5 Ayda İş Hayatında Zirveye ulaşmak

Ofis sizi basmaya başladı, masanız size yetmiyor, şefinizin yaptıklarından daha iyisini yapacağınızı düşünüyorsunuz… Bunlar bulunduğunuz konumun artık yavaş yavaş size dar gelmeye başladığının göstergesi. Artık zirveye doğru harekete geçme zamanı geldi. Peki, ama nasıl?

Bu yıl artık kariyerinize bir el atmanın vaktinin geldiğini düşünüyorsanız zaman kaybetmeden kariyer basamaklarını hızla çıkmanızı sağlayacak iyi bir plan yapıp onu uygulamaya başlamalısınız.

Ancak planlarınızı hayata geçirirken dikkat etmeli, sizin adımlarınızı takip edebilecek rakiplere karşı uyanık olmalısınız.

Bu noktada en önemli başlangıç, bu planlarınızdan en yakın arkadaşınız dahil kimseye söz etmemek. İyi niyetle edilen bir söz dönüp dolaşıp sizi arkanızdan vurmasın. Bu yüzden planlarınızı ve hedeflerinizi kendinize saklamanız son derece önemli.

Herkesten bir adım önce olun, ancak bunu diğer çalışanların gözüne sokmayın. Sadece müdürünüz görmeli, bilmeli.

Bir günde zirveye ulaşamazsınız. Bunun için etkili ve planlı bir süreye ihtiyacınız var. Ne kadar erken başlarsanız o kadar iyi.

Yavaş yavaş ve sürekli halde değerinizi göstereceksiniz ki sonunda hem çalışma arkadaşlarınız hem yöneticiniz gerçekten değerli olduğunuzu anlasın ve o pozisyonu sizin hak ettiğinizi düşünsün.

Sabırla her gün, göze batmadan kendinizi kanıtlayın.

Zirveye ulaşmak sadece bu konuda kararlı olanların başarabileceği bir şey… O yüzden kararlı olmak bu yolda en önemli meziyet.

 

Şimdi hazırsanız ay ay hedefinize nasıl ulaşacaksınız bir bakalım:

 

1.Ay: Hangi Pozisyonu istiyorsunuz?

Öncelikle kendinize hedef belirleyin. Bütün enerjinizi istediğiniz göreve yönlendirin. Doğrudan şefinizin pozisyonunu mu istiyorsunuz yoksa başka bölümdeki boş bir pozisyona mı geçmek istiyorsunuz bunu iyice araştırın. O işi yapabilmek için gerekli olan şartlar ne? Çok iyi raporlama mı, eleman yönetimi başarısı mı, yenilikçi bir proje hazırlayıp tek başına yürütebilmek mi, yoksa SPK gibi bir sınavı geçmek mi… Öncelikle o pozisyon için hangi çabaları göstermeniz gerektiğini tespit etmeniz gerekir. Boşa kürek çekmemek için doğru yerden başlayın. Kendi potansiyeliniz ne? Bunu iyi sorgulayın. Bu iş için güçlü yönlerinizi öne çıkarın ve güçsüz yönlerinizi dürüstçe kabullenip geliştirmek için harekete geçin. Enerjinizi angarya işler üstlenerek değil, hedef odaklı ilerleyerek harcayın. Şirketin odaklandığı konulara öncelik verin. Hangi konulara en çok önem veriliyorsa bu konulara eğilin. Deli gibi çalışmak değil, doğru noktaları çalışmak sizi zirveye taşır.

 

