Yılbaşı Sofraları

Yılbaşı gecesini evde eşiyle dostuyla geçirenler çok şanslısınız!

Sıcacık ev ortamında sevdiğiniz insanlarla enfes yemekler ve süslü bir masa eşliğinde keyifle girmek gibisi yok…

Televizyondaki birbirinden dolu ve güzel programlar bir yana,  istediğiniz şarkılarla hep bir ağızdan söyleyerek, anıları yad ederek ve yeni anılar oluşturma planları yaparak girebilirsiniz…

Peki bu şahane gecede masanız nasıl olmalı?

Masa etrafında herkese bir yer düşmüyorsa sofra kurmak yerine şık bir açık büfe düzenleyebilirsiniz.

Açık büfe için hazırlayabileceğiniz ikramlar:

Mezeler:  haydari- fava- şakşuka- patlıcan ezme- atom- pancar turşusu- acılı ezme- Çerkez tavuğu- Arnavut ciğeri- köpoğlu

Diğer alternatifler:

Peynir tabağı

Çiğ köfte

Kanepe ya da bruschetta

Patates salatası

Sıcak ot tabağı

Mücver

Kızartma tabağı

Top köfte

Hindi kalamar

Yaprak sarma

Sosisli milföy sarmalı

Peynirli biber

Çerez

Tatlı atıştırmalık olarak: makaron ya da renkli bezeler, çikolata topları, fondü, saray lokması, renkli glazürle süslenmiş minik çam ağacı şeklinde mozaik pastalar (üçgen dilimlerle bu görüntüyü verebilirsiniz.)

Masa başı 

Masa başı yemek için ise ortada devasa iç pilavla doldurulmuş kızarmış Hindi, etrafına yukarıdaki mezelerden ve diğer atıştırmalıklardan birkaçı, ilave olarak tercih ettiğiniz mevsim ya da özel bir salata türü olabilir. Kaşık salata ya da yeşil salata yılbaşının favorilerinden. Tatlı olarak da fırında tahin helvası, revani, creme brulee, ya da süsleyerek hazırladığınız yılbaşı pastası servis edilebilir.

Yemek çeşitleri ve sofra süslemeleri ile ilgili sunumlara bir göz atın, uygulayabileceklerinizi not alın ve muhteşem bir geceye hazırlık yapın! Tam 2 gününüz var!

 

 

 

 

 

 

Yorum Ekle