Girişimcilikte Felç Etkisi

Harekete geçmeniz gerektiğini bildiğiniz ve bunu da istediğiniz halde bir türlü aksiyon alamamanız, “girişimcilikte felç etkisi” olarak tanımlanıyor. Merak etmeyin, yalnız değilsiniz.

Her girişimci bunu ara ara yaşıyor. Tembellik kaynaklı da değil… Argo tabirle tamamen bir “kal gelme” durumu olarak özetleyebiliriz. Mükemmel planlarınız var, yolunuz da hazır, hatta imkanlarınız, üzerine bir de zamanınız bile var. Ama yapamıyorsunuz.

Peki neden bu durumda harekete geçemiyoruz?

Bu durumda işe girişmek için kendi gayretinizden başka hiçbir şeye ihtiyacınız yok. Çok istediğiniz şeye neden gayret edip başlamadığınızı bilmek ister misiniz?

İşte sizi biraz alt beyninizle yüzleştirmenin vakti geldi:

  • Korku duymak. Başarısız olmaktan ve reddedilmekten korkmak. Mevcut çevrem yaptığım işle ilgili ne der korkusu…
  • Başladığın yerin yanlış olabileceğini düşünmek, bilinç altında alternatif yeni başlangıçlar aramak.
  • Aynı anda birçok şeyi birlikte yapmaya çalışmak. Tek bir şeye yoğunlaşmazsanız o farklı yönlere çekilen hareket gerçekleşemez.
  • Düşünce sarmalından çıkamamak. Özellikle düşünce karmaşası insanın soyuttan somut harekete geçmesinde en büyük engel.
  • Mükemmel anı beklemek. O da geçsin, bu da geçsin, şu tamamlansın, daha da iyi olsun… Bunun sonu yok.
  • Gereksiz bir detayla çok fazla vakit kaybetmek. Bazen ürünü yapar satar, markayı çok sonra koyarsınız. Ya da mükemmel ambalaja 2 yıl sonra deneyimlerinizle ulaşırsınız… Detaylara takılmayın. Önemli olan ilk harekete geçiş.
  • Konfor alanını terk etme rahatsızlığı başlayamama sendromunun kral sebebidir. Bunu iyi düşünün. Neye sahipsiniz? Neleri bırakmaya hazırsınız? Konfor sevdalıları girişimcilikten uzak durun…

İyi bir fırsat isteyen, hedeflerini gerçekleştirmek için her gün dilek dileyen, sadece umut ederek yaşayan insanlar ya hep ya hiç diyemezler.

İçinde bulunduğu her “an” ı bir dönüm noktası olarak gören ve yürümeye çalışan bir bebeğin ilk adımlarındaki gibi yalpalayarak kafa önde hedefe doğru cesaretle ilerleyen kişiler, hareket yeteneğine sahip başarıya koşan gerçek girişimcilerden olurlar.

Siz hangisi olacaksınız? Bir yazıyı daha okuyup bitiren ve birkaç dakika sonra normal hayatına dönecek olan diğer insanlardan mı, yoksa hemen şimdi şu an hayalleri, hedefleri için somut bir adım atan kendi hayatının patronu mu?

Seçim sizin…

Yorum Ekle