2.Ay: Top sizde

Artık ne istediğinizi ve nasıl alacağınızı çok iyi biliyorsunuz. Kendinizi geliştirmeye başladınız ancak ben oldum yanılgısına düşmeden ego dikenlerinizi kontrol ederek daima öğrenme yolculuğunda olduğunuzu unutmayın. İnsanların da bu alçak gönüllü yanınızı görmelerini sağlayın. Şimdi artık epey yol aldığınız bu yolculuğu üstlerinize hissettirme zamanı geldi. Öncelikle üstünüzdeki kişinin nabzını yoklayın. Sevdiği şeyleri bulun ve o noktadan yakalayıp baş başa bir sohbet imkanı yakalayın. Bunu karşısında kem küm ederek talepte bulunma durumlarıyla karıştırmayın. Gayet dostane hatta hafif hırslı ve iddialı bir sohbet olmalı. Ona kariyerinde bu başarıyı nasıl yakaladığını sorarak pohpohlamayla başlayıp bir iki sizi çok da ilgilendirmeyen hikayesine katlanıp sonra kendi kariyeriniz için tavsiye istemenizle tamamlanmalı. Sizi yakından tanıması için bir fırsat vermelisiniz. Bu iş dışı sohbet sizi yakınlaştıracak ve gözü daha fazla sizin üzerinizde olacak. işte şimdi artık başarılarınızı sunma zamanı. Verdiği tavsiyelerden birini uygulamaya başladığınıza dair kısa öz bir e-posta ile kendinizi hatırlatabilirsiniz. Şimdi sırada onun gibi davranma zamanı var. İşe erken geliyorsa erken gelin, mesaiye kalıyorsa mesaiye kalın. Kendi ilgilendiğiniz yaptığınız ekstra işleri paylaşın. İş bitirici olun, ben hallederim diyerek sorunlu işleri (yapabileceğinize inanıyorsanız) üzerinize alın. İlginizi hevesinizi görmeli. Onun yerine geçmek değil, onun çok iyi kullanabileceği bir yardımcısı olma, sağ kolu haline gelme istediğinizi görmeli. İş hayatında kimse sizi sevdiği için bir yere getirmez. Ancak onun işine yarıyorsanız getirir. İşine yaradığınızı ispatlayın. Eğer sorun şefinizse ve sizinle hiç mi hiç ilgilenmiyorsa hedef büyütüp bir üst kademe ile bu çalışmayı yapmalısınız. Bunları özellikle şefinizin ofis dışında ya da toplantıda olduğu zamanlara denk getirirseniz neden onu atladığınızın normal bir bahanesi olur. Onun yokluğunda işlerini üstlenebilir, kendinizi gösterebilirsiniz.

 

3.Ay: Ekibinizi kurun

Ekip derken kendi çalışanlarınızdan bahsetmiyoruz. Size istediğiniz terfide yardımcı olacak, işlerinizin görülmesinde ve sizin terfi talebinizin gerçekleşmesine katkıda bulunacak kişileri etrafınıza toplayın. Bugüne kadar etrafınızda neler yapmaya çalıştığınızı anlamaya başlamış kişiler olacaktır. Sizi çekemeyen, desteklemeyen kişiler de bu sürede net bir şekilde çoktan kendilerini çekip size karşı tavır almıştır. Eğer böyle kimse yoksa çok şanslısınız. Önünüze taş koyabilecek, sizi rakip olarak gören kimse yok demektir. Çalışma arkadaşlarınıza iyi davranın. İleride onların yöneticisi olduğunuzda sizin arkanızdan konuşup yanlış işler yapmalarını istemezsiniz değil mi? Onlara şimdiden nazik ve kibar davranın. Bir kahve muhabbetinde şirket ve departman hakkında düşüncelerini öğrenin. Hatta şefiniz hakkında neler düşünülüyor, yeterli görülüyor mu yoksa daha iyi olması beklenen konular var mı? Bunlar sizin ileride örnek almanız gereken davranışlar. Siz iş arkadaşlarınız arasında öyle bir noktaya gelmelisiniz ki sizin için O bu işi şahane yapar demeliler. Ayrıca sırf kendi departmanınız değil, birlikte çalıştığınız departmanlardaki çalışanlarla da aranız iyi olmalı. Yatay terfi imkanı bulabilir, o bölümdekilerle sohbet esnasında boş pozisyonları ve nasıl birini istediklerini öğrenebilirsiniz. Yine kendi işinizde yükseldiğinizde diğer departmanlarda ne kadar fazla tanıdığınız olursa işler ve toplantılar o kadar sorunsuz geçer bunu unutmayın. Yönetici seviyeleriyle diyalog kurmayı da unutmayın. Diğer departmanların yöneticileri hatta genel müdürünüzle sık sık karşılaşıp sohbet ederek hafızlarına isminizi ve tarzınızı kazıyın. Terfiiniz gündeme geldiğinde kimdi ki o demesinler…

 

