30 Adımda yeni bir yıl yeni bir ben…

2020 çok da umduğumuz gibi geçmedi ama 2021’den beklentimiz büyük… Size yeni yıla bomba gibi girmeniz için 30 maddelik bir yapılacaklar listesi hazırladık.

Adım adım geçmiş yıldan kalan işleri temizliyoruz ve yeni yılda kendimize yeni bir “ben” hediye ediyoruz.

O halde hazırsak başlayalım…

1- Evinizde bozuk, kırık, tamir edilmesi gereken ne varsa şimdi, bugün, daha fazla ertelemeden halledin. Yeni yıla kırık, dökük, çalışmayan hiçbir şeyle devam etmeyin.

2- Kuru temizleme, terzi için bekleyen kıyafetler, temizletilmek için bekleyen halılar, perdeler, yorganlar, battaniyeler… Hepsi temizleme ve onarma zamanı…

3- Ertelenenler listenizde neler var? Belki yıllardır ertelediğiniz, belki 2020’de fırsatınız olduğu halde yapmadığınız içinizi kemiren o şeyleri tekrar bir kağıda yazıp madde madde gerçekleştirin. Taşıdığınız yük enerjiden bu sene başında kurtulun, hafifleyin…

4- Sırada eşya detoksu var! Eski, kullanmadığınız, sakladığınız gereksiz bekleyen yer israfı her eşya yeni sahibini çok çok mutlu edebilir.. Fazla eşyalarınızı ihtiyacı olanlara verin…

5- Kıyafetler, ayakkabılar, montlar… Hele o atılamayan verilemeyen ama hiç giyilmeyen ve çok yer kaplayan montlar… Hediye atkı bereler… Belki bir gün üzerinde durabilirim dediğiniz topuklu ayakkabılar. Belki bir gün yeniden sığarım dediğiniz her bir kıyafet… Onlara sığabildiğiniz günün gelmesi size bağlı, ama moda gardırobunuza bağlı değil o nedenle zayıflasanız bile asla giymeyeceğiniz sakladığınız tüm o eski kıyafetleri ihtiyacı olanlara verin… Vedalaşın ki, yenileri gelebilsin…

6- Kozmetikler ve ilaçlar elinizin bir türlü ayıklamaya gitmediği unutulan, tozlanan, bozulduğu halde hala var sanıldığı için acil ihtiyaçta yarı yolda bırakan ürünler.. Hepsini elden geçirip doğru ihtiyaçları belirleme zamanı!

7- Takılar dünyası ayrı bir evren… Aradığınızda asla bulamadığınız özel parçalar, son dakika zinciri karışmış kolyeler, belki bulurum diğer tekini sakladığınız küpeler… Eleyin, atın, satın… Elinizde kalan az öz ve kaliteli takılarınız şimdi size gülümsüyor olacak…

8- Atıp verirken aslında aynı zamanda kendiniz için doğru ihtiyaçların listesini de çıkarıyor olmalısınız. Evinizde hangi eşyaya ihtiyacınız var, hangi kıyafetiniz eksik, hangi kreminiz bitmiş… Doğru ihtiyaç listesini kaliteli alışverişle birleştirdiğinizde sizi birkaç yıl idare edecek yatırımı kendinize yapmış olursunuz.

9- Elektronik çöplüğünüzü sakın unutmayın. Eski şarj kabloları, eski elektronik eşyalar, bilgisayarlar telefonlar… receiverlar ve hatta dvd playerlar 🙂 Siz ne yapmanız gerektiğiniz biliyorsunuz….

10- Evde atılamayan ortada duran eşyaların en büyük sebebi bir hatırasının olması. Bunları gerçekten özel olanlar kalacak şekilde eleyin. Verdiğiniz eşyalardan boşaltabildiğiniz bir dolabı “hatıralar dolabı” yapıyoruz. Şimdi bu eşyaları tıkıştırmadan, özenle buraya yerleştiriyorsunuz. Resim çerçeveleri bile burada saklanabilir… Her şey gözünüzün önünde olmak zorunda değil.. Etrafınızı sadeleştirmek o hatıraları sevmediğiniz veya değer vermediğiniz anlamına gelmez rahat olun. Hayat sizin hayatınız, ev sizin eviniz.

11- Geri dönüşüm son yılların favorisi. Birçok videoda evinizdeki eşyaları kendi başınıza nasıl az maliyetle muhteşem bir şekilde dönüştürüp ideal yaşam alanları ve eşyaları oluşturabileceğinizi gösteriyor. Evet o dergilerdeki muhteşem ortamı kendiniz yapabilirsiniz, haydi iş başına!

