Kışın son deminde kayak kaçamakları

Son bir soğuk dalgasıyla yüzleşeceğimiz önümüzdeki haftalarda bir hafta sonu kaçamağını bembeyaz yumuşacık karların üzerinde geçirmeye ne dersiniz?

Evet, bugün son yıllarda çeşitliliği ve her birinin popülerliği giderek artan kayak merkezlerinden bahsedeceğiz.

En acemisinden en profesyoneline uygun kayma alanları olan, eşya kiralayan, eğitim veren merkezlerde, kaymak istemeyenler için ekstra pek çok etkinlik ve eğlenceler mevcut. İster profesyonel olarak kayın isterseniz kar zevkiniz sucuk ekmek olsun buraların tadı hafta sonlarınızı bir hafta tatil tadında geçirmenizi sağlayacak… Eğlenmek için istediğiniz kızak, board ve kayak malzemelerini bulabileceğiniz, yürüyüş yapıp sonra üstüne mangal keyfi yaşayabileceğiniz ve hatta şömine başında şarabınızla keyif yapabileceğiniz mekanlar…

Eskiden kayak merkezi dendiğinde sadece Uludağ akla gelirdi. Hatta profesyoneller genelde yurt dışındaki merkezleri tercih ederdi. Ancak Kayak turizmi öyle gelişti ki her sene yurtdışına gidenler şimdi Kayseri, Erzurum, Kars’a gidip kaymaya başladı. Tabii bu popülerliğin gelişmesinde ve bilinirliğin artmasında sosyal medyanın gücü yadsınamaz. Gerek eşten dosttan, gerek ünlülerden, ama en çok da seyahat bloggerlarından duyduğumuz bu güzel yerlere hep birlikte bakalım:

PALANDÖKEN

PALANDÖKEN KAYAK MERKEZİ- ERZURUM

Bu sene oldukça popüler. Erzurum’a sadece 10 km uzaklıktaki bu pist, Türkiye’nin en yüksek zirvesine sahip. Uzun pistlere ve yeterli kara sahip bir merkez. Mayıs ayının sonuna kadar sezon açıktır. Profesyonellere uygun olmakla birlikte her kesime hitap eder. Özellikle otellerdeki ücret çeşitliliğiyle her bütçeye uygun konaklama imkanı mevcuttur. Merkezde 8 tesis, 22 pist var. Dönüşte Erzurum’da Cağ kebap yemeyi unutmayın…

 

ERCİYES

ERCİYES KAYAK MERKEZİ- KAYSERİ

Giderek gelişen bir kayak merkezi. Mart sonuna kadar sezonu devam etmekte. Ayrıca karın yetersiz kaldığı durumlarda yapay kar yağdırma teknolojisine sahip. Hem yüksek bütçelere hem ekonomik tatilcilere uygun konaklama imkanları ile cazip bir merkez. Kafanızı dinlemek ve gürültüden uzak sakin bir kayak tatili hayal ediyorsanız kesinlikle pişman olmazsınız. Kayseri’den merkeze günübirlik turlar da düzenleniyor. Ayrıca oraya kadar gitmişken yanı başındaki Kapadokya’yı mutlaka ziyaret etmelisiniz. Dönüşte de mantı yiyin demeye gerek yok herhalde…

 

SARIKAMIŞ

SARIKAMIŞ KAYAK MERKEZİ- KARS

En çok turist çeken kayak merkezlerinin başında gelir. Kar kalınlığı 1,5 metreyi bulur. Pistleri sakin olduğundan rahatlıkla kimseye çarpmadan kayabilirsiniz. Kafa dinlemek ve eşsiz doğayla baş başa kalmak için muhteşem. 5 adet pisti mevcut.

 

DAVRAZ

DAVRAZ KAYAK MERKEZİ- ISPARTA

Egelilerin sıklıkla kaçtığı, gitgide popüler olan bu kayak merkezi Akdeniz bölgesinin incisi. Yumuşak kar dokusu kayağa oldukça uygundur. Konaklama konusunda da oldukça hesaplı bir merkez.

