Uzaktan çalışmak mümkün mü?

Bir beyaz yakalının hayali, ofise gelmeden de çalışabilmek. Evde, dışarda bir kafede, hatta tatildeyken bile çalışılabilir. Yazlığınızın balkonunda, otelde ya da dünyanın herhangi bir yerinde uzaktan işlerinizi yürütüp para kazanmak… Kulağa ne hoş geliyor.

Eskiden imkansızdı. Ama şimdi bu konuda iş dünyasında hareketlenmeler başladı. Bu sadece çalışan açısından değil, işveren için de cazip.

Bu şekilde çalışmanın çıkış mantığı, öncelikle işe gidip gelirken trafikte kaybedilen saatler. Bu bir çalışan için kendinden, ailesinden, sosyal hayatından çaldığı zaman olmasının yanı sıra ekstra yorgunluk ve verimlilikte düşüş demek. Firmalar için ise yol/ servis masrafı…

Ayrıca ofiste geçirilen boş zamanlar yerine daha kısa sürede konsantre bir şekilde hem de kişinin tercih ettiği serbest ortamda firmaya kattığı değerin çok daha fazla olacağına inanılıyor. Özellikle yaratıcılık, satış motivasyonu, problem çözme gibi özelliklerin beklendiği pozisyonlarda…

Çalışanlar uzaktan çalışarak diledikleri yiyecekleri gün içinde tüketme hakkına sahip olurken firmalar yemek ücretinden tasarruf etmiş oluyorlar. Siz deniz kenarında kahvenizi içerek çalışabileceksiniz belki ancak bu keyfi ortam kendi cebinize ait… Malum ofis günleri mecburen daha az para harcadığımız bir gerçek. Uzaktan çalışma cazip ancak bütçeniz açısından ipin ucunu çok kolay kaçırabileceğiniz de bir uygulama aynı zamanda.

Ofise giderken ayaklarınız geri geri gider mi? İşte bu olmayacak. Ancak ofis ortamı sosyalleşmesinden ve dedikodularından da mahrum kalacaksınız. Toplantılardaki mimikleri kimin kime laf çarptığını artık bilemeyeceksiniz. İmalı maillerden çıkarım yapmaya çalışacaksınız artık ne yapalım…

Vakit kaybınız olmayacak, işlerinizi kendi istediğiniz gibi planlayabileceksiniz. Gündüz işiniz çıktıysa gece çalışarak telafi edebileceksiniz.

Her gün ne giyeceğim derdiniz yok. Makyaj topuklu derdiniz yok. Tabii bunlar bazıları için dezavantaj da olabilir. Bu da çok normal… İş havasından kopmaya sebep olabilir bunu da unutmamak lazım. Artılar ve eksiler daima beraber…

Gerçek anlamda yaygınlaşabilir mi?

Sürekli aynı ofis ortamı yıllar geçtikçe verimliliği düşen bir alan, bu doğru. İşi sahiplenme ve yüksek konsantrasyon bir süre sonra etkisini kaybediyor ve sabah git biraz çalış akşam dön rutinine dönüyor. X jenerasyonu olarak buna tahammül edebilen, etmesi gerektiğini düşünen bir nesildik. O yüzden de bu işler bugüne kadar oflaya poflaya da olsa yürüdü. Oysa şimdi yürümüyor. Neden? Sebep Y kuşağı… Onlar özgürlük istiyor. Ve olumsuz koşulların nedenlerini ısrarla sorguluyor. Değişim için mücadele veriyor. Firmalar da bu yeni kuşak için cazip bir şirket haline gelebilmek için kurallarından taviz veriyorlar. Kıyafet saç sakal ile bugüne kadar epey ilerleme kaydedildi. Ofis dizaynları da Google a doğru kaydı. Artık bu da yeterli değil… Ofis de neymiş? Ne sıkıcı! Ben her yerde çalışabilirim! Y kuşağı bizi alıştığımız sandalye ve masalarımızdan koparabilecek mi dersiniz? Patronlardan önce biz mi direneceğiz yoksa fırsat bu fırsat diyip dışarıya mı hücum edeceğiz?

