Zamanını yöneten hayatını yönetir

Zaman, doğru kullanıldığında sizi zirveye çıkardığı gibi, yanlış kullanımla sizi dibe de batırabilir.

Akıp giden hayatı ne kadar erken yakalarsanız o kadar kardasınız. Vakit kaybetmeden vakti kullanmayı, yönlendirmeyi öğrenebilirsiniz. Basit yöntemlerle zamanı doğru kullanmayı başarabilirsiniz.

İşleri yetiştirmeye çalışırken, bir yeren bir yere gitmeye çalışırken zaman konusunda sıkıntı yaşarız ve bu strese girmemize işlerin daha da içinden çıkılmaz bir hal almasına neden olur. Ve bu sıkıntı, o zaman diliminin tamamına yayılıp günümüzü, haftamızı hatta aylarımızı mahvedebilir. Endişe içinde saate, takvime bakıp durmak yerine zamanı yönetmeyi öğrenirseniz strese veda edersiniz.

Hayat sizin avuçlarınızda. Alın dizginleri elinize…

  • İyi planlama. İyi planlamanın ilk şartı aciliyet sırası doğru belirlenmiş bir yapılacaklar listesidir. Her adım bittiğinde sırada yapmanız gerekenin ne olduğunu bilirsiniz. Böylece arada kaçırdığınız, atladığınız, unuttuğunuz hiçbir konu kalmaz. İyi planlama için liste yapmak tek başına yeterli bir aksiyon değildir. Yapılacaklar listenizdeki maddelerin yapılma süresini de belirlemeniz gerekir. Örneğin raporlamanın Çarşamba günü öğlene kadar bitmesi, sunumun Cuma mesai bitimine kadar hazırlanması gibi net deadline lar koymak işinizi kolaylaştırır.
  • Aklınıza geleni not alın. Aklımda tutarım dediğiniz çoğu şey ne kadar basit olursa olsun başka bir sürü basit şeyle birleştiğinde koca bir unutulmuşlar listesine dönüşebilir. Bunun için notlar alın, hatırlatmalar kurun, ilk fırsatta da yukarıda bahsettiğimiz yapılacaklar listesinde bu notları doğru yere konumlandırın.
  • Zaman kaybetmeyin zaman kazanın. Bazen gün içerisinde kafamızı dağıtmak istediğimiz mola zamanlarını biraz abartabiliriz. Bunu önlemek, daha sonra strese girmemek için hiç yapmak istemediğiniz en çok gözünüzde büyüyen işi hemen yapın. Bu işi bitirtmek sizin geride kalan işler için kalan zamanınızı arttıracak. Mola sürelerinizi azaltacak. Çünkü bir türlü başlamak istemediğiniz işi çoktan bitirdiniz. Hemen geride kalan daha basit işleri yapmak isteyeceksiniz. Ve geride size ait stressiz serbest zaman kalacak.
  • Çalışma ortamınızı düzenlemek, yapılacak işe önceden hazırlanmak, yapılacak yol için konum almak, depoyu fullemek gibi önden yapabileceğiniz her türlü hazırlığı yapın. Bu hazırlık sizi esas işi, yolu yapacağınız zaman bölünmenize neden olacak ihtimalleri minimuma indirmek için oldukça önemlidir. Düzgün bir çalışma ortamı yaptığınız plana sadık kalarak konsantre bir şekilde çalışmanızı sağlar.
  • Aynı anda pek çok işle uğraşmayın. Yapmanız gerekenleri bölerek ilerleyin. Aynı anda tek bir konuya odaklanmak daha hızlı bitirmenizi sağlar. Aynı sürede bitirmeniz gereken birkaç iş varsa müdahalesiz dönem süreçlerini iyi yönetin. Ev işleriyle bir örnek verelim buna. Örneğin bulaşık makinesini dizip çalıştırdınız, bu arada gidip çamaşırları ayırdınız ve makineye attınız. Bulaşık ve çamaşırlar yıkanırken gidip yemek için alışveriş yaptınız, geldiğinizde çamaşır makinesi bitmişti ve çamaşırları astınız, yeni partiyi attınız. Bu arada sebzeleri ayıklayıp tencereye koydunuz, o pişerken bulaşık makinesi bitti ve bulaşıkları yerleştirdiniz. Çamaşır makinesindeki ikinci partiyi astınız bu arada da yemeğiniz pişti. Siz oturup sadece bulaşıkların ya da bütün çamaşırların bitmesini bekleyip daha sonra diğer işe başlamış olsaydınız muhtemelen akşam aç kalacaktınız. Müdahalesiz dönemlerde işleri doğru sıralayın.
  • Moral bozukluğu. İşler her zaman yolunda gitmez. Size bağlı olsun olmasın pek çok aksilikle karşılaşmanız mümkün. Böyle durumlarda moralimizin bozulmasını engelleyemeyiz elbet. Ama yönetebiliriz. Hayal kırıklığı, üzüntü, sinir bunların hepsini minimumda tutun. Derin nefesler alın ve tekrar başlayın. Problemi görmek için dışarıdan bakmayı deneyin. Hatalar sürecin doğasında vardır. Bunu ne kadar çabuk kabullenirseniz zararınız o kadar az olur.
  • Yardım istemekten korkmayın. Başkalarına devredebileceğiniz işler varsa hepsini siz yapmak için gereksiz bir yoğunluk üstlenmeyin. Bölerek paylaşarak ve denetleyerek işleri yönetin. Zamandan tasarruf ettiğinizde iyi bir yönetici olduğunuzu göreceksiniz.
  • Sosyal medya zaman yönetiminde çağın vebası durumunda. Sosyal medyanız için süre uyarısı veren bir uygulama edinin ve kendinizi 15 dakikadan fazla o yapay dünyalara hapsetmeyin. Gerçek hayatı yaşayan sizsiniz. Kendi gerçek hayatınızda ve kendi zamanınızda yaşayın. Sosyal medyanızda merak ettiğiniz için eklediğiniz hesaplarda detoks yapın. Çok sık paylaşım yapıp bütün sosyal medyanızı esir alan arkadaşlarınızı çıkartın. İşinize yarayan, sizi mutlu eden, motive eden hesapları takip edin. Süre kısıtına uyan, günde 3 kere 15 er dakikalık sosyal medya kullanımı, hem zamanınızın hem de internet paketinizin dostudur 🙂
  • Erken yatın ve erken kalkın. Gece üretiminiz yüksekse, tv karşısında değil de masa başındaysanız geç yatmakta serbestsiniz. O halde 7 saatten az uyumamaya çalışın. Sabah erken saatte ayılmak için elinizden geleni yapın ve sabahtan bütün veriminizi kullanın.
  • Yapabildiğiniz her şeyi hemen yapın. Ertelemeye alıştığınızda sarkan zamanları büyüyen kredi kartı borçları gibi bir noktadan sonra toparlayamazsınız. En baştan önleminizi alın. Zamanınızı dikkatli harcayın. Geleceğe borçlanmayın.

Yorum Ekle