 

ILGAZ

ILGAZ KAYAK MERKEZİ- KASTAMONU

Nisan ayına kadar kayabileceğiniz bir pist… Pek çok tesis ve otel bulunuyor. Fiyatlar oldukça uygun. Ayrıca kamp alanları da var bölgede.

 

ULUDAĞ

ULUDAĞ KAYAK MERKEZİ- BURSA

Türkiye’nin ilk kayak merkezi. Popülerliği hala sürse de sürekli kalabalığından ve pahalılığından bunalan kesim giderek diğer merkezlere kaymış durumda. Yine de müdavimi çok. Sadece kayak tatili için değil, özellikle eğlenmeye giden belirli bir kesim var buraya. Kış boyu çeşitli konser ve festivallere ev sahipliği yapar. Gitmediyseniz sezonu bitmeden gidin görün. Milli park olduğu için işletme titiz. Çok fazla işletme olduğu için daha ekonomik olanları bulabilirsiniz ancak yer bulabilir misiniz onu denemeniz gerekecek… amatör pistleri fazla olduğu için yeni başlayanlar ve ilerletmek isteyenlere imkanları ve yakınlığı açısından avantaj sunuyor. Bursa’da İskender yemeden dönmeyin…

 

KARTALKAYA

KARTALKAYA KAYAK MERKEZİ- BOLU

Avrupa standartlarında düzenlenmiş bir snowboard pistine sahiptir. 3 büyük otel ve çeşitli pansiyon tipi konaklama mekanları mevcuttur. Her bütçeye uygun konaklama seçeneği var. Muhteşem çam ormanlarıyla kaplı doğasıyla ılıman iklimde kaymayı sevenlere göre… Oraya kadar gitmişken Yedigölleri de görüp dönebilirsiniz.

 

KARTEPE

KARTEPE KAYAK MERKEZİ- KOCAELİ

Kartepe demek İstanbullular için ya da İstanbul’u ziyarete gelenler için günübirlik kayak tatili demek… İstanbul’a 115 km uzaklıktaki merkezde 12 tane pist bulunuyor. Kayak bölgesinde tek bir otel var. Diğer kalınacak mekan seçenekleri daha aşağıda. Kartepe sucuk- ekmek ve karda çay keyfi için hafta sonu müşterilerini bekleyen kafelerle dolu. Sapanca gölü buraya çok yakın, gelmişken tatilinizi birleştirebilirsiniz.

 

GÜNEYKAYA

GÜNEYKAYA KAYAK MERKEZİ- AĞRI

Her geçen yıl ziyaretçisi biraz daha artan merkez uzun dönemiyle kayak severleri ağırlıyor. Bol karın keyfinin yanı sıra oldukça zorlayan pistler mevcut. Konaklama için tek bir otel bulunuyor.

 

ZİGANA

ZİGANA KAYAK MERKEZİ- GÜMÜŞHANE

Nisana kadar sezonu devam ediyor. Tek bir tesis mevcut. Kar kalınlığı 1 metreyi buluyor. Ormanın içinde bol oksijenli bir Karadeniz havası almak için güzel fırsat… Kışın kar kayağı yapıldığı gibi yazın da çim kayağı yapılıyor. Ayrıca doğa yürüyüşü, kuş gözlemciliği, yamaç paraşütü gibi imkanlara da sahip.

 

SAKLIKENT

SAKLIKENT KAYAK MERKEZİ- ANTALYA

500 dağ evi ve tesislerden oluşan kayak merkezi Torosların Bey Dağları kısmında olup ekvatora en yakın kayak merkezlerinden biridir. Kayaktan inip denize girmenizi mümkün kılan eşsiz bir doğaya sahip. Aralık-Nisan arası 4 ay kayak imkanı bulunuyor. 5 adet pist mevcut.

Kışın güzelliğini kavurucu sıcaklar gelmeden son bir kez içinize çekin, karlarda yuvarlanın ve ofisinize arınmış olarak dönün 🙂

 

 

 

Yorum Ekle