Tatil dönüşü işe başlama kabusu!

Sabahın köründe bronz teninizle sıcacık yatağınızdan çıkıp klimaların suni serinliğinde tatile giderken koşarak kaçtığınız işinizin başına döndünüz…

Eee her gidişin bir de dönüşü var maalesef. Her beyaz yakalının yılda en az bir kez yaşadığı bu en kötü günü biran önce atlatıp normal hayatınıza geri dönebilirsiniz.

Zor ama imkansız değil…

Önce tatili soran arkadaşlarla birkaç hoş beş geyikten sonra masanıza yığılan dosyaları sıyırarak kahvenize yer açabildiniz belki, ama bakalım bilgisayarınızı açabilecek misiniz? Arada kontrol etmediyseniz yığılan maillerden patlamak üzere olan mailboxınız sizi sorunsuzca karşılarsa oturun dua edin. Çünkü tatil dönüşü işyerinde yaşanan sorunların başında teknolojik çöküntüler ve bağlantı hataları geliyor. Bunların hiçbiri yoksa ve bilgisayarınızdaki mail ve dosyalara sorunsuz ulaşabildiyseniz ne mutlu size.

Bilgisayarınıza bir süre boş bakabilirsiniz. Hiç sakıncası yok, aksine oldukça normal bir durum.

Deniz kum güneşten sonra telefonunuzdan daha büyük bir ekranla karşılaşan gözünüz yaşarabilir, işyerindeki tozlu ve havasız ortam alerji yapabilir. Bunlar da normal. Geçecek merak etmeyin…

Beşer onar düşen mailler arasından size ait olmayanları seçip promosyon ve gereksiz bildirimlerle birlikte silme mutluluğu paha biçilemez. Gelen mailleri 700 den 500 e indirebildiyseniz ne mutlu size… Bir de kontrolleri baştan sona yaparsanız zaten siz yokken çözmüş olan sorunlu maillerle de ilgilenmenize gerek kalmayacak. Kaldı mı size 200 mail? Onları da gözünüzle tarayıp acil olanları ayırıp bekleyebilecekleri bugünden çok daha iyi olacağınız yarına ertelemeniz sizin ve düzgün bir yanıt bekleyenlerin hayrına olacaktır.

Acil maillerin azlığına sevinirken problemli işlerle masanıza yaklaşan iş arkadaşlarınızı geri püskürtmek isteyeceksiniz ancak isteseniz de istemeseniz de o işler size devir olacak… Biran önce alıp dosyalar üzerine anlatılanları hızla not alın ve onları başınızdan savın. Mümkün olanları öğleden sonraya erteleyin. Daha kahvaltı bile yapamadınız belki aç karnına ve bulanık kafayla önemli işlere asla bulaşmayın.

Eliniz kolunuz beyniniz şu an resmen kariyerinizi reddediyor. Emekli olup bir sahil kasabasına yerleşmenize de daha çok var.

Bir an önce bulunduğunuz yere ve ana odaklanmalısınız. Tatilde su gibi para harcadınız ve bu işe ihtiyacınız var!

Hiç yapasınız olmayabilir ama kaçırdığınız konuları anlamaya bir yerden başlamak ve aralarına geri dönmek için rutin toplantılar gibisi yoktur. Birazını dinler birazında etrafa bakınırsınız, biraz esner kahvenizi içer tatil anılarınıza dalarsınız… Göz ucuyla telefonunuzda gelen beğenileri sayar ilerde tbt olarak kullanabileceğiniz resimleri düşlersiniz. Sonra müdürünüz size seslenir ve gerçek hayata geri dönersiniz. O yüzden geçiş sürecinde toplantı gibisi yoktur….

Masanıza biraz daha ayık döndüyseniz şimdi etrafı toplayın, bir kahve daha alın ve acil işlerinize hızlıca başlayın. Erteleyebildiğiniz her şeyi ama her şeyi yarına erteleyin. Ve öğleden sonra daha fazla mayışacağınızı, bünyenin 9 saat çalışmaya geri döndüğünü kabullenmeyeceğini bilerek 3 e kadar tüm işlerinizi bitirmeye çalışın. Sonrası çıkana kadar sizin… İlk gün biraz aylaklık sizin de hakkınız.

Bedeniniz masada ruhunuz kumsalda… Bırakın biraz daha orada kalsın…

İlk günü atlattınız bile! Gelsin bir sonraki izin planları….

 

Yorum Ekle