4.Ay: Elinizi toparlayın

Bugüne kadar dur durak bilmeden hedefiniz için çalıştınız durdunuz. Şimdi yaptıklarınızı toparlama ve düzenleme zamanı. Bilgi beceri kendini geliştirme ve hedef kitlenme becerilerinizi gözden geçirin. Bu yolda hızla ilerlerken hedefinize arada kafayı kaldırıp bakın hala orada mı? Şartlar aynı mı yoksa değişti mi? yeniden yapılanma ile farklı pozisyonlar ortaya çıktı mı? Yoksa hızlı ivme için aylardır çalıştığınız pozisyona dışarıdan birini getirdiler mi? Bunları durup kontrol etmelisiniz. Neydiniz, ne oldunuz. Hedefiniz hala net bir şekilde karşınızda duruyor mu? Peki, siz kendinizi şimdi o hedefe daha yakın görebiliyor musunuz? Hala eksik noktalarınız var mı? Siz artık bir profesyonelsiniz. Bütün bu edinimlerinizi güzelce bir araya getirmeli, eksiklerinizi biran önce kapatmalısınız. İş başarınız ve iletişim başarınız gelişim başarınızı güzelce gözler önüne serebiliyor mu? Hem sevilen, hem de başarısıyla takdir edilen biri haline geldiniz mi? sizi sevenler ne kadar başarılı olduğunuzu henüz bilmiyorsa onlara başarılarınızı, sizi başarılı bulanlar ne kadar sevildiğinizi bilmiyorsa onlara da güçlü iletişim özelliğinizi göstermenin zamanı geldi. Şirket dışı mesleki toplantıları bu aşamada artık bir artı olarak iş hayatınıza katabilirsiniz. Şirket dışından bilinen bir isim haline gelmeniz, şirketiniz hakkında size danışmaları, piyasayı okuyabilmeniz ve sonrasında gelip bunları yöneticilerinizle paylaşmanız oldukça önemli. Hele yöneticilerinize sizin bu bilinirliğiniz dışarıdan öğrenirse tadından yenmez… Artık şirketten beklentilerinizi hafif hafif hissettirme zamanı. Onlara düşünüp emin olmaları için 1 ay daha vereceksiniz. O yüzden konuşma arasında ya da maillerde, iş raporlarınızda beklentinizi belli etmelisiniz. Sizin beklenti içinde olduğunuzu bilmeliler.

 

5.Ay: Zirveye doğru…

Yapmanız gereken çoğu işi yaptınız. Planlarınız gayet yolunda gidiyor. Bugüne kadar çalışıp çabalarken, iş hayatını tırnaklarınızla kazırken mütevazı olduğunuz yeter. İstediğinizi alma konusunda mütevazılığı bir kenara bırakıyorsunuz. Siz bu şirket için neler yaptınız, kendinizi nasıl geliştirdiniz, hangi sorunları çözdünüz, kimlere nasıl yardım ettiniz, hangi krizleri yönettiniz… Hem bilgi, hem beceri, hem yönetme özelliklerinizin altını çizen detaylı bir rapor hazırlıyorsunuz. Daha önceki üstü örtülü taleplerinizin aksine sadece bu konuda yazılmış. Başka işle bağlamadığınız, tamamen sizi anlatan bir rapor. Bu raporu yöneticinize atıyor ve resmi randevu talep ediyorsunuz. Maile cc kısmına üstünüzün üstünü de duruma göre ekleyebilir ve birlikte bir görüşme talep edebilirsiniz. O kaçınılmaz karşılaşma için en uygun kıyafetlerle ciddi şık bir görünümle ve asla rahatsız edilmeyeceğiniz bir toplantı odasında yapmayı talep etmelisiniz. Mümkünse onların odasında olmamalı. Kendinizi onlara karşı güvenli ve net bir şekilde ifade edebileceğiniz bir ortam olmalı. Hatta bunun için bir sunum yapmanız gerektiğini söyleyerek toplantı odasında projeksiyon başında kendinizi ve yaptıklarınızı daha net anlatabilir. Yapmak istediğiniz, gelmek istediğiniz pozisyonu daha açık konuşabilirsiniz. Kendi stratejilerinizi anlatabilir, şirkete katmak istediğiniz şeylerden bahsedebilirsiniz. Bu konuşmayı yaparken somut örneklerle uzatmadan, gereksiz süslemeden ve direk olarak ne istediğinizi belirten bir mesajla toplamalısınız konuyu. Size yöneltebilecekleri her tür soruya açık olmalısınız. Size istediğiniz pozisyonu değil başka bir pozisyon önerebilirler… ya da başka şehirde bir üst görev önerebilirler. Maaşınıza zam yapmadan terfi vermeyi teklif edebilirler… Bunların hepsi için hazırlıklı olmalı verecek bir cevap bulundurmalısınız. Eğer hiç tahmin etmediğiniz bir cevapla gelirlerse bunu düşünmek için zaman isteyin. Maaşsız terfi için 6 ay sonra maaş uyarlaması talep ederek kabul edebilirsiniz. Ya da şehir dışına gitmektense başka şirketlerde şansınızı denemek isteyebilirsiniz, bu esnada iş arayışınızı duyan yöneticiniz sizi kaybetmemek için size daha iyi bir teklifle gelebilir…

 

İş hayatı zorlu bir yoldur ve ancak kılavuzu doğru okuyanlar engelleri aşarak zirveye ulaşır…

 

Yorum Ekle