12- Şimdi geldik kendimize… Önce etraftan başladık çünkü etraf zihindir. Zihnimizi sakinleştirip rahatlatmak için çevremizi sakinleştirmeliydik. Şimdi ise özümüze, bize dönüp bakma zamanı. İç güzellik her şeyden önemli şüphesiz ancak dış görünüşümüz öncelikle kendimiz için önemli bir referans. Hayattaki duruşunuz, ifadeniz, kendinize verdiğiniz değer ve gösterdiğiniz özen tüm hayat kararlarınızı etkiler. Bu nedenle şimdi hemen aynanın karşısına geçip gözlerinizin içine bakın. Siz kendinizde neleri değiştirmek isterdiniz? Bu saç, kilo, giyim tarzı, bakış, duruş size ait gördüğünüz her şey… Aynadaki kişiyi değiştirmek sizin elinizde. Dış görünüş bunun iç değişime giden minik bir parçası ama önce bununla başlıyoruz çünkü müdahalesi daha kolay ve kendinizle barışmanıza büyük yardımcı. Kendinizi iyi hissedeceğiniz şekilde “kendi” istediğiniz gibi bir 10.000 bakımına hazır mısınız?

13- Hobim yok diyenler buraya! Her yerde okuyorsunuz bir hobiniz olsun, bir hobi edinin, hobiniz olmalı… İyi ama yok. Sizin için doğru olan başkalarının genel kabul gördüğü bir şey olmayabilir. Podcast dinleyebilir, seneryo yazabilir, 3d kalemle tasarım yapabilirsiniz… Belki çok iyi oyun oynuyorsunuz ama bunun bir hobiye dönüştürebileceğinizi bilmiyorsunuz. Veya örgü örmek, dikiş dikmek size çok domestik geliyor ama bunu deneyerek nasıl rahatlayabileceğinizi veya bir moda markası yaratabileceğinizi bilmiyorsunuz… Hobi söz konusu olduğunda önemli olan birinci şey sizin kafanızı dağıtması, günlük hayattan biraz olsun uzaklaştırıp sizi rahatlatması. İkincisi bunu geliştirebiliyor olmanız, çünkü geliştirebildiğin şeye emek verirsin. Üçüncüsü ise ki bu en önemlisi adı üzerinde hobi olmasının temeli, değiştirebiliyor olabilmeniz. Yani bu bir iş değil, sizi bağlayan, zorlayan hayatınızın temel taşlarından biri değil. O nedenle dilediğiniz an bırakma, sonra istediğinizde tekrar başlama veya bambaşka bir hobi bulma lüksüne sahipsiniz. Defalarca deneyebilirsiniz… Önemli olan tek şey kafanızı rahatlatacak bir şey “denemeniz”.

14- Aile ve arkadaşlarınızda iletişiminiz deki eksikler ne? Çözülmeyen konular, yanlış anlamalar, aramayı ertelemek, karşı taraftan beklemek… Bunların hepsine hemen şimdi bir son veriyorsunuz ve aramak istediğiniz herkesi arıyorsunuz. O kadar rahatlayacak ve mutlu hissedeceksiniz ki… Önce bir kahve koyun kendinize… Yüz yüze gibi tatlı muhabbetleri keyifle yapın… İletişim hayatınızdan hiç eksik olmasın.

15- Diyetten sonra hayatımıza giren “sağlıklı beslenme” lafı zayıflama ihtiyacı duymayanları da kapsadığı için daha popüler hale geldi. Ama sonuç aynı. Kolay olan sağlıksızlar daha cazip ve bu bizi içten içe acayip rahatsız ediyor. Sağlıklı beslenmeliyim ama beslenemiyorum. Neden? Çünkü sağlıklı besin tatsız tuzsuzdur, organik pahalıdır, hazırlaması uğraştırıcıdır. Bütün bu ön yargılardan kurtulalım mı bugün? Sağlıklı beslenmeye zorlamadan başlıyoruz. Önce alışveriş… Dolabı neyle doldurursan onunla beslenirsin. Kendinize 21 gün verin. Dolabınızı açtığınızda cips yerine peynir zeytin kuru yemiş atıştırmayı, tatlı istediğinizde meyve, bal yemeyi siz değil mideniz isteyecek…

16- Spor yapma konusu da ayrı bir tabu çünkü hareket etmemiz gerektiğiniz biliyor, ama bunu istemiyoruz. Şöyle bir gerçek var ki aslında tıpkı sağlıklı beslenme gibi siz harekete geçtiğinizde kendinizi durduramayacaksınız. Vücudunuz artık o hareketi kendi isteyecek… Yapmadığı zaman rahatsız olacak… Yine bunun oturması için kendinize 21 gün verin. Ve küçük başlayın. Her gün 15 dakika yürüyüş mükemmel bir başlangıç. Lesslie ile 1 mile,3 mile 5 mile videoları evde spor yapmak için muhteşem kaynaklar… Hadi başlayın!

