Renkli Noel Pazarlarını Keşfedin

Kışın Avrupa sandığınızdan daha keyifli olabilir… Yılbaşı ruhunu kartpostal gibi sıcacık yansıtan en güzel olaylardan biri şehirlerde kurulan Noel Pazarları. Hepsi rengarenk ve göz alıcı…

Işıl ışıl ağaçlar, süslemeler, birbirinden güzel hediyeler, mis gibi çörek kokuları ve sokaklarda söylenen yeni yıl şarkıları… Hatta şanslıysanız biraz da gerçek kar!

Kış tatilinizi bu döneme denk getirdiyseniz, aşağıda önereceğimiz Noel Pazarlarını mutlaka gezin.

İş seyahati için bu şehirlerde bulunursanız da hiç değilse toplantılardan sonra buraları görmeden dönmeyin.

Masalın içine dahil olun

Noel pazarları size kış mevsimini biraz daha fazla sevdirecek… Yöresel ekstralarla tatlandırılan sıcak şaraplardan ve ayaküstü yenen muhteşem kokulu wafflelardan tatmayı unutmayın.

Birbirinden güzel hediyelikler arasında kaybolacaksınız hatta hepsini kendinize almak isteyeceksiniz.

Alışveriş yapın, gezin, fotoğraf çekin, konserlere ve etkinliklere katılın, buz pateni yapın… Bu masala siz de dahil olun!

Bilinen Almanya rotalarından farklı alternatifler burada:

Strasbourg –Fransa: Almanya’nın etkisinde kalmış bir Fransız şehri Strasbourg. Avrupa Konseyi, Avrupa Parlamentosu, Avrupa İnsan Hakları Komisyonu gibi önemli kuruluşların genel merkezi olması nedeniyle Avrupa’nın başkenti olarak anılan şehir aynı zamanda Noel’in de başkenti olarak biliniyor. Çünkü bu şehirdeki Christkindelsmarik pazarı, Avrupa’nın en eski Noel Pazarıdır. Tarçınlı sıcak şarap ve zencefilli kurabiye ikilisi kulağınıza hoş geliyorsa doğru adrestesiniz. Şehir merkezindeki 30 metrelik çam ağacı birbirinden güzel binlerce süs ve ışıkla giydirilmiş. Etrafında küçük ahşap kulübe ve tezgahlarda binlerce renkli ürün satılıyor. Tüm şehir merkezi araç trafiğine kapalı olduğu için rahatlıkla bu geleneksel pazarı gezebilirsiniz.

Brugge- Belçika: Görebileceğiniz en romantik Noel pazarlarından. Küçük teknelerle gezilen küçük kanalar rengarenk ışıklarla gerdanlık gibi süslenmiş. Ortaçağ mimarisi odluğu gibi korunduğundan gerçek bir masalın içinde buluveriyorsunuz kendinizi. Tarihten fırlamış binalar çok güzel ışıklandırılmış şekilde karşılıyor sizi. Çikolata kokulu sokaklarda sevimli dükkanlar ve meydandaki Noel pazarı sizi adeta içine çekiyor… Her yerde tencere midyesi ve bira servisi var. Avrupa’nın en görülesi pazarlarından…

Viyana- Avusturya: Sanatın başkenti Viyana Noel’de de ziyaretçilerini sanat ve alışverişle birlikte kucaklıyor. Birbirinden renkli tezgahlarda gezdikten sonra mutlaka bir operaya bilet alın. Sarayın hemen önüne kurulan pazarda sıcak şarap, hediyelikler, kurabiyeler ve geleneksel el sanatları ürünleri ile dikkat çekiyor. Büyük pazarın yanı sıra şehrin pek çok noktasında geçici küçük ama hepsi birbirinden güzel pazarlar kuruluyor. Vaktiniz varsa hepsini gezmenizi tavsiye ederiz.

Stockholm- İsveç: Stockholm’ü seviyorsanız bir de Noel süslemeleriyle görün. Bayılacaksınız. Rengarenk bir şehre dönüşüyor. Diğer pazarlara göre daha ufak olsa da kendine has özellikleriyle dikkat çekiyor. Kırmızı çatılı tezgahlarda bademli bisküvileri, safranlı çörek, sıcak şarap, İsveç’e özgü el sanatları ve diğer hediyelik eşyaları bulabilirsiniz. Meydandaki Pazar kadar ara sokaklara kısa süreli açılan pazarları da bir o kadar renkli ve değişik.

Budapeşte- Macaristan: Çigan müziğiyle eğlenmeyi seviyor musunuz? Bir de buna yeni yıl ruhunu ekleyin. Noel pazarları işte tam da bu eğlencede ve renklilikte gerçekleşiyor. Yöresel yemeklerinden tadabilir, özel şaraplarından içebilir, porselen ve tahta el işçiliği hediyeliklerden alabilirsiniz. Burada da yine diğer şehirlerdeki gibi ahşap kulübelerde ürünler sergileniyor.

Prag- Çek: Prag gotik mimarisi ve altın kubbeleri ile farklı mistik ruhu olan bir şehir. Noel zamanı bu ruhu dev bir panayıra dönüştürüyor şehirde. Eski kent meydanında kurulan Pazar diğer ülkelere göre daha büyülü bir havada. Tabii ki kristaller, biblolar, ahşap oyuncaklar, kuklalar, el işi giysiler, yöresel yiyecek ve içeceklere rastlayabilirsiniz. Buraya kadar gelmişken Bal Şarabını denemelisiniz. Alışverişten fırsat bulursanız Prag’a gelmişken meşhur gece eğlencelerine katılabilirsiniz.

Kopenhag- Danimarka: Vikingler diyarı Kopenhag’da Noel zamanı ayrı bir gözde! Farklı peyzaj ve ışıklandırmalarıyla bambaşka bir atmosfere sahip kentin yüksek refah seviyesi kendini her sokağında açıkça gösteriyor. Otantik restoranların yanı sıra dünya lezzetlerini tadabileceğiniz pek çok restorana sahip bu kentte Noel pazarı buz pateni pisti, barlar, lunapark alanlarıyla çevrili. Kendinizi bir prens ya da prenses gibi hissetmek istiyorsanız bu kenti listenize alın.

Edinburgh- İskoçya: Büyülü bir şehir arıyorsanız Noel’de Edinburgh doğru nokta. Şehir kendine has havasına eklenen Noel ruhu ile parıldıyor. Tarihin içine ışıklarla bezenmiş stantlarda keyifli gece yarısı alışverişleri yapmak, buz pistinde kaymak ve etraftaki barlarda İskoç viskisi veya bira içmek yapabileceklerinizden sadece birkaçı… denk gelirseniz fener alayına katılın ve eğlenceli sokak partilerinin tadını çıkarın.

 

 

Yorum Ekle