Kitap Kafe Açmak ister misiniz?

Kitap Kafe açma fikri, beyaz yakalıların popüler girişim fikirlerinden…

Birbirine çok yakışan kitap ve kahveden oluşan bu hoş entelektüel hayal, hayal olmanın ötesine gerçekten geçebilir mi?

Fikirler ve dünyadan örnekleriyle kitap kafe kafasında olanlar buraya…

Kimler Kitap Kafe açmalı?

Dekorasyonu, menüyü, alacağınız kitapları ve fonda çalan müziği bile düşündüyseniz bu tutku sizin için gerçek bir işe dönüşebilir. Zira bunların hiçbirini planlamadan girişip layığıyla yapamayan çok kişi var.

Tutan ve tutmayan örneklerini gördüğünüz bu işi batıran şeyler ise sıradan olmak veya uçlarda olmak.

Yani bu işe girerken tamamen kendi zevkinizi ve tarzınızı dikte eden bir mekan yaratırsanız insanlar bunalabilir ve sizin gibi düşünmeyen ama aynı tür zevki olanları kaçırırsınız. Para kazanmasam da olur bu benim tutkum körlüğü işte burada sizi batırıyor. Kendi zevkini zorla satmaya çalışanlar iş kurma konseptini şaşırıyor, hizmet sektöründe batıyor. Tamamen “çok tutar, acayip satar, çok popüler olur” kafasında aşırı ticari düşünüp bir kitabı zor bitiren zihniyet ise komple çuvallar. Yani bu iş üç beş masa sandalye etrafına kitaplık dizmekle olmuyor. Bir ruhu var…

Aşırı entel veya piyasa kurdu tiplerinin tutturamadığı bu fikir, ancak yeniliklere açık hem popüler nabzı tutan, hem kaliteli içerik sağlayan girişimciler için ise biçilmiş kaftan.

Kitap Kafe açmak için ne yapmalısınız?

Öncelikle bu konuda ciddiyseniz bunu etrafınıza söylemeyin. Çünkü “güzel fikir ama tutmaz, yapan çok var” diyerek sizi aşağıya çeken çok olacaktır. Önce kendi hayallerinizi ve planlarınızı netleştirin, araştırmanızı yapın. Tamamen hazır ve tüm  olumsuzlukları hesaplamış olarak çevrenizdekilere açılın.

Ne olursa olsun her girişim bir yönetim becerisi ister. Ayrıca kazan – gider dengesini tutturmak da muhasebeci tutmanın ya da kasaya birini oturtmanın çok ötesindedir.

Hemen yüksek paralar kazanmak hayaliniz olmamalı. Önce müdavim yaratabilmelisiniz. Müdavim parayı çeker.

Bu tip kafeler için konum önemlidir. Merkezi sayılan ama çok da gürültünün içinde olmayan bir mekan bulmalısınız. Çok merkezdeyseniz yalıtım şart.

Var olan bir kafeyi devralarak kitap kafe haline getirmek daha ucuza mal olabilir ancak imaj eski kapanan kafenin imajı kalmamalıdır. Bunun için yatırım ve reklam yapabilecekseniz devir alabilirsiniz. Ama sevmediğiniz veya kullanmayacağınız dekorasyona para vermiş olacağınızı unutmayın.

Dekorasyon kesinlikle yaratıcı olmalı. Koltuklar çok rahat olmalı ama asla uyutmamalı… Kitap okumak için seçtiğiniz koltuğu düşünün, evin en keyifli köşesi değil mi? O halde siz de sıradan bir mekan yerine keyif köşelerinden oluşan bir mekan yaratın. İç mekanda rahat ve keyifli bahçe mobilyalarını kullanmaktan çekinmeyin. Bazı insanlar sadece o rahat salıncak için sizin mekanınıza gelecek… Işıklandırma ise bir kitap kafenin her şeyi. Beyaz ışık yerine sarı ışık tercih edin. Mobilyalar, raflar, aksesuarlar ayrı tellerden çalmamalı, birbiriyle uyumlu tarzda olmalı.

Sınırlarınızı iyi belirlemeli ve personeli iyi eğitmelisiniz. Orada okunabilecek kitaplar, satışı yapılacak kitaplar ayrımı önemli. Personel gelebilecek diğer sorulara karşı eğitilmiş, yapmak istediğiniz kafe uygulamasına hakim olmalı. Kitaplar konusunda da az çok bilgi sahibi ve kendini bu konuda geliştirmeye açık bir personel almalısınız.

Sosyal medyaya karşı bir entel dantel olsanız dahi sosyal medya kullanımı mekanlar için her şeydir. İstediğiniz ölçüleri çok net anlayan bir sosyal medya uzmanıyla çalışmalı ya da kendinizi bu konuda çok iyi eğitmelisiniz.

Freelance dışarıdan çalışan insanlar Starbucks gibi rahat kafeleri tercih ediyor, bu da profesyonel bir kalabalık ortam yaratması açısından çok ideal. Yalnız başına oturup çalışanlar, yalnız gelip bir kahve içip kitap okumak isteyenlere cesaret veriyor…

Kitap kulüplerinin sayıları giderek artıyor. Daha çok kadınlar arasında yaygın olan bu kulüpler, her ay bir kitap okuyup toplanarak o kitap hakkında ortak yorumlarda bulunan insanlardan oluşuyor. Bunun için sizin mekanınız süper bir buluşma yeri olabilir. Yazarlara imza günleri düzenleyebilirsiniz. Belirli saatlerde kapatıp yazarlık atölyelerine kiralayabilirsiniz.

Kitap sayınızı arttırmak için 10 tane 2. El kitap getirene 1 yeni kitap hediye gibi kampanyalar yapabilirsiniz.

Çok güçlü bir wifi ve şarj olanakları bir kafenin olmazsa olmazları.

Yiyecek olayına ne kadar gireceğinizi hesaplayın. Bunun için özel izin almanız gerekebilir. Şarap da eklemek istiyorum menüme derseniz bunun da izni ayrı… Muhteşem bir ürününüz olsun. Çay ve kahvede bu kadar ayırt edici olmanız zor, ancak mesela muhteşem ötesi bir elmalı kekiniz olursa sırf onun için bile gelen çok olur ve namınız böyle duyulur.

Çok tutabileceğinizi ve markalaşabileceğinizi de hesaba katın. Hatta frenchaise almak isteyen olursa şaşırmayın ve bu ihtimallere karşı hazırlıklı olun.

Ve işte size ilham verecek dünyanın en ünlü kitap kafeleri:

Alexandra Bookcafe, Budapeşte, Macaristan

 

Ler Devagar, Lizbon, Portekiz

 

El Ateneo Grand Splendid, Buenos Aires, Arjantin

 

Merci Used Book Cafe, Paris, Fransa

 

El Péndulo, Meksika, Amerika

 

M.O.C, İstanbul, Türkiye

 

Barter Books, Alnwick, İngiltere

 

The Bookworm, Pekin, Çin

 

Tranquebar, Kopenhag, Danimarka

 

Cook and Book, Brüksel, Belçika

 

Yorum Ekle