Yağ lekesi giysilerden nasıl çıkar?

Yağ lekeleri giysilerin en büyük kabuslarından biri. Gün içerisinde olmadık bir zamanda başımıza gelebilir ve hemen önlem almazsak kalıcı olabilir 🙁

Özellikle sevdiğiniz ya da yeni aldığınız bir giysiyle önemli bir gününüzde başınıza gelmesi epey sinir bozucu olabilir.

Merak etmeyin, ne yapacağınızı bilmek sizi kalıcı hasarlardan kurtaracak…

Yağ lekeleri çıkması zor lekelerden olmakla beraber onlardan kurtulmak imkansız değildir.

Gıdadan veya kozmetikten giysiye geçebilen yağ lekesinde ilk müdahale çok önemli.. Yağ lekesi ne kadar uzun beklerse çıkması o kadar zor olur.

Boya içermeyen bulaşık deterjanları giysilerden yağ lekesi çıkarmaya birebirdir. Ancak lekenin kaybolması için fazla uygulama ve çitileme kumaş yüzeyine zarar verebilir. Renkte solma yaratabilir. Yağ lekesinin büyük bir bölümü çıksa da sadece sizin fark edebileceğiniz hafif bir iz bırakabilir. Bu yüzden sadece bulaşık deterjanıyla bilinen ilk müdahale yeterli olmayabilir.

Öncelikle yapmanız gereken bir peçeteyle kumaşın üzerindeki henüz emilmeyen yağın bir kısmını almalısınız. Sakın lekeye kolonya ve sade suyla müdahale etmeyin. Daha çok yayılmasına neden olursunuz.

Daha sonra masada bulunan tuzu lekenin üzerine dökerek bir süre yağı emmesini bekleyin. Tuz kadar karbonat ve pudra da ilk müdahalede önemli yardımcılardan. Elinizin altında hangisi varsa, lekenin üzerine dökerek bir süre bekleyin. Daha sonra fırça ya da peçeteyle sert bir şekilde kumaştan uzaklaştırın.

Giysiye ilk yardımı yaptıktan sonra çamaşır makinesine atarken lekeyi hafif ıslatarak tam üzerine bir miktar leke çıkarıcı koyun ve yedirin, daha sonra makineye atıp etiketinde izin verilen en yüksek sıcaklıkta yıkayın ve kurutucuya koymayın. Asarak doğal yolla kurutun. Yoksa giysinin içinde kalmış yağ kurutucunun yüksek ısısıyla tekrar yüzeye çıkabilir.

Dökülen ya da sıçrayan yağ lekesi ne kadar çabuk fark edilirse arınması o kadar kolay olur. Yağ lekesi olduğu fark edilmeden normal makineye atılarak yıkanan giysiden yağ lekesi çıkmayabilir.

Ufak bölgede ve hemen fark edilmiş lekeleri kendiniz bu yöntemle kolayca çıkarabilirsiniz. Üzerinden zaman geçmiş ve daha büyük lekeler için en iyi çözüm ise kuru temizleme… Onların kullandıkları özel yağ çıkarıcı ürünlerle kıyafetinizi lekesiz giyebilirsiniz.

 

Yorum Ekle