Amatör Denizci Belgesi Nasıl Alınır?

Denizi seviyorsanız ve kendi teknenizi kullanma hayaliniz varsa bu fırsat tam size göre! Kendi tekneniz olmasa bile bir gün alma hayaliniz varsa ya da tanıdığınızın teknesini kullanabilme şansına sahipseniz bu belge çok işinize yarayacak.

Bildiğiniz gibi daha önce amatör denizci belgesi almak için uzun bir eğitim süresi vardı. İşleriniz ya da programı buna izin vermeyen ama denizcilik hep içinde kalanlar için şimdi büyük bir fırsat söz konusu.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Cumhuriyet’in 100. Kuruluş yıl dönümü olan 2023 yılına kadar “Hedef 1.000.000 denizci” sloganıyla bir proje başlattı. Buna göre Yarım günlük kısa bir eğitimin ardından gireceğiniz sınavla amatör denizcilik belgesine sahip olmanız mümkün olacak. Vatandaşlara denizcilik kültürünü aşılatma amacıyla başlatılan bu projede eğitim ücretsiz. Sınav içinse küçük bir mebla yatırılarak sınava giriliyor ve belgeye kolayca sahip olunuyor.

Üç tarafı denizlerle çevrili ülkemizde kıyı kültürünün daha bilinçli hale gelmesi ve denizcilik faaliyetlerinin yaygınlaşması amaçlanıyor.

Bugüne kadar 210.000 kişiye verilen amatör denizcilik belgesinin 2023 yılına kadar 1.000.000 kişiye verilmiş olması hedeflendi.

Amatör Denizci Belgesi nedir? Ne işe yarar?

Kısa adıyla ADB, Türkiye sularında 24 metre boya kadar olan motoryat veya yelkenli tekneleri yasal kaptan sıfatı ile kullanabilmenizi sağlar. Ayrıca turizm işletme belgeli gezi teknelerini de kaptansız olarak kiralamanızı sağlayan bir ehliyettir.

Bu belge ile ticari teknelerde çalışamaz ya da kendi teknenizde para karşılığı hizmet veremezsiniz. Genellikle ufak da olsa kendine ait bir tekne ya da yelkenli almak isteyenler, ya da sık kiralayarak deniz seyahati yapanların tercih ettiği bir belgedir.

Belgeyi nasıl alacaksınız?

 Amatör denizci belgesini almak için önce eğitime katılmak gerekiyor. Eğitimi ise online veya bulunduğunuz şehirdeki liman başkanlığının düzenlediği eğitimler ve sınavla alabilirsiniz. Amatör denizcilik belgesi eğitimi online ortamda basit bir kayıtla kolayca alınabiliyor. Ayrıca yapılan yönetmelik değişikliği ile liman başkanlıklarında ve bakanlık merkez teşkilatında teorik ve uygulamalı eğitim programları da geçerli sayılacak. Eğitim konularını içeren amatör denizci rehberi eğitim için başvuranlara ücretsiz dağıtılıyor. Eğitimin ardından yapılan sınav sonucu başarılı olan kişiler amatör denizci belgesini almaya hak kazanıyor.

 Başvuru için ilgili link: https://ades.udhb.gov.tr/

 

 

Yorum Ekle