Malum son yılların en popüler kelimesi motivasyon. Motivasyonumu kaybettim diyerek işten ayrılan çalışan sayısı hiç de az değil. Bunların çoğu da para kazanma zorunluluğu altında hissetmeyen yeni nesil. Genelde evlenip çocuğu olan, ev alan, okul masrafları başlamış ailelerde çalışanın bu tip çıkışlar yapması gelir durumuna bağlı. Ama yeni jenerasyonun kaybedecek bir şeyi yok. Motivasyon onlar için gayet geçerli bir sebep. Bizim nesil gibi sağlamcı değiller. Farkındalıkları yüksek ve daha bireyseller.

Y jenerasyonunun iş yeri kurallarını değiştirme hareketiyle uzaktan çalışma efsanesi gerçeğe çok yaklaştı. Firmalar iyi eğitimli ve zeki yeni nesli elinde tutabilmek için, çalışma koşullarını cazip hale getirme gerekliliğinin farkında. Y jenerasyonu sayesinde eski jenerasyonlarda da bir uyanma ve yeniliğin cazibesini çabuk benimseme, hatta hayatında yapmadığı itirazları yapma durumu başladı. Aman başımıza bir şey gelmesin sağlamcılığından hakkını arayan, uyanan iş şartlarında çağa uygun revize isteyen çalışanlar halin geldiler. İş yaşamında ciddi değişimler yapmak zorunda kaldı şirketler.

Sorun olabilecek noktalar olmasa, fikir mükemmel.

Peki, nerede sorun çıkabilir?

Şu bir gerçek ki her iş modeli uzaktan çalışmaya elverişli değil. Bunu baştan kabul etmek lazım… Ayrıca aynı şirketteki bir gruba uzaktan çalışma izni verilip diğer departmanlara verilmemesi büyük şirketlerde kaosa neden olur. O nedenle çok ince düşünülmesi ve hesaplanması gereken bir konu.

Şu anda dışarıdan çalışmaya en uygun iş dalları Müşteri hizmetleri, IT ve Yurt içi satış. IT evden çalışarak, satış sahada gezdikten sonra ofise uğramadan raporlamayla işini tamamlayabiliyor. Müşteri hizmetleri zaten uzun süredir kendi evinizden çalışma imkanı sunuyor.

Ofis ortamında sürekli çalışmak sıkıcı ve verimsiz, ancak uzaktan çalışmanın da eksik yönleri var. En önemli eksiklik disiplinsizlik… Ofiste müdürün ya da yöneticilerin sabahtan akşama kadar olmadığı günleri bir düşünün. İş yetiştirmiyorsanız ne kadar sıkı çalışıyorsunuz? Şu bir gerçek ki, ofis ortamında çalışanların ve yöneticilerin bir arada olmasının en büyük faydası kişisel disiplini sağlaması… Yöneticiler de aynı şekilde elemanlarının her an denetimi altındalar. Uzaktan çalışma rahatlığı bu zorunlu disiplini sağlayamaz.

Çalışacağınız yerde hızlı ve uygun bir internet bağlantısı olmalı. İnternetiniz asla kesintiye uğramamalı.

Evde çalışmanıza uygun bir köşe, rahatsız edilmeme garantisi olmalı.

Dışarı çıkacaksanız gün boyu dışarıda takılmaya uygun bütçe, ya da açık ofislerde üyeliğiniz olmalı.

Çocuğunuz varsa okul saatleri dışında acil işiniz çıktığında bırakabileceğiniz birileri olmalı.

Nasılsa evdesiniz diye kılık kıyafetinize özen göstermezseniz çalışma havasından kopabilir ve ani görüntülü görüşmelere hazırlıksız yakalanabilirsiniz.

Sosyal ortamlardan ve iş çevresinden uzaklaşabilirsiniz. Ortak konuları bir çay kahve eşliğinde iş arkadaşlarınızla paylaşamazsınız. Bu yüzden sadece evde değil mutlaka arada dışarı çıkarak farklı ortamlarda çalışmak tavsiye ediliyor.

 

Eksileri olsa da uzaktan çalışma başlı başına cezbedici bir imkan.

Bu gelip geçici bir akım mı yoksa bir iş hayatında bir dönüm noktası mı olacak önümüzdeki günlerde göreceğiz.

 

Yorum Ekle