Apartmanda evcil havan beslemek

Apartman dairelerinde beslenen evcil hayvanlar için kanun ve kurallar hakkında bilginiz var mı?

Evcil bir hayvana sahipseniz veya dairenizde beslemeyi düşünüyorsanız, şikayetçi olunması durumunda ne gibi haklara sahip olduğunuzu da bilmelisiniz.

Tabii bunun yanı sıra sizin de hayvan bakımını üstlenen kişi olarak uymanız gereken kurallar var.

Avrupa Birliği Uyum Yasaları’na göre hazırlanıp 2004 yılında mecliste kabul edilen Hayvan Hakları Koruma Kanunu’na göre tüm hayvanların korunma ve bakım hakları vardır.

Bakan kişiler tarafından sorumlulukları tam olarak alındığı sürece herkes bireysel besleme hakkına sahiptir.

Evde beslenebilen hayvanlar

5199 sayılı Kanun, Ev ve süs hayvanı tanımını “İnsan tarafından özellikle evde, işyerlerinde ya da arazisinde özel zevk ve refakat amacıyla muhafaza edilen veya edilmesi tasarlanan bakımı ve sorumluluğu sahiplerince üstlenilen her türlü hayvan” olarak yapılmıştır.

Ev ve süs hayvanları tanımına yasaklı türler dışında kalan köpekler, evcil kediler, tüm kafes kuşları, akvaryum balıkları, küçük kemirgenler ve sürüngenler girer.

Bu tür hayvanların bakımı tüm sorumluluk sahiplerine ait olmak üzere evde sağlanabilir.

Birisi sizi şikayet ederse?

Apartman ya da sitenizde bir apartman yönetmeliği kullanılıyorsa ve bunda sizin veya ev sahibinizin imzası varsa o zaman dikkat. Bu yönetmelikte dairelerde evcil hayvan bakılamayacağına dair bir madde varsa, o zaman hayvanın evden uzaklaştırılması istenebilir.

Bu çok nadir görülen, artık kimsenin imzalamadığı, madde olarak bile eklenemeyen bir uygulama olsa da bazı özel sitelerde katı kurallarla uygulanmakta… O yüzden yaşadığınız yerde veya taşınmayı düşündüğünüz yerde öncelikle bunu sorgulamalısınız. Başkasının beslemesi sizin için yeterli örnek olmasın. Bu maddenin olmadığından emin olun.

Böyle bir yönetmelik söz konusu değilse, kişisel sebeplerle beslediğiniz hayvanla ilgili bir şikayet alabilirsiniz. Gürültü yaptığı veya etrafı kirlettiği ile ilgili şikayetler gelebilir. Komşularınız sizi kendi sağlık durumları ile ilgili şikayet edebilir. Böyle bir durumda yapmanız gereken şey öncelikle iyi niyetle yaklaşarak sorunu anlaşarak çözmek. Sonuç olarak o insanlarla birlikte yaşıyorsunuz. Sizin hayvan besleme hakkınız, düşünmediğiniz belki aklınıza bile gelmeyen bir sebeple etrafı rahatsız etmiş olabilir. Esas sebebi öğrenerek bunu giderme yoluna gitmelisiniz. Bunun yanı sıra beslediğiniz hayvanın sağlık karnesi mevcutsa, aşıları tamamsa, gerçekten gürültü çıkarma veya etraf kirliliği yaratma ile ilgili bir sorun taşımadığına eminseniz (kameralardan tespit edilebilir), o halde hayvan besleme hakkınızı kimse elinizden alamaz. Rahat olun.

Uymanız gereken kurallar

Kanunun 5. Maddesinde göre: “Bir hayvanı, bakımının gerektirdiği yaygın eğitim programına katılarak sahiplenen veya ona bakan kişi, hayvanı barındırmak, hayvanın türüne ve üreme yöntemine uygun olan etolojik ihtiyaçlarını temin etmek, sağlığına dikkat etmek, insan, hayvan ve çevre sağlığı açısından gerekli tüm önlemleri almakla yükümlüdür.”

Bunları sağladığınız sürece hayvan beslemekle ilgili sorumluluklarınızı yerinize getirmiş olursunuz.

Yani;

Sahiplenilen hayvanın tüm denetim ve bakım belgeleri tam olmalı.

Tüm sağlık kontrollerinin yapılmış, aşıları tamamlanmış ve bütün bunların kayıt altına alınmış olmalı.

Ve yaşadıkları çevrenin genel kurallarına uyum içinde bakılmalı.

Sokak Hayvanları

Buraya kadar hep evimizde beslediğimiz hayvanların sorumluluklarından bahsettik.

Bir de evimize alamadığımız ama dışarıda bolca beslediğimiz hayvanlar var ki bunlar daha çok kediler, az da olsa köpekler…

Bu hayvanları beslerken, mamayı koyduğunuz yerin diğer insanları rahatsız edecek konumda olmaması gerekir. Başka insanların evinin önü veya ortak apartman girişine dışarıda beslediğiniz kediler için gelişigüzel mama bırakmalısınız. Bunun için kapının daha uzağında, belki de apartmanla birlikte ortak yaptırdığınız bir kulübe, mama ve su tası gibi bakım aksesuarlarıyla sizin gibi hayvan dostu insanların daha rahat ilgilenebileceği, rahatsız olan ve korkanların da huzurunu bozmayacağı bir düzen kurabilirsiniz bu hayvanlara…

Hem etrafa saçılan yiyecek ve su geçiş güzergahını kirletmez böylece kimse rahatsız olup o hayvanları şikayet etmez. Şikayet edildiklerinde ne olduğunu ve hangi şartlarda yaşadıklarını biliyorsunuz 🙁 Tabi yaşarlarsa… O nedenle kimseyi rahatsız etmeden bakabilmek de çok önemli.

Sokaklar onların serbest yaşam alanı…

Evde hayvan beslemek için öncelikle hayvan barınaklarına bakmayı unutmayın. Çeşitli cinslerde pek çok hayvan orada yeni sahibini ve yuvasını bekliyor…

 

 

Yorum Ekle