Acun- Şeyma boşanmasının çalışanlar üzerindeki yan etkileri

Çok şükür bu hafta nasıl geçti anlamadık. Görkemli yaşam tarzlarıyla seven-sevmeyen herkesin yakından takip ettiği ünlü çift, 14 aylık evliliklerini sonlandırdı. Bu magazin olayı diğer bütün magazin haberlerini, hatta savaş riski taşıyan uluslararası haberleri bile gölgede bırakıp gündemimizi 4 gündür meşgul ediyor.

Öyle ki ofislerde kimse detayları okumaktan iş yapamaz hale geldi. Kahve molalarında tek konuşulan konu bu! Söylentilerin ne kadarı gerçek? Boşanma maddeleri onların standardına göre oldukça ağır olduğu halde Şeyma Subaşı neden mutlu mesut hayatına devam ediyor? Yoksa suçlu mu, yakalandı mı bla bla bla?

Onların derdi hepimizi gerdi açıkçası. Muhtemelen bir süre daha konuşulup her konu gibi bu da heyecanını yitirecek, ancak işin magazinsel “ettiğini mi buldu, böyle rahat evlilik mi olur, çok geziyordu zaten” kısmını geçecek olursak esas bizi ilgilendiren ve can evimizden vuran konu şu ki, boşanma anlaşmasında telaffuz edilen aylık nafaka tutarı 125.000 TL.

Bu rakam çeşitli sosyal medya hesapları ve ciddi gazetelerde sayfa sayfa yayınlandı… Dolayısıyla içimizde de yankılandı durdu!

Burada geçmeyen saatlerden, doldurmamız gereken günlere, şimdi ayrılsam ne kadar tazminat alırım hesaplarından emekliliğime ne kadar kaldı hayallerine kadar yaptığımız tüm hesap kitaplar bir anda yerle bir oldu… İçimizdeki SGK sistemi çöktü!

Şu anda 20 yıllık bir çalışanın alacağı kıdem tazminatı tavandan hesaplandığı halde yaklaşık 110 bin TL. Yani eski deyimiyle emeklilik ikramiyesi! Birinin ayda 125.000 (yani her ay kıdem tazminatı almak gibi düşünün) alabiliyor olması çalışanı hayattan soğutmaya yeter de artar bile…

Zaten içimizde sürekli yankılanıp duran “Ne için çalışıyorum? Neden buradayım?” soruları bir anda daha da cevapsız hale geldi…

Bu bizde kronik mutsuzluğa, zaytungda da yazdığı gibi kronik uykusuzluğa, iş yapmak istememeye, istifaya kadar geniş bir depresif davranış silsilesine dönüştü. Motivasyon sıfır!

Şimdi yapılabilecek en iyi şey kendi hayatınızı, maaşınızı zar zor biriken ve alıp alamayacağınızın belli olmadığı kıdeminizi ve emekliliğinizi düşünmeyi bırakın. Daha fazla haber okumak kariyerinizi tamamen bitirebilir 🙂

Hatta şu an eminim CEO nuz bile ya zar zor o kadar kazanıyordur dişi ve tırnağı ve kaç yıllık çalışma hayatının sonunda belki o noktaya gelmiştir. Ya da yanına bile yanaşmayan maaşlarla bugüne kadar kendini çok iyi yerde zannediyordur ve şu an odasında o da sizin gibi sessizce ağlıyordur :))))

Kendinizi avutabileceğiniz konular:

-Onlarınki başka bir dünya (sen karanlıkta kalkıp karanlıkta işe gidiyorsun unutma)

-Hızlı gelen hızlı gider (bize verseler ev için biriktirmeye falan kalkarız kesin o yüzden asla gitmez)

-Onların çanta parası bile değil o nafaka (bak bu doğru aslında 24.000 usd cik sadece…)

-Az olan çoktur ( 🙂 siz yine de inanmaya çalışın )

-Başkasıyla evlenemeyecek ama… (Size teklif etseler mevcut kocayı boşarsınız o ayrı 🙂 )

Şimdi sakince internette sörfü bırakın, stalk yapmaktan vazgeçin… Şu bir gerçek ki herkes kendi hayatını yaşıyor ve kimse hatta siz bile gerçek sizi yansıtmıyorsunuz. Çalkantılı renkli hayatlara özenseniz de o stres sizi iştekinden daha fazla yer bitirir. O yüzden mis gibi bilgisayar ekranınıza, dosyalarınıza ve gerçek iş toplantılarınıza geri dönün. Kahve molalarında sıcacık emeklilik ya da yeni bir kariyer hayallerinizi tekrar canlandırın. Yoksa bu mesai bitmez, benden söylemesi 🙂

 

Yorum Ekle