Kariyer Ajandanızı oluşturdunuz mu?

Günaydın,

Yeni yılın ilk iş gününden merhaba!

Şu anda canınız sıkkın bir şekilde neden burada olduğunuzu sorguluyorsanız bunun tam da doğru zamanı.

Hayır hayır, boş verip işlere gömülmeyin sakın. Çalışma hayatınızı sorgulamak için çok doğru bir gün.

Bu yıl hayatınızın yönünü işinizle değiştirebilirsiniz. O yaptığınız 2018 dilek listenizdeki her şeye ufak bir farkındalıkla ulaşabilirsiniz.

İş hayatınız nereye gidiyor? Gerçekten yapmak istediğiniz şeyi, mi yapıyorsunuz? Daha iyi şartlara nasıl sahip olabilirsiniz?

 

2018 yılının ilk iş günü hediye gelen ajandalardan birini Kariyer Günlüğünüz yapın. Bu ajandanın ilk sayfasına (ki 1 Ocak tatildi zaten) bu yılki kariyer hedefinizi yazın.

Bu terfi etmek, başka bir iş bulmak, departman değiştirmek ya da kendi işinizi kurmak olabilir. Yeter ki ne istediğinizi bilin.

Şimdi bu isteğinizi aynı sayfanın altında detaylandırın. Detaylı bir mal tanımı gibi kendinizle yaptığınız bir iş sözleşmesi gibi kelimelere dökün. Tam olarak kariyer hedefiniz ne?

 

Zaman, daha fazlasını elde edemeyeceğiniz tek şey. Çok hızlı akıp gidiyor. O yüzden bu plan günleri belli olan, her sayfayı çevirdiğinizde geçtiğiniz günü somut olarak fark ettiğiniz bir ajanda üzerinde olmalı. Zamanınızı ne kadar iyi değerlendirdiğinizi görmelisiniz. Yaptığınız iş kadar kendi kariyeriniz için de planlı olmalısınız.

5 Ayda iş hayatında zirveye ulaşmak yazısını okuyun ve uygulayın.

Önünüzdeki her güne kariyerinizle ilgili yapacaklarınızı kalem kalem yazmalısınız.

Mevcut işinizde bitmeyen, sarkan işler, yeni projeler, almak istediğiniz bir eğitim, yeni bir dil, seminer, başlamak istediğiniz bir ek iş, belki işe dönüştürmeyi planladığınız bir hobi, girmek istediğiniz sınav, çalışmak istediğiniz şirket hakkında bilgiler ve kurabileceğiniz network… Bunların hepsi sizin boş boş oturup ekrana sıkılarak bakmaktan çok daha iyi bir seçenek kariyeriniz için.

Bu kariyer ajandası sizi harekete geçirecek.

 

Bu ajandaya her gün yazmak şart! Hangi işi bitirdiniz? Hangi kitabı okudunuz? Kimlerle tanıştınız? Hangi işlere başvurdunuz? Kariyer gelişiminiz için ne yaptınız? Kendiniz için neleri araştırdınız?

Bir iş görüşmesine mi gittiniz. Görüşmeyi o güne not edin. O şirket ileride tekrar karşınıza çıkabilir. Ya da 2. Görüşmeye durdurulan pozisyon nedeniyle aylar sonra çağırabilir.

Her tanıştığınız işle ilgili kişi not edin. O kişi ile iletişiminizi koparmayın, kendi ajandanıza arama notları düşün. Özel sektörde herkes oradan oraya yer değiştirirken bu bağlantılar gelecekteki işinizin temellerini oluşturabilir.

Belki bir gün kendi işinizi yapmaya karar vereceksiniz ve biri sizden bayisi olmanızı isteyecek… Ya da yapmak istediğiniz işin potansiyel müşterileri iş çevrenizden olacak…

İşinizde çözdüğünüz problemleri, başarılarınızı not edin. En klasik mülakat sorusudur. Siz yazın ve hatırlayın.

Bu sonsuz olasılıkları kontrollü bir şekilde takip edebilmek için kariyer ajandanızı düzenli ve detaylı olarak doldurun.

1 ay geçtiğinde yaptığınız şeylerde gurur duyacaksınız.

Gelecek ay için daha çok şey planlamaya ve gerçekleştirmeye çaba göstereceksiniz.

Yılsonunda ise ağzına kadar dolu ajandanızla yeni bir kariyer planı ile hayatınıza boşa zaman geçirmemenin verdiği yüksek tatminle devam edeceksiniz. Hayatınızın çok daha iyi seviyede olacağı garanti… Hedef belirleme, planlama ve cesaretin değiştirmeyeceği hayat yok…

 

“Bu zamana kadar keşke şunları yapsaydım.” Yakınmalarınız tarihe karışacak. Giderek düşen ve bir türlü kaldırmaya güç bulamadığınız motivasyonunuzu artık çok daha net canlı tutacaksınız. Artık ne istediğinizi biliyor ve o yolda sağlam adımlarla yürüyorsunuz.

 

Çalışanlar sürekli hayatlarından şikayet ediyorlar. Hayat şikayet etmek için çok kısa. Esas kariyerin parladığı dönemleri, yeni işlere cesaret için doğru zamanları kaçırmamak lazım.

Başarıya o kadar yakınsınız ki… Sadece doğru yerden bakmanız ve ne yaptığınızı bilmeniz lazım. Çok geç demeden açın bir ajanda ve başlayın kariyer ve maaş haritanızı çıkarmaya.

 

İyi iş, iyi para ve iyi hayat için kariyer yapbozunuzu tüm parçaları görerek doğru birleştirin.

Tavsiye video: Yeni bir dil öğrenmenin sırları

 

Yorum Ekle