17- Kariyerinizden memnun musunuz? Sizin için daha iyisi nasıl olurdu? Böyle bir işi elde etmek için neler yapabilirsiniz? Bunu düşünün ve yazın. İstediğiniz kariyer sizin sandığınız yönde olmayabilir. Tüm fırsatlara açık olabilmek için de aradığınız şeyi kendi gözünüze sokmanız ve bunun için bildiğiniz yollardan başka hangi yolların olabileceğini de kendiniz görmeniz gerekiyor… Ek iş imkanları, hatta belki hobiniz ya da sistemde eksik gördüğünüz bir “şey” sizin için dev bir para mıknatısı olabilir.

18- Ne kadar çok şey bilirseniz bilin her konuda öğreneceğiniz mutlaka daha fazla şey vardır. Pandemi dijital öğrenmenin sınırlarını zorladı. Spor dahil online platformlarda… Artık her şey mümkün. Hazır evdeyken online eğitimler alarak istediğiniz her alanda kendinizi geliştirebilmeniz mümkün. Bu ister briç olsun ister astroloji ister yoga ister sunum teknikleri… Dijital çağda sınır yok. Sınır sadece beyninizde… Hadi aşın onu!

19- Kitaplar… Okunacakları sıraya koyup yenileri alma zamanı… Her şey dijitalleşse de gerçek kitaplardan oluşan bir kitaplığın yerini hiçbir şey tutamaz… Uykudan önce en sevdiğiniz diziyi izlerseniz rüyanızda başkalarının yazdığı senaryoda figüran olursunuz. Bir kitap okuyarak uykuya dalarsanız, kendi yarattığınız dünyanın kahramanı… Siz karar verin, ertesi güne nasıl başlamak istiyorsunuz? Bir figüran mı yoksa kahraman mı?

20- Sıkıldığınız anda öylesine açıp izlediğiniz saçma sapan dizi ve filmler yerine gerçekten izlenmeye değer film, dizi, belgesel hatta konser, Talk Show ve Ted konuşmaları listeleri hazırlayın. Podcastler dinleyin.. İstediğiniz an ulaşabilmeniz için de güzel bir liste yapın telefonunuza ve duyduğunuz gördüğünüz yeni seyirlikleri ekleyin… Yıllar önce izlediğiniz şeyler, aynı kitaplar gibi yıllar sonra da çok farklı tatlar duyulmamış kelimeler ve anlamlar sunar… Bunları kaçırmayın…

21- Siz hiç Vizyon Board yaptınız mı? Bazen hayal etmek yetmez, onun hep gözünüzün önünde olması gerekir… Beynimizin bir yerinde bizden habersiz ona ulaşmak için çabalayan kocaman bir evren var. İşte bunu harekete geçirmek esaslı, ne istediğimizi somut bir şekilde görebilmek için vizyon tahtası yapılır. Bu bir A4 e, bir kartona veya mantar bir panoya yapılabilir. Hep istediğiniz, hayal ettiğiniz şeylerin en yakın görsellerini bulup bu panoya koyarak isteklerinizi kendi gözünüze sokarsınız ve bir de bakmışsınız olmuşlar 🙂  Vizyon panosu yapıp asamıyorsanız bu kağıdı her gün açtığınız çekmecenize, cüzdanınıza da koyabilirsiniz.

22- Para kaçaklarınız neler? Paraya sahip olmak istiyoruz ama bunun için neler yapıyoruz? Gereksiz harcamalarımızı düzenleyip limitlerimizi belirliyoruz. Sadece ihtiyaçlarımızı alıyoruz ve kazancımızı dağıtmadan %10 ayırıyoruz… Sanki bir kredi çekmişiz ve %10 u oraya yatması gerekiyor gibi zorunlu olarak ayrı bir hesaba yatırıyoruz. Bu paranın adı kötü gün parası değil aksine iyi gün parası. Siz tüm kontrolü ele aldığınızda burada biriken parayla dilediğiniz ne varsa gerçekleştirebileceksiniz…

