İş İngilizcenizi geliştirmenin 7 yolu

CV’de “Çok iyi” yazan İngilizce bilginiz acaba gerçekten ne durumda?

Tüm dünya genelinde kabul gören ortak dil olduğu için bütün iş ilanlarında pozisyon gereği kullanılsın kullanılmasın mutlaka aranan özelliktir. Gerçekten kullanıldığı profesyonel iş hayatında ise, iyi bir iş İngilizcesine sahip olmak için sadece İngilizce biliyor olmak yeterli değil. Yazışma diline hakim olmak,  mesleki terimlerin anlamlarını iyi bilmek, özellikle telefonda yanlış anlaşılmaları önlemek adına iyi bir telaffuz geliştirmek, iyi bir sunum hazırlayabilecek seviyede olmak oldukça önemli. İş İngilizcesi geliştirebilmeniz için mutlaka en az orta seviyede İngilizceye hakim olmanız gerekiyor. Peki mevcut ortalama düzeydeki İngilizcenizi iş ortamında rahatça kullanabilmek için nasıl geliştirebilirsiniz?

1- İngilizce iş yazışmalarındaki kısaltmaları ve popüler kalıpları mutlaka öğrenin. Bunun için daha önce yapılmış yazışmaları inceleyip, sık sözlük kullanımıyla birlikte işinizle birlikte paralel olarak geliştirebilirsiniz.

2- Sık telefon görüşmesi ve yurt dışı seyahatleri ile mecburi öğrenim ve geliştirme sağlaya Kullanmak zorunda olmak dili geliştirmenin en kestirme yoludur.

3- Altyazısız film ve dizi izleyerek kulak dolgunluğu ile güzel ve akıcı bir İngilizceye kavuşabilirsiniz. Yolda geçen zamanlarınızdan tasarruf edip kulaklıkla telefonunuzdan İngilizce podcastler dinleyebilirsiniz.

4- İş İngilizcesi eğitimi veren kurumlardan sektörünüze özel hazırlanmış birkaç ders ve konuşma pratiği alabilirsiniz. Oturduğum yerden kurs alayım diyorsanız udemy deki İngilizce eğitimlere bakabilirsiniz.

5- Sunumlar, konuşmalar hazırlayıp evde ayna karşısında kendi kendinize çalışabilirsiniz. Bunu o kadar çok kişi yapıyor ki tahmin edemezsiniz.

6- Her sabah İngilizce iş ve ekonomi sitelerini okuyun, sosyal medyanızda yabancı iş hesapları ekli olsun. Bir kelime bir kelimedir. Kullanım şekillerini görüp cümle kalıplarını fark etmeden öğreneceksiniz. Kitap okumayı seviyorsanız İngilizce kitaplar okumaya başlayın.

7- Yabancı dil kullanımın büyük bölümü özgüven sayesinde gelişir. Unutmayın konuştukça, yazdıkça, sundukça daha fazlasını yapabileceksiniz. Ne kadar çalışırsanız çalışın ortaya atılıp kullanmadıkça körelir. Mükemmel olmak zorunda değilsiniz. Biri sizi düzeltirse bozulmayın ve hemen öğrenip teşekkür edin.

 

 

Yorum Ekle