Boğaz ağrısı nasıl geçer? Boğaz ağrısından kurtulmanın 17 yolu!

Mevsimin en büyük sorunu üşütme, üşütmenin de en büyük derdi boğaz ağrısı… Hayat kalitenizi düşüren, yeme içmeden soğutan, nefes alsanız dahi batan can sıkıcı bir hastalık. Soğuk algınlığının ilk belirtisi olarak, boğazda batma şeklinde başlar daha sonra giderek şiddetli bir ağrıya dönüşür. Yutkunmaktan korkar hale gelirsiniz… Bu acı verici durum neyse ki çözümsüz değil.

Boğaz sprey ve gargaraları

Öncelikle boğazı rahatlatmalısınız, bunun için pek çok sprey var. Doktorunuzun önerdiği boğaz spreyleri ve gargaralar boğazınızı belli bir süre rahatlatmak için size yardımcı olur.

Tuzlu su ile gargara

Evdeki basit malzemelerle de kendi gargaranızı yapabilir, boğaz ağrınızı dindirebilirsiniz. Bir bardak suya yarım tatlı kaşığı tuz döküp karıştırın ve bu suyu yudum yudum gargara yaparak kullanın. Boğazın şişliğini alır, yeni mikrop üremesini engeller, ve bakterilerin azalmasına yardımcı olur.

Elma sirkesi ile gargara

Elma sirkesi de bakterileri dezenfekte özelliği ile bir bardak suya bir tatlı kaşığı eklenerek gargara olarak kullanılabilir. Sirke her bünyede farklı etki yapabileceği için doktora danışmadan uygulanmamalıdır.

Pastil

Pastiller hayat kurtarıcıdır. Boğazınızı rahatlattığı gibi tükürük üretimini sağlayarak kurumasını engeller, boğaz ağrınız öksürük nedeniyle oluşmuşsa, öksürüğü de azaltarak ağrının devamını engeller.

Mentollü şekerler

Pastiliniz yoksa mentollü şekerler ile de benzer etkiyi yakalayabilirsiniz. Sizi geçici olarak rahatlatsa da vücudun kendi kendini tedavi süreci tamamlanana kadar sizin rahatlamanızı sağlar.

Zencefil- bal- limon üçlüsü

Bir yemek kaşığı bala bir çay kaşığı toz zencefil üzerine de birkaç damla limon suyu ekleyip küçük bir kapta karıştırın. Bunu çay kaşığıyla yavaş yavaş yiyin. Boğazı rahatlattığı gibi yutma esnasında bal bademciklerinizin üzerini kaplayarak ağrıyı azaltacaktır. Her seferinde yenisini hazırlayın.

Ilık su

Oda sıcaklığındaki suyu içmek bile canınızı yakıyor olabilir. Boğazı yumuşatıp tahrişi durdurmak için ılık su içmelisiniz. Bunun için sürekli sıcak su bulundurmak iyi bir çözüm. Susadığınızda bir de sıcak su için beklemeyin. Zaten sık sıvı almanız gerekiyor.

Az konuşmak

Boğaza hava girişini azaltması ve boğazda bulunan ses tellerinin dinlendirilmesi, ileri aşamada oluşabilecek ses kısılmasının önüne geçer. Boğaz ağrısının şiddetlenmesini önler.

Sigara ve içilen ortamdan uzaklaşmak

Sigara boğazın bir numaralı düşmanıdır. Her nefeste içindeki zararlı kimyasallar doğrudan boğazla temas eder ve zaten tahriş durumundaki mukozaya yapışarak acıyı ikiye katlar. Aynı zamanda içmeseniz de dumanının bulunduğu yer de de aynı etkiyi hissedersiniz.

Ekinezya ve Adaçayı

Kış çayı olarak da bilinen ekinezya, içerdiği aroma ile boğazınızı rahatlatıp ödemi alır. Aynı şekilde adaçayı da antiinflamatuar olduğu için ödemi alıp boğazı yumuşatır. Adaçayını asla