Pazartesi Sendromu nasıl geçer?

Pazartesi Sendromu nasıl geçer?

Çalışanların kabusu Pazartesi günleri karanlık kış sabahlarıyla daha da bunaltıcı bir hale geldi. Gözünüz açılmıyor, her tarafınız ağrıyor, bir türlü ayılamıyorsunuz. Hiç de yalnız değilsiniz.

Ofise kahkahalarla gelenler azaldı. Herkesin aslında sizin gibi içi uyuyor. Hele de kısa güne pek çok şey sığdırmaya çalıştığınız yoğun hafta sonlarından sonra…

Aslında pazartesileri dinlenmeye, sadece uyumaya hatta hiç program yapmamaya ihtiyacınız var… Ama maalesef iş hayatının en yoğun geçen günlerinden biri… Geçen haftadan kalan işler, bu haftayla birlikte başlayan sorunlar, hafta sonu patlayan işler…

Aslında Pazartesi sendromları adıyla sınırlı değil maalesef, Pazar gününden görülmeye başlıyor ve Salıya kadar devam ediyor. Pazartesi sürekli aynı hisleri yaşamak insanı bir gün önceden germeye başlıyor.

Karanlıkta gelip karanlıkta çıkmak, gün yüzü görmemek, soğuk hava, oksijensiz ofis, yine mi geldik bakışları… Tembellik, sürekli uyuma isteği, motivasyonsuzluk, agresiflik, ofiste mutsuz suratlar, her şeyden nefret etme düşüncesi… Hafta sonu rüyasından kabusa uyanmak…

Modern çalışanın zombileşerek ofise geldiği gün kara Pazartesi!

Her Pazartesi insanın kariyerini sorgulama günüdür. “Ne yapıyorum ben bu saate burada? Bu yola değer mi? Başka bir iş mi baksam? Yeter artık…”

Bu arada bu videoyu izleyerek sıkılmanın faydasını öğrenebilirsiniz: Sıkkınlık nasıl en parlak fikirlere neden olur?

Ödenecek faturalarla gerçekleştirilecek hayallerin beyinde çarpıştığı gündür. En radikal kararların akıldan geçtiği ama asla uygulanmadığı gündür Pazartesi.

O yüzden sakinleşin, istifa etmeyeceğinizi biliyoruz. En azından şu ara!

Pazartesi sendromunun kurbanı olup hayatınızdan her hafta 1 gün çalmayın!

Pazartesi sendromu baş ağrısı gibidir. Ne kadar erken müdahale ederseniz ağrıyla mücadelede ve tekrarlamasını engellemede o kadar başarılı olursunuz.

O yüzden önlemlere Cuma’dan başlıyoruz:

1- Biliyoruz hafta sonu önü Cuma içiniz kıpır kıpır çalışmak istemiyorsunuz ve erteleyebildiğiniz her şeyi Pazartesi gününe yığmak istiyorsunuz. Sanki o gün hiç gelmeyecek gibi… Bir dakika? O işleri yine siz yapacaksınız! Şimdi tembellik etmeyi Cuma’dan bırakın ve en azından Cuma öğleden sonranızı hafifletmek için Cuma sabahından hızlı çalışmaya başlayın. Bütün işlerinizi bitirip üzerine fazlasını da yaparsanız sendromsuz pazartesiye ilk adımınızı başarıyla atmış olursunuz.

2- Hafta sonunuzu ideal yoğunlukta geçirin. Bir kere Cuma akşamı plan yaparsanız hafta sonu size o kadar uzun gelir o yüzden planlarınıza yorgun da olsanız Cuma akşamını ekleyin. Cumartesiyi ve Pazar sabahını keyifli eğlenceli geçirin. Tek başınıza bile olsanız kendi sevdiğiniz şeyleri yaparak geçirin. Pazar öğleden sonra ve akşamınızı dinlenerek ve evinizde yapılması gereken sizi haftaya hazırlayacak temizlik, çamaşır, ütü, kişisel bakım gibi işlerinizi hallederek geçirin, yatmadan önce güzel bir film izlerseniz iyi bir kapanış olur.

3- Hareket etmek negatif enerjiyi kovalar. İster Pazar, vaktiniz varsa Pazartesi sabahı yarım saatlik hızlı bir yürüyüş yaparak bedeninizi haftanın temposuna hazırlayın.

4- Pazar akşamı ya da vakit buluyorsanız Pazartesi sabahı güzel bir banyo yapın. Su sizi dinçleştirir.

5- Pazartesi günü güzel giyinerek haftaya başlayın. Kendinizi iyi hissettiğiniz şekilde özenli giyinin. Ne bulduysanız üzerinize geçirip gelmeyin. Kıyafetinizi sadece cildinize değil, ruhunuza da giyiyorsunuz. Davranışlarınızı, hatta enerjinizi yönlendiriyor. Saçlarınız düzgün olsun ve siyah renkten de uzak durun.

