Uçakta El Bagajınız Nasıl Olmalı?

İster iş seyahati, ister tatil için uçun, zamandan tasarruf etmenin en pratik yöntemi kabin içi valiz ile seyahat etmek.  Aktarmalar yüzünden bagajımızı kaybetme riskinden korunmak için de ayrıca kabin içi bagajları daha çok tercih eder hale geldik.

2009 yılından itibaren uluslararası uçuş kuralları gereği havayolu ile seyahat edecek yolcular güvenlik nedeni ile uçak içinde kabine alabilecekleri çanta/valizlerinde belirli kısıtlamalara gidilmişti. Bazı eşyaların yolcu beraberi taşınmasının yasaklanmasının yanı sıra sıvılarda da miktar kısıtlaması mevcut.

Çok sık uçanlar bir şekilde alışıyor bu duruma ve artık pratik olarak buna uygun valiz hazırlayabiliyor ama bu seyahatlere yeni başlayan, ya da kırk yılda bir uçacaklar için bu kuralları bir hatırlatalım.

 • Kabin içine alabileceğiniz el bagajınızın ölçüleri maksimum 55x40x23 cm ve ağırlığı da maksimum 8 kilo olmalıdır. Kişi başı bir valiz…
 • Bir adet el çantası alma hakkınız var.
 • Takım elbisenizi kılıfıyla yanınızda taşıyabilirsiniz.
 • Tablet ve Laptopunuzu açmanız isteneceği için mutlaka şarjı dolu olarak yanınıza almalısınız.
 • Fotoğraf makinesi ve kamera birer adet olmak kaydıyla yanınızda bulundurabilirsiniz.
 • Ateşli, patlayıcı ve yanıcı özelliği olan eşyalar, kesici ve delici eşyalar kesinlikle yasak. Silah, bıçak, sapan, olta, biber gazı, her tür çakı, lityum pil, makas, jilet uçları, tirbuşon, dikiş seti, sivri uçlu şemsiye yasak. Spor malzemesi olan raketler de bu yasak maddelere dahil.

Taşıyabilecekleriniz; sadece bir adet çakmak (silah şeklinde olmamalı), küçük bir törpü, tek kullanımlık jilet (bıçağı değişmeyen) ve tırnak makası.

 • Gelelim sıvı kısıtlamasına; Her yolcu yanında bir adet 20×20 kilitli şeffaf poşet/çanta içinde, miktarları her birinin 100 ml. yi geçmeyen sıvı, jel, aerosol taşıyabilir. 100 ml. sınırında içindeki miktar değil, kabının büyüklüğü esas alınır. Yani 200 ml lik bir şişenin dibindeki parfümü bile geçiremezsiniz. Yolcular valiz ve çantalarındaki sıvı ürün torbasını güvenlik noktasında ayrıca göstermeleri ve xray cihazına ayrıca koymaları istenebilir. Bu nedenle çantanızın en üstüne veya kolayca çıkarabileceğiniz bir yere koymanız hız ve valiz düzeni açısından uygun olacaktır. Bu miktarın üzerinde sıvı taşımanız gerekiyorsa valizlerini uçak altı bagaja vermeleri gerekir.

Kısıtlamaya dahil sıvılar: Su, her tür diğer içecek, şurup, parfüm, krem, losyon, yağ, her tür makyaj malzemesi, oje, aseton, diş macunu, saç spreyi, saç jölesi, deodorant, tıraş köpüğü, after shave, reçel, bal, yoğurt gibi tam katı halde olmayan gıdaların hepsi, lens sıvısı, şampuan, saç kremi, rolon, kolonya…

Özel Durumlar: Kısıtlamada istisna uygulanabilen özel durumlar bebekle seyahat edenler ve hastalar. Bebekler için sıvı kısıtlamasına bakılmaksızın seyahat boyunca yetecek kadar mama/süt bulundurabilirler. İlaç kullanımı zorunlu hastaların da doktor raporları yanlarında olmak şartıyla miktar üzerindeki sıvı ilacı kabin içine alması mümkün olabilmektedir. İlaçlar mutlaka kendi ambalajında olmalıdır.

FreeShoptan alınan sıvılar: Gümrüksüz mağazadan alınan sıvı ürünler, görevli tarafından faturası ile birlikte özel poşete konur ve poşetin ağzı kapatılır. Bu poşet ve fatura güvenlik noktasında kontrol edilebilir.

Peki online check- inim var nereden bilecekler kabin bagajımın boyunu ağırlığını? Uçağa alım sırasında bilet gösterdiğiniz yerde valizinizi uygun ölçülerde bir kafese sokabilirler. Ya da kapıdaki görevli size direk bu valizin ağırlığı ve boyutlarının kabine uygun olmadığını söyleyip içeri almayabilir. Üzülmeyin Bagajınız kabine uygun değilse kargo bölümüne alınır. Kilo hakkınız yoksa ekstra ücret talep edilebilir dikkat.

Bebek pusetleri ise kargo bölümüne alınır ve ücret talep edilmez.

Püf Noktalar:

 • Yanınıza almak isteyebileceğiniz her ürünün seyahat boyu artık tüm kozmetik mağazalarında var.
 • Kabin içi valiz hemen hemen bütün bavul satan yerlerde mevcut olan bir boy. Elinizde metreyle dükkan dükkan gezmenize gerek yok.
 • El bagajınızla yurt dışına giderken düşünmediniz ama oradaki marketlerden ucuz içki buldunuz ve getirmek istiyorsunuz. Tek çareniz el çantanızı bagaja vermek zira o da bir sıvı ve 100 ml altında olma ihtimali yok J sadece içki değil özel bir sıvı, yağ, sirke, sos, parfüm… Bunların hepsi sıvı kategorisinde ve almak isterseniz bavulunuzu bagaja vermelisiniz. Bunların olduğu valizi kabine sokamazsınız.
 • Ancak dönüşte Duty Free mağazalarından aldığınız içki, parfüm ve diğer sıvı ürünleri elinizde poşetle faturasıyla birlikte 2 litreyi aşmamak kaydıyla geçirebilirsiniz. Alkol oranı %22 den fazla ise dikkat sınır 1 litre.

Çok önemli not: Eşyaların taşıma kuralları farklı havayolu şirketine ve seyahat edilen ülkeye bağlı olarak değişebilir, bu liste sadece bir gösterge niteliğindedir. Hangi hava yolu ile uçacaksanız mutlaka o hava yolunun internet sayfasındaki kabin içi valiz kurallarını kontrol edin.

Özellikle sıvı kontrolleri yurt dışından ülkeye uçuşta yabancı gümrük memurları tarafından daha fazla inceleniyor ve bavulunuz didik didik edilebiliyor. Rahat gittim kimse bakmadı dönüşte de rahat dönerim, bakmazlar diye düşünmeyin.

İyi yolculuklar…

Yorum Ekle