Evcil hayvan ile seyahat

Evcil hayvanla seyahat ne yazık ki biraz problemli bir durum… Her tür ulaşım ve konaklamada kabul görmüyorlar ve bir takım kısıtlamalara tabi tutuluyorlar. Bu nedenle en iyi arkadaşınızla seyahat bir miktar hazırlık gerektirir. Söz konusu ev arkadaşınız olunca onun seyahat detaylarını en az kendinizinki kadar detaylı inceleyip araştırmalısınız. Her ihtimali düşünerek ona göre önlem almalısınız.

Seyahate çıkmadan önce veterinere uğrayarak evcil hayvanınızın sağlık durumunun iyi olduğundan, eksik aşısının olmadığından emin olun. Yurt dışına gidiyorsanız veteriner bu aşı bilgilerini pasaportuna yazmalı ve imzalamalı.

Gittiğiniz yerde kaybolma ihtimaline karşı tasmasına sahibinin adı numarası, kaldığı otel ve aşılarının tam olduğu gibi bilgiler yazılmalı.

Evcil hayvanınızın seyahat sırasında strese girmemesi için ya da taşıma kuralları gereği uyutulması sağlığı açısından sakınca yaratabileceğinden uyutmadan seyahat etmenin yöntemini bulun. Hayvanların rahat nefes laması ve dengelerini sağlayabilmeleri için ilaç almamış olmaları gerekiyor. Bunun yerine doğal sakinleştiriciler ya da seyahatten önce epey yorulmuş bir hayvan seyahat boyunca kendi uyuyabilir. Bu kesinlikle daha sağlıklı…

En kolayı ve onlar için konforlusu araba ile seyahat.

Araba içinde serbestçe dolaşan hayvan şoför açısından trafikte tehlike yaratabilir o nedenle hayvanların bağlanması önemlidir. Arabada rahat seyahat için hayvanlara özel pek çok ürün satılıyor. Bunlardan size uyanı deneyebilir, hem o hem siz sıkılmadan birlikte konforlu bir seyahate çıkabilirsiniz. Uzun yolculuklarda 2-3 saatte bir ihtiyaç molası vermelisiniz. Temiz hava ve hareket ona iyi gelecektir.

Otobüs ile ulaşım kesinlikle düşünmemeniz gereken bir seçenek. Maalesef yurt içinde firmaların kuralları çok katı… Yanınızda seyahat etmesine asla izin vermedikleri gibi bagaja da uyutularak alınmasını kabul ediyorlar. Bu daha önce de belirttiğimiz gibi sağlığı açısından sakıncalı bir yöntem.

Tren evcil hayvanınız için daha konforlu bir seçenek. Küçük evcil hayvanınızı yine bilet satın alarak yanınızda taşıyabiliyorsunuz. Tabii ki sağlık karnesini hiçbir zaman yanından ayırmamalısınız.

Gemi yolculuklarında gemiye evcil hayvan kesinlikle kabul edilmez. Cruise seyahatine çıkmayı düşünüyorsanız bunu unutmayın.

Uçakla seyahat ise onlar için en kolay ve sağlıklısı. Uçakla seyahat için mutlaka evcil hayvan uçak bileti almanız gerekiyor. Taşıma konusunda her hava yolu farklı politikalara ve ücretlere sahip. Bunu uçmayı planladığınız hava yolunun sayfasından bulabilirsiniz. Ama genel olarak uygulanan, 8 kiloya kadar olan hayvanların koltuk altına sığabilecek kafes içerisinde kabin içi seyahat etmesine izin verilmesi ve 8 kilo üstü grubun kabinde seyahati şeklinde mümkün olabiliyor. Kabin içine alınsa bile kafesinden çıkmasına kesinlikle izin verilmiyor. Kabinde seyahat için ışıklandırma ve havalandırma mevcut. Burası bavulların alındığı bölümden farklı sırf hayvanlara ayrılmış bir bölüm ve oda sıcaklığında.

Diğer dikkat etmeniz gerekenler

Bir hayvanla seyahate çıkarken adeta bir çocuk gibi onu sakinleştirmeniz ve oyalamanız gereken durumlar olabilir. O yüzden yanınıza su, mama, oyuncak, sevdiği bir aksesuarını almayı unutmayın. Bu bir pelüş oyuncak, hatta bu bir terlik bile olabilir. Sakinleşiyorsa neden olmasın? Özellikle tek marka mama yiyen köpekler için gittiğiniz yerde bulup bulamayacağınızı iyi araştırın ve ona göre yanınıza alın.

Yolculuk öncesi midesinin boş olması kusmasını ve mide bulantısını engeller. Yolculuktan birkaç saat önce doyurmuş olun.

Siz güneşe hasret yayılırken hayvanların sizden çok daha fazla etkilendiğini unutmayın. Yeteri kadar su verin, gölgede tutun ve hatta ıslak havlu uygulayabilirsiniz.

Otel Rezervasyonlarınızda ya da ev kiralamalarda evcil hayvanınızla birlikte geleceğinizi belirtmeyi unutmayın. Maalesef ülkemiz bu konuda biraz tutucu. Hayvan kabul eden oteller az. Fakat yine de oldukça düşünceli ve kaliteli hayvan dostu işletmeler de yok değil. Bu tür tesislerin giderek artması mutluluk verici… En güzeli arama yaparken bu özelliği dikkate alarak size uygun tesis bulmak.

Evcil hayvanınızla yurt dışına seyahat yurt içine göre daha konforlu ve bol seçenekli. Toplum içinde özgülük alanı geniş… Toplu taşıma, restoran, otel, alışveriş merkezi… Her yerde evcil hayvanıyla rahatlıkla gezen insanlar görebilirsiniz. Üstelik Avrupa’daki trenlerde küçük-büyük bakmadan evcil hayvan ile seyahat mümkün. Hatta kafessiz hayvanları koltuklara kurulmuş seyahat ederken görürseniz şaşırmayın.

Yabancı ülkelere seyahat eden hayvanların belgelere ihtiyacı var. Pet Travel Scheme (PETS) sistemini uygulayan ülkelerde evcil hayvan pasaportu gerekiyor. Üzerinde aşıları, kimliği, numarası ve veterinerinin onay imzası ter alıyor. Siz yine de gideceğiniz ülkenin evcil hayvan politikalarını mutlaka araştırın. http://www.pettravel.com/passports_quarantine_rabies_rules.cfm

Keyifli yolculuklar…

Yorum Ekle