullanmanız gerektiği anlamına gelmez. Düz tonların içinde seçeceğiniz tek bir çarpıcı renk evinizin minimalist dekorasyonunun altını çizer. Gözer batmaz. Örneğin bej tonlarıyla döşenmiş bir evde mavi rengin belirli objelerde kullanımı evi daha hoş gösterir. Fazla masraf yapmak istemiyorsanız elinizdeki mobilya, halı ve perdenin yakın tonlarını seçip sadece aksesuarları değiştirerek evinizin havasını minimalist hale getirebilirsiniz.

3. Adım

Şimdi sırada yeterli boşluğu yaratmak var. Çünkü minimalist felsefede denge çok önemlidir. Dekorasyonda denge ise eşya ve boşluktur. Ne kadar boşluk varsa evde o kadar rahat edersiniz. Eşyalar arasında ve üzerinde mutlaka yeterli boşluk alan olmalı. Sadeliği gösteren, nefes almanızı sağlayan alanlar… Yani, her gördüğümüz boşluğa dolap yaptırıp eşya doldurma, boş masaların üzerini çeşitli objelerde doldurma alışkanlığımızdan vazgeçmeliyiz. Mesela küçük ev aletleri, baharatlıklar gibi eşyalar mutfak bankosunun üzerinde olmamalı. Bunlara dolaplarınızda kullanmadığınız eşyaları çıkartarak yer açmalı ve kullandıktan sonra hemen yerine kaldırmalısınız. Salonunuzdaki tv sehpasını resimlerinizi ve mumlarınızı taşımak için değil, tv alanını güzel göstermek için kullanmalısınız. Özellikle tv etrafı kesinlike boş olmalı. Yatak odası takımının tüm şifonyer puf ve bilimum çekmeceli mobilyalarını kullanmak zorunda değilsiniz. Eşyalarınızı azaltınca bu kadar yere de ihtiyaç kalmayacak. Göz yorucu detaylara boşluklarla veda edin.

4.Adım

Ve son nokta doğru aydınlatma… Işık seçiminiz tüm bu mobilyaları ve dekorasyon seçimlerinizi vezir de eder, rezil de eder. Evinizi en hoş gösterecek, göz yormayan, çiğ beyaz ya da karanlık sarı olmayan gün ışığı tonlarında aydınlatma seçmelisiniz. Evin her odası farklı ampul olmamalı. Her oda aynı renk ışıkla aydınlatılmalı. Avize ya da lambaderleriniz yine mobilyalarınıza uygun sadelikte olmalı. Minimalist döşenmiş bir evde eskiden kaldı sapasağlam diye kristal avize kullanılmaz… Işığı mobilyalara değil boş alanlara yönlendirirseniz eviniz daha büyük ferah ve aydınlık gözükür. Pencerelerden gelen doğal ışık da aydınlatma dekorasyonunun önemli parçasıdır. Mümkünse en sade, en açık renk perdeleri kullanın. İmkanınız varsa cam yoğunluğunu arttırın. Pencere doğramaları doğal ve dekorasyonunuza uyumlu şekilde yenilenebilir.

 

Karakterli bir ev yaratmak zaman alır. Bütçeniz aynı anda tüm eve müdahale etmeye yetmiyorsa yukarıdaki adımları her bir oda için yavaş yavaş uygulayabilirsiniz. İskandinav ve Japon dekorasyon stillerinden ilham alabilir, kendi tarzınızı yaratabilirsiniz.

 

Yorum Ekle