6- Evde fırsat bulamıyorsanız iş yerinde sağlıklı bir kahvaltı yapın. Hamur işinden uzak durun. Sizi 12 olmadan acıktıracak üstelik yüzsüzce göbeğinize yerleştikten hemen sonra.

7- İşe yapılacak işlerinizi listeleyerek başlayın, Pazartesi mutlaka yapılması gerekenler listesi ve bu hafta mutlaka yapılması gerekenler listesi. Bu listeleri özel hayatınız için de yaparsanız hiçbir şeyi atlamadan hayatın dizginlerini elinizde sımsıkı tutarak haftaya bomba gibi başlamış olursunuz. Çünkü insanın kendisini salmasındaki en önemli etken değişimi kendi elinde görmemesidir. Her şey sizin elinizde, bakın önünüzdeki küçük kağıtta yazıyor.

8- Şimdi kendinize sıcacık bir kahve koyun ve maillerinizi açın… Okumaya en tepeden başlayın. Belki de aynı konu başlığındaki mailleri ulvi biri nihayete erdirip sizden önce çözmüştür. Böylece bunu öğrenince diğer sorunlu maillere daha rahat göz gezdirip çözülmüş işle uğraşmadan diğer konulara odaklanabilirsiniz.

9- Toplantınız varsa hemen toparlanın. Genelde çok ileri zeka yöneticiler Pazartesi sabahın körüne toplantı koyar. Set etmez bildiğin koyar. Gidin lavaboda bir elinizi yüzünüzü yıkayın, makyajınızı tazeleyin, gözünüzü açamadığınız için tekrar oluşan çapakları iyice temizleyin ve ajanda, bilgisayar, bili mum hazır ve konuya vakıf olduğunuzu gösterir ne kadar çıktı varsa alıp toplantıya öyle girin.

10- Esneyin, omuzlarınızı dikleştirin. Kahveniz bittiyse ve kendiniz çalışacaksanız ağzınıza hemen bir sakız atın. Uykunuzu açacaktır.

11- Fırsatınız varsa kulaklığınızı takıp hızlı enerjik güzel Pazartesi şarkıları listesi yapın kendinize ve çalışırken dinleyin. Nasıl da hızlı gün geçtiğine inanamayacaksınız.

12- Sosyal olun. Arkadaşlarınızla muhabbet edin, dedikodu ve bomba haberleri öğrenip kaynaşarak güne devam edin… Hafta sonunuz kötü geçmiş olsa dahi güzel geçirenleri dinleyin ve yapabilecekleriniz konusunda ilham alın. Belki de duymadığınız haberinizin olmadığı şeyleri bu küçük muhabbetlerde öğrenebilirsiniz.

13- Sizi enerjik ve taze yapacak atıştırmalıklar alın yanınıza. Havuç-salatalık- ceviz-fındık-badem-kuru üzüm- kuru kayısı- incir…

14- Pazartesi sendromu daha çok işyerinde bir sorunu olan, sorun yaşayanlarda görülüyor. Bu sorunu ortadan kaldırmaya odaklanmakla bu haftalık baş ağrısı eziyeti hafifletebilir.

15- İş hayatının monotonluğunun gününüze güneş tutulması gibi yansımaması için işi monotonluktan kurtarın. Kendinize ofis içinde işinize motivasyon katacak bir sebep, bir hedef ya da bir proje yaratın. İşinize heyecan duyacağınız bir artı katın.

16- Aşık olun! Aşk kadar uyandırıcı, enerji verici başka bir duygu yok. Hele ki aşık olduğunuz kişi ofisinizdeyse… Pazartesileri uçarak ofise gittiğinizi görür gibiyiz.

17- Kendinize karşı dürüst olun. Her Pazartesi kalkıp iş arayanları düşünün. Sizin geldiğiniz işe başvuranların sayısını düşünün. Yerinizin dolması o kadar kolay ki… Kimse maalesef vazgeçilmez değil. O yüzden daha iyi bir alternatifiniz yoksa kendinizi daha fazla yaymadan toparlanın, bu iş size lazım.

18- Buradan kurtulmak istiyorsanız bile kendi hayallerinizi gerçekleştirmek için çok çalışmanız gerektiğini unutmayın, ofisteki işlerinizi çabuk bitirin ki diğer yapmak istediğiniz iş için çalışmaya ya da araştırma yapmaya fırsatınız kalsın.

19- Güzel bir Türk kahvesi için, fal uygulamalarından birini indirip kendinize bir fal baktırın da moraliniz yerine gelsin, haftaya umutla başlayın.

20- Pazartesi gecesi için bir plan, izleyeceğiniz heyecanlı bir dizi varsa Pazartesi sendromuna 1-0 önde başlarsınız. Değerli akşama ulaşmak için hızla toparlanırsınız.

Sendromsuz Pazartesiler…

 

Yorum Ekle