Girişimciliğin Altın Kuralları

Başarılı girişimler sadece doğru fikirle değil, gerçek girişimciyle başarıya dönüşür. Gerçek bir girişimci olmak için iyi bir fikrinizin olması yetmez. Onu gerçekleştirmenize yarayacak özelliklere de sahip olmalısınız.

İşte girişimciliğin altın kuralları;

1- Planlı olmak. Planlanmayan iş farsız gece yola çıkmaktan farksızdır. Ne siz nereye çarpabileceğinizi görürsünüz ne de size nelerin çarpabileceğini… Yakın ve uzak planlarınız net olsun. İş planı girişimin bel kemiğidir. Buna uygun planlı çalışmak da girişimciliğin altın kuralı.

2- Girişim için yapılması gereken işleri ertelemeden plana uyarak, her an, her koşulda harekete geçebilmek gerekir. Bahaneler başladığı anda giriştiğiniz işi sorgulayın. Girişimci olmak bahanelere karşı savaşmak demektir.

3- Başarılı girişimin en önemli konusu tutkudur. Tutku duyulmayan bir konuda başarıdan söz edilemez. Tutkuyla yapılan işte hayal kırıklıkları daha iyisini yapmak için birer basamaktır.

4- Esnek olmak. Fikre aşık olmadan güncel dinamikler ışığında girişimi geliştirebilmek, değiştirebilmek gerekir. Girişimcilik inatlaşma değil, gerçeği kabullenme ve şekil değiştirebilme yeteneğidir. Değişime adapte olabilme, kolay güncellenebilme gerektirir.

5- Harekete geçmek. Hareket kabiliyeti girişimin olmazsa olmazı. Beyninizde dönüp duran konu harekete geçmedikçe bir girişim sayılamaz. Girişimciliğin temeli hareket kabiliyetidir. Aksiyon alabilmektir. Beklemeden her şartta yapılabilecek bir şeylerin olduğunu fark edip, bunu harekete geçerek gerçekleştirmek gerekir.

6- Duygusal Zeka. Sadece analitik zekayla girişimcilik yapılamaz. Duygular karar verme biçiminizi etkiler. İş dünyasında duygusal zeka çok önemlidir. Duyarlılık, empati yeteneği, müşteri davranışını anlama, ihtiyaç belirleme konularında da duygusal zeka çok önemli bir etkendir. Bunu doğru kullanmak gerekir.

7- Eğlence. İyi bir girişimci eğlenmeyi unutmaz. Eğlenmek, mutlu olmak onu ve projesini besler. İş – yaşam dengesi önemlidir ve bunu çok iyi bilir. O nedenle girişim şirketlerinde çalışanlara çok daha mutlu olabilecekleri bir çalışma ortamı yaratılmaya çalışılır. Mutlu olan kişi iyi çalışır ve çok çalışmak girişimin temelidir. Bu nedenle eğlence ile beslenmelidir.

8- Network. Asosyal bir insan da olsanız girişiminizi ölçüp tartmak, tepkileri anlamak, geliştirmek, pazarlamak ve yatırım almak için diğer insanlara ihtiyaç duyarsınız. Ne kadar çok insan tanırsanız o kadar çok doğru kişilere ulaşma şansınız artar. Networking kavramı son yıllarda değeri iyice anlaşılan ve farklı bir dilin konuşulduğu girişim dünyasının bel kemiğidir. Aynı dili konuşabildiğiniz, sizi anlayan insanlarla iletişim kurabilmek girişimci için altın değerindedir.

Yorum Ekle