Kışa Hazırlık Bakımı

Havalar hafif hafif soğumaya başlarken cildimizi kışa hazırlamanın vakti geldi. Güneş, tuzlu su, klor derken yıpranan cilt ve saç, kış soğuğuyla yüzleşmeden mutlaka bakıma alınmalı.

Bu mevsim geçiş döneminde yazın güneş ışınlarından hasar gören cildi tamir etmenin ve soğuk havaya hazırlamanın tam zamanı.

İlk adım:

İlk adım, ölü derilerden kurtulmak. Yazdan kalma bronzluğu bir süre daha taşımak istiyor olabilirsiniz ancak kese ile ölü derilerinizden kurtulursanız cildiniz çok daha sağlıklı gözükecek. Önce güzel bir kese ile tüm vücudunuzun yükünü hafifletin.

Gözeneklerin açılmasından fırsat bilerek peeling yapın ki kese ile atamadığınız, cildin gözeneklerine yerleşen kir tabakası peeling topçukları sayesinde cildinizden arınsın. Peeling yaparken cildi çok fazla tahriş etmeden yapmanız çok önemli.

Kese ve peelingle cildi biraz hırpaladınız belki ama sonuç tertemiz ve pürüzsüz oldu. Şimdi cildi biraz dinlendirme ve hasarı giderme zamanı. Yoğun bölgeye uygun nemlendiricilerle tüm vücudunuzu baştan sona nemlendirin. Kullandığınız nemlendiricinin vitamin destekli olmasına ve cildi nemlendirirken beslemesine de dikkat etmelisiniz. Hücre yenileyici özelliklere sahip bileşenler hyaluronik asit, kolajen ve c vitaminini içeren kremleri tercih edebilirsiniz.

Rutin bakım:

Şimdi gelelim bu pamuk gibi kıvamı korumak için her gün yapmanız gereken rutine. Her gece mutlaka makyaj temizlenmeli. Makyaj yapmamış dahi olsanız gün içinde bulunduğunuz yerin havası tozu pisliği gözeneklerinize yapışacağından mutlaka temizlemeniz, cildi arındırmanız gerekir.

İkinci adım tonik. Tonik hem ciltte temizlemeyle çıkmayan kirleri giderir hem de cildi sıkılaştırır. Tonik olarak saf gülsuyu da kullanabilirsiniz. Buzdolabında tutarsanız pamuğa dökerek temizlediğiniz cildinizde gözeneklerin küçüldüğünü göreceksiniz.

Bunun üzerine yapmanız gereken tek şey ise nemlendirme. Cildinizi güzelce nemlendirin. Özellikle yatmadan önce sürülen gece kremi sayesinde yüzünüzde saatlerce kalan yastık yorgan izine veda edeceksiniz.

Haftada bir cilt tipinize uygun yüz maskesi ile cildinize ihtiyacı olan bakımı sağlayın. Maskeler cildi derinlemesine temizleyen, tamir eden ve besleyen bakım ürünleridir. Etkisi hemen hissedilir ve kendinizi iyi hissettirir.

 

Kışın da güneş kremi kullanmalısınız. Güneşin yıpratıcı etkisinden korunmak için nasıl yazın güneş koruyucu sürüyorsanız, kışın da bulutların arkasından da olsa gelen güneş ışınlarının etkisini azaltmak için koruyucu kullanmaya devam etmelisiniz. Güneş kremi etkili günlük nemlendirici de kullanabilirsiniz.

Başka bir nokta da son zamanlarda gündeme gelen ancak uzun yıllardır cilt desteği olarak kullanılan Hyaluronik Asit. Bu hücre yenileyici bir bakım desteğidir. Hücreleri yenilediği için gençleştirici özelliği çok sevilir. Cildi hızla toparlar. Bağ dokusunun kayganlığını arttırdığı ve nemi ciltte daha uzun süre tuttuğu için cildin elastikiyetini korumasını sağlar. Hyaluronik Asit desteğini serum olarak ekstra kullanabileceğiniz gibi, nemlendiricilerin içinde bulunan versiyonlarını da deneyebilirsiniz.

Son zamanların bir başka popüler güzellik içeriği de kolajenler. Bağ ve dokular arası tutkal görevi gören bu bileşen kozmetik sektörünün mucizelerinden. Önceleri 40+ yaş gurubuna hitap ederken şimdilerde 25 + tüketici guruplarının da gözdesi. Sebebi ise vücudumuzda doğal olarak bulunan kolajenin 25 yaşından itibaren azalmaya başlaması. Bu takviyeyi kullanmak için ilk kırışıklarınızın oluşmasını beklemenize gerek yok.

C vitamini. Cildin bir diğer dostu, gençleştirici güzelleştirici C vitamini neredeyse tüm bakım ürünlerine girmiş durumda. Bu vitaminin nimetlerinden cilt bakımınızda da yararlanın. C vitaminini hem besinlerden hem de krem içinde kullanabilirsiniz.

Ciltle ilgili son nokta, kış soğukları başladığında el ve dudaklarınızı nemlendirmeyi unutmayın. Eller ve dudakların soğuktan çatlamasını beklemeden düzenli olarak nemlendirmelisiniz.

Saç bakımı:

Bakım dedik mi aklımıza hemen sadece yüz bakımı geliyor ancak vücut bir bütündür. Yüzünüze gösterdiğiniz özeni yüzünüzü çevreleyen, güzelliğinizin çerçevesi saçlarınıza da gösteriyor musunuz?

Yazdan çıkmış saç, öncelikle mutlaka kırıklarından arındırılmalı. Yıpranmış veya bir şekilde yanmış saç temizlenmeli, sağlıklı göründüğü boya getirilmeli. Daha sonra saçınızı keratin bakımıyla sağlamlaştırmalısınız.

Günlük bakımda ise mümkün olduğu kadar az toplamanızı gerektirecek şekilde saçınızı şekillendirmelisiniz. Saçı besleyen iyi bir bakım yaptırabilir veya hazır saç maskelerinden alabilirsiniz. Saç şampuanı ve saç kremi seçerken içeriğinde en az kimyasal olanı tercih etmelisiniz. Saç derinize iyi gelmeyen, yıkandığı anda canlı ve nemli gösterip ertesi gün saçı  ve saç derisini kurutan popüler markalardan uzak durun.

Tırnak bakımı:

Yazın ojesiz bırakılmayan tırnaklar havasızlıktan yıpranır. Rengi sararır ve beyaz kuru yüzeyler ortaya çıkar. El tırnaklarımızdaki ojeler daha çabuk çıktığı için veya daha sık renk değiştirdiğimiz için ayaklar ellere göre daha fazla yıpranır. Kışın en iyisi ayak bakımını tırnaklarla birlikte yaparak ojesiz uzun aralıklar vermektir. Düzenli manikür ve pedikür nemlendirme ile birlikte tırnaklarınızın yaz yorgunluğundan çabucak çıkmasını sağlayacak. Kalıcı oje kullanıyorsanız, kışın buna bir süre ara vermeniz tırnak dokusunun kendini toplaması için daha sağlıklı olacaktır. Tırnakların da en az elleriniz kadar neme ihtiyacı vardır. El kremi kullanırken tırnaklarınıza da, özellikle diplerine krem sürmeyi unutmayın.

Yorum Ekle