23- Müzik için hayatınızda yeterince yer var mı? Sıradan aynı parçaları mı dinliyorsunuz veya başkası ne açarsa? Müzik dinlemeye bile vaktiniz yok mu? Yeni şarkıcıların hiçbirini de tanımıyorsunuz Allah bilir 🙂 Tanımak zorunda değilsiniz. Ama dinleyin… Eskileri dinleyin, yenilere şans verin… Özlemlerinizi giderin… Ben mesela son günlerde 90’lar albümümle resmen aşk yaşıyorum… Beni o kadar mutlu ediyor ki resmen bir tatil dopingi yerine geçiyor.. Müziği hayatınıza katın, ister spotify, ister youtube nereden ne şekilde isterseniz…

24- Teknoloji diyeti günleriniz, saatleriniz olsun. Kendiniz ve aileniz için telefon, tablet, bilgisayar ve tv den uzak saatler yaratın… Buna çok ihtiyacınız var. Teknolojik aletlerin yarattığı gerginliği atmanın gözleri dinlendirmenin en iyi yolu ise doğada yürüyüşler yapmak…

25- Biraz tatil planı yapalım mı? Ne tatili demeyin hayal kuruyoruz burada… Kritik dönemlerin aşıldığı ve her şeyin tamamen olmasa da bir nebze normale döndüğü günler gelecek… O günlerde neler yapmak istediğiniz kimlerle nerelere gitmek istediğinizi planlamak size çok iyi gelecek. Yurt dışı daha bir süre zor gözükse de yurt içindeki pek çok yeri keşfetmek için harika zamanlar. Belgeseller, bloglar, seyahat sayfaları, otel yorumları… Sizin neye ihtiyacınız var? Muhteşem bir tatil sizin için nasıl olurdu? Ve bu nasıl mümkün olurdu? Gerçeğe giden yol ne kadar iyi soru sorduğuna bağlıdır…

26- SPA günü yapıyoruz! Güzel uzun bir banyo keyfi… Kese köpük masajını kendimiz yapacağız artık 🙂 Kremler, maskeler, salatalıklar ve olmazsa olmaz meditasyon müziği… Tüm yorgunluğumuzu 2020 gibi geride bırakalım mı?

27- 2020’den nefret ettik ama iyi neler oldu hiç düşündünüz mü? Kendiniz için… Neler fark ettiniz, neyi daha iyi yapardınız? Güzel bir 2020 değerlendirmesi bekliyorum sizden.  Ne getirdi, ne götürdü, neyi daha iyi yapabilirsiniz? Bu madde 2021 için büyük bir referans bunu iyi değerlendirin.

28- 2021 için bir yeni yıl dilek listesi yaptınız mı? Bu vizyon boardın daha ayakları yere basan yazıya dökülmüş hali aslında. Yapmadıysanız hemen bir dilek listesi yapın. Bunda görsel imgelemek zorunda değilsiniz. Sadece maddeleyin. Ama püf noktası, detay verin. Kilo vermek istiyorum değil, şu kiloda olmak istiyorum. Üniversiteyi kazanmak istiyorum değil, şu okul şu bölümü kazanmak istiyorum. Tatile gitmek istiyorum değil şuraya şu insanlarla gitmek istiyorum. Zam istiyorum değil, maaşımın şu kadar olmasını istiyorum. Net hedefler yolların önünü açar.

29- Dilekleri yazıp bırakmak yok bu sene. Bu detaylandırdığınız dileklere bir de nefis yol haritası yani aksiyon planı hazırlıyoruz. Her maddeyi ince ince çalışıp size verilen görev gibi neler yapılabilir araştırıp bulup aksiyona geçeceğiniz detaylı a-b-c seçenekli yollar hazırlıyorsunuz. Her dilek sizin için adeta bir görev. Dilekleri gerçekleştiren sihir, etkili planlamadır. 2021 sizin yılınız olacak!!

30- Şimdi son olarak, kendinizi her halinizde kabullenin ve sevin… Kızgın, mutsuz, ümitsiz bütün bu negatif duygular hepimizin hayatının bir parçası.  Sürekli pozitif kalmak mümkün değil, ama negatifin pozitife döneceğini bilmek mümkün. Sürekli mükemmel hissedeceğiniz bir yıl olmayacak belki, ama hissettiğiniz yaşadığınız her şeyin çabayla size iyi bir dönüşü olacağınız bilmek ipleri kaderin elinden alıp biraz da bizim çabamıza bağlıyor. Evet dışarıda müdahale edemediğimiz bir sürü şey oluyor ama ya müdahale edebileceklerimiz? Bu yıl onları fark edip kendi kendimizin kahramanı olalım mı? Siz değişin, dünyanız değişsin. Bu başınıza gelmeden anlayamayacağınız bir şey. Bunu anlamanın en kısa yolu ise değişmek!

Mutlu bir 2021 diliyorum…

 

Yorum Ekle