İş bulmanız için gereken 5 özellik

Hepimiz daha iyi bir hayat yaşamak için başarılı bir kariyerin hayalini kurarız. Bunun için iyi bir iş sahibi olmak, ideal bir maaş almak için çalışırız. Ömrümüzün büyük bir bölümünü geçirdiğimiz eğitim hayatımızdan sonra kimimiz okuduğumuz alanda pek çoğumuz ise bambaşka alanlarda iş arayışlarına gireriz. Peki iş bulmak için eğitim dışında nelere ihtiyacımız var?

Ekonomik bağımsızlığını ilan etmek için iş bulmada acele etmeyin. Nitelikli bir başlangıç sizin kariyer yaşamınızın devamını etkileyecek. Kısacası nası başlarsanız öyle gitme ihtimaliniz yüksek. Yani muhasebe deneyimiyle başlayıp sonra ben sıkıldım insan kaynaklarına geçeyim derseniz ya almazlar, ya sıfırdan tecrübesiz bir eleman gibi başlarsınız. O yüzden ilk adımlarınızı iyi atın.

Maalesef günümüzde iş bulmak hiç de kolay değil… sizin gibi aynı anda binlerce iş arayan, işini değiştirmek isteyen kişi olduğunu düşünürseniz öne çıkmanız için bazı özelliklere sahip olmanız gerekiyor. Sadece deneyimli ya da yetenekli olmak yetmiyor. Şanslı seçilmişlerden olmak için başarıya giden yolda sizi yukarıya taşıyacak özelliklere bir göz atalım…

1-Etkili konuşma: İş hayatında iletişimin son derece popüler olduğu bir dönemdeyiz. Ar-Ge den muhasebeye, satıştan satın almaya kadar etkili konuşmanın son derece önem arz ettiğini bilmelisiniz. Boş konuşmadan net açık ve işe heyecan duyarak konuşabilmek , etkili sunum yapabilmek, insanların dikkatini kolaylıkla kazanabilmek iş hayatındaki büyük artılardan. Karşılaşılan durumları ve sorunları kolaylıkla özetleyebilen, dışarıya karşı firmayı güzel bir şekilde temsil edebilecek, şirket haklarını savunabilecek kişiler işe yarar kişilerdir ve herkes onları işe almak ister. Bu özelliğinizi göstermek için itici olmamaya gayret etmelisiniz. Kısa ve vurucu konuşabiliyor musunuz? Laf sokmadan kibarca karşılık verebiliyor musunuz? Doğru diksiyon, zengin kelime dağarcığı olmazsa olmazlardan. Ayrıca konuşurken  gülümseyin ve kendinize güvenin.

2-Yaratıcılık ve pratik zeka:  Yaratıcı fikirler üretebilmek, sorunları yaratıcı yöntemlerle çözebilmek hangi işte olursa olsun oldukça önemlidir. Reklam, dijital pazarlama artık neredeyse her iş dalının içine entegre olmuş durumda. Bunu her iş için kullanabilir, kendinizi her sektörde gösterebilirsiniz. Şirketler dışarıdan birilerini aldıklarında içerideki rutine binmiş, körleşmiş yapının eksiklerinin yeni bir bakış açısıyla tanımlanmasını ve düzeltilmesini bekler. Siz içeriden kimsenin fark etmediği aksaklıkları görüp yaratıcı çözümler sunarsanız işverenin gözüne girebilirsiniz. Hatta artık pek çok mülakat sorusu bunun üzerine oluyor ve sizden gerçekten yaratıcı cevaplar vermeniz bekleniyor. O yüzden gerçekten sorunu bulma, ayırt edici bir özellik. Görüşmeden önce şirket hakkında bilgi edinmeniz  ve konuşmalarınızda bu bilgilerinizden bahsetmeniz de oldukça önemli…

3-Bildiğiniz programlar: Word, Excel, Powerpoint in yeterli geldiği dönemler çoktan geçti. Ne kadar çok program bilirseniz o kadar iyi… Mesleğinizle ilgili işletim sistemleri raporlamaların yanı sıra hobi olarak ilgilendiğiniz çizim programları hatta kullandığınız aplikasyonlar bile sizin yeteneklerinizin bir parçası haline geldi artık. Bunları göstermekten hatta yenilikleri öğretici olmaktan korkmayın. Şirketin aplikasyonu ya da web sitesi hakkında fikriniz varsa bunu dile getirmeniz hoşlarına gidecektir. Hatta kendi yaptığınız işlerden de bahsedebilirsiniz. Etkileyici olur.

4-Yabancı dil: Artık İngilizcenin çok iyi olması sizi aranan eleman yapmaya yetmiyor. İkinci dil şart, ama laf olsun diye orta seviyelerdeki 2-3 ekstra dil yerine 1 tane daha adam akıllı çok iyi seviyesinde bir diliniz olsun. Hatta mümkünse sektörünüzde en çok aranan ikinci dil olsun. İkinci dil seçimi her sektör ve şirkette farklıdır. Hedef belirleyip o yöne gitmek daha etkili olacaktır. Ancak biraz gerçekçi olun. Yaşınız ilerledikçe Almanca, Japonca, Rusça gibi zor öğrenilen dillerdense İspanyolca, İtalyanca gibi nispeten kolay dillere yönelebilirsiniz. Temeliniz varsa öncelikte o dile yönelmeniz hızlı yol almanızı sağlayacaktır.

5-Firmaya ne kazandırabilirsiniz?: Faydalarınız… Firma sizden nasıl faydalanabilir? Neden sizi işe alsınlar?  Uzun vadeli düşünceleriniz varsa bunları rahatlıkla açıklayın. Sadece kendinizi övmeden şirkete ve pozisyona odaklanarak işten bahsetmeniz kendinizi ifade edebilmeniz için yeterli olanağı sağlayacaktır. Kariyer beklentilerinizin yere sağlam basması, şirkete verebileceklerinizin alacağınızla paralel olması gerçekçi bir bakış açısına sahip olduğunuz anlamına gelir. Kimse atıp tutan insanlarla çalışmak istemez. Kendinizi ve yapabileceklerinizi net ve öz bir şekilde doğru kelimelerle anlatın. Zamanı iyi kullanmak stresli ve yoğun çalışan firmalar için bulunmaz bir nimettir. Bunun için Zamanınızı nasıl daha iyi yönetebilirsiniz? yazımızı okuyun.

Bu 5 ana maddeye ilave olarak genel piyasa ve bulunduğunuz şehir ekonomisine uygun bir maaş talebi, motivasyon sıkıntısı çekmeyen eleman azmi, sıkı iş takibi ve sağlam referanslar da iş bulmanızı kolaylaştıran etmenlerdir.

Tabii bu da bir ihtimal: Gelecekte çalışmadan nasıl para kazanacağız?

Yorum Ekle