2018’e değişime başlamış olarak girin!

Yeni yıl, kararların alınması, hayatın düzenlenmesi ve yeni başlangıçlar yapılması için bir milat.

Yeni yıl heyecanının gazıyla bir sürü plan yapılır, kendi kendine sözler verilir…

Değişim! Ne muhteşem bir kelime… Büyülü, cezbedici ve merak uyandıran. Acaba bundan sonraki hayatınız nasıl olacak? Belli kararlar alacaksınız ve hayatınız değişecek… Tabii uygularsanız!

Yeni yıl kararları Pazartesi diyetleri gibidir. Bir heves gidip alışveriş yaparsınız, herkese Pazartesi diyete başlayacağınızı söylersiniz. Diyet öncesi her şeyi abartırsınız ve diyet başladığında zorlanır bir süre sonra da diğer pazartesiye bırakırsınız. Aynı geçen sene yapamadıklarımızı bu seneye atmamız gibi…

Yapılan araştırmalarda yeni yıl kararlarının uygulanma oranları şu şekilde:

Yılın ilk haftası kararların uygulanma oranı %75

İki Haftayı geçenler %70

Bir ayı geçenler %60

6 ayı geçenler %40

12 ayı tamamlayabilenler %10

Bu sene bir değişiklik yapın ve değişime Aralık ayında başlayın!

Bugün 1 Aralık. Karar almak için mükemmel zaman.

Hemen şimdi alın kağıdı kalemi ya da açın boş bir Word sayfası, kendinize yeni yıl listesi yapın.

Tek farkla. Düzenlenme tarihi ile uygulama başlangıç tarihi aynı olsun.

Evet, hemen şimdi bugün yazın ve başlayın. Yeni yıl heyecanı ve coşkusuyla geçen yüksek enerjili bu ayı neden heba edesiniz ki?

Yeni yıla değişime başlamış olmanın gücüyle girin.

Sigarayı mı bırakacaksınız? 2018 e girdiğinizde siz zaten bıraktınız! Kilo mu vereceksiniz? İncelemeye başladınız bile bakın? Arkadaşlarınızı mı ihmal ettiniz? Ya da ailenizi… Hemen şimdi onları arayıp görmek için ufak hediyelerle gönüllerini almak için gayet uygun bir zaman…

Bundan sonra değişimin tarihi Aralık ayı olsun sizin için. Bütün yılınız bu yüksek başlangıcın sefasını sürerek muhteşem bir enerjiyle devam etsin. Heyecanla aldığınız kararları, aynı heyecanla gerçekleştirin!

Bu dilekleri gerçekleştirebilmek için nasıl planlar yapmalısınız?

  • Öncelikle geçen sene karar alıp da neyi gerçekleştiremediyseniz ona bir bakın. Belki de daha net bir tanıma ihtiyacınız var. Örneğin kilo vermek istiyorum genel isteği yerine, yemek alışkanlıklarımı hemen şimdi değiştirmeye başlayacağım, spor için haftada iki gün kendimi hareket etmeye zorlayacağım gibi daha davranış odaklı kararlar alırsanız dileğinizin gerçekleşme ihtimali daha yüksek olur.
  • Gerçekçi olun. 3.000 tl maaş ile çalışırken 10.000 tl maaşlı iş hayali kurmayın. İlk hedefiniz zam, daha sonra 4.000 teklif eden bir işe geçmek olabilir. Ya da neredeyse maaşınız kadar kazandıran bir ek iş hedefleyebilirsiniz. Bunların hepsi sizi dileğinize daha gerçekçi yaklaştırır. Seçenekleri çoğaltırsanız hedefiniz yakınlaşır.
  • Size ait kararları isteyin. Başkasının sizin için istediği sizin de olması gerektiğini düşündüğünüz için listenize yazdığınız hiçbir şey olmaz. Öncelikle size uygun, sizin gerçekten istediğiniz dilekler olduğuna emin olun. Bunlar size motivasyon ve vakit kaybettirir.
  • Hiçbir şeyin tek bir günde değişmesini beklemeyin. Değişimin zaman içinde istikrarlı bir şekilde gerçekleştirecek olan bizleriz.
  • Yapmayacaklarınızı değil, yapacaklarınızı düşünün. Bundan sonra çok fazla yemek yemeyeceğim yerine bundan sonra porsiyonlarımı azaltıp hafif yemekler tercih edeceğim deyin. Şuruplu tatlılar yemeyeceğim yerine sütlü tatlıları tercih edeceğim deyin. Zıttını tanımlayın kendinize. Yapmayacağınız şeyin yerine ne yapacaksınız? Odaklanmanız gereken bu.
  • Ekonomik hedeflerinize somut amaçlar koyun. Her sene birikim yapma ya da borçları bitirme dileğiniz varsa bunu somuta bağlayın. Her ay maaşımdan kenara 500 tl ayıracağım ve yaz tatilimi şurada geçireceğim gibi. Ya da her kredi kartımı 500 tl eksik getireceğim böylece bu farkla taksitlerimi daha fazla ödeyip borcumu azaltacağım gibi somutlaştırılmış, hediyeli, sonuç odaklı hareket etmiş olursunuz.
  • Üşengeçlik. Bunu yenmek için plan yaptığınız an aksiyon alın. Arkadaşlarınızı arayın ve plana ortak edin. Seyahat ya da aktivite ise bilet alın. Elinizde sizi yapmanız için zorlayan, başlangıcı yapılmış planlar olsun ki ertelemeyin.
  • Kararlarınızın birbiriyle çatışmaması önemli. Hem bebek sahibi olmak istiyor aynı zamanda da iş değiştirmek istiyorsanız zamanlamanızı doğru yapıp belki de birini gelecek seneye ertelemeniz daha doğru olacaktır. Bu gerçekçi bir erteleme olur.

Bütün bunları yazın, zamanlayın ve çizelge oluşturun. Sürekli görebileceğiniz, kontrol edebileceğiniz bir yerde tutun. Her hafta üzerinden geçerek ne yapmışsınız, neler yapabilirsiniz toplantısı yapın kendi kendinize. Başardıklarınızın yanına tik koyun.

Deneyimli listeciler çoktan akıllarındakini not almaya başladılar bile. Siz hala ne isteyeceğinizi, nasıl bir plan yapmanız gerektiğiniz bilmiyorsanız işte size örnek bir yeni yıl planı:

-Stresimi kontrol edeceğim. Beni rahatlatan şeyleri bulup onlara odaklanacağım. Yoga yapmayı deneyebilirim. Dans etmeyi seviyorum bir dans kursuna yazılabilirim.

-6 kilo vermem gerekiyor. Bunun için spor salonuna haftada 2 kez gideceğim. Dışarıda yürüyeceğim. Ofise sağlıklı yiyecekler götüreceğim.

-İhmal ettiğim göz, diş, tirod kontrollerimi yaptıracağım.

-Sosyal medyada başkalarının sosyal hayatlarına saatlerce bakmak yerine kendi sosyal hayatıma odaklanacağım. Paylaşım amaçlı değil, anda kalarak yaşayacağım bunu.

-Alışveriş konusunda daha seçici olacağım. Evimdeki fazlalıkları dağıtıp gerçek eksiklerimi belirleyip ondan sonra öncelik sırasına göre aylara bölerek alacağım. Gereksiz ama çok beğendiklerim için kendime ayda bir limitli şımarma hakkı tanıyacağım.

-Haylimdeki iş için daha fazla çalışacağım araştırma yapıp beni daha çok mutlu edecek bir iş/ şirket bulacağım ve networkümü geliştirip bu işe ulaşmak için elimden geleni yapacağım. Bu arada cv mi güncelleyip, daha dolu gösterecek eğitim, sosyal sorumluluk, ekstra bir yabancı dil gibi aksiyonlar alacağım.

-Hayatıma düzgün birisinin girmesini istiyorum. Gerçekten beni anlayan, konuştuğumuzda bana bir şeyler katan, onunla olmaktan keyif aldığım biri… Bu sefer ben de değişeceğim. Artık dış görünüş konusunda ön yargılı bakmayacağım, çalıştığı pozisyon, kazancı konusunda takıntılı olmayacağım. Sadece kendi sektörümle sınırlı olan sosyal çevremi genişleteceğim. Öncelikle arkadaş olarak anlaşabildiğim biri olmalı.

-Daha düzenli olacağım. Aradığım her şeyi anında bulabilmek için uygun şekilde düzenleyeceğim ve fazlalıkları atacağım. Aynı şekilde kafamdaki fazlalıkları da atacağım. Daha az ve öz şey düşüneceğim. Gereksiz ayrıntılarla kendimi yormayacağım ve artık oluruna bırakmayı deneyeceğim. Her şeyi kontrol etmekten vazgeçeceğim. Daha rahat davranmaya çalışacağım.

-Neye odaklanırsam o gerçekleşecek. Sadece gerçekleşmesini istediğim şeylere odaklanacağım. Olumsuz şeyleri düşünüp daha da fazla olumsuzluğu üzerime çekmeyeceğim. Tek bir şeye odaklanıp dileklerimi tek tek gerçekleştireceğim. Bardağın artık dolu tarafını göreceğim.

-Bu sene kenara para ayırmaya başlayacağım. Bütçe çıkarıp kazançlarımı ve harcamalarımı gözden geçireceğim. Vazgeçilmez sandığım harcamalarımdan birikim için ayıracağım. Hatta bireysel emeklilik yaptıracağım.

-Standart tatil yerine değişik yerler göreceğim, yeni insanlar tanıyacağım farklı bir tatil istiyorum. Bunun için hemen araştırmalara başlayacağım. Bu sene tatilimin parasını peşin ödemeyi hedefliyorum.

-Görüşmek zorunda olduklarımı hayatımdan çıkarıp görüşmekten zevk aldıklarımı hayatıma alacağım. Yeni insanlara ve onların katacağı zengin muhabbete, her tür konuda beyin fırtınasına açık olacağım.

-Kültürel etkinliklere daha fazla zaman ayıracağım. Ofis- ev döngüsünden uzaklaşıp kendimi aktivitelere vereceğim.

 

Kafanızda ışık yandı mı? Haydi o zaman hayaller kağıda…

Yeni yılda nasıl biri olmak istiyorsunuz?

 

 

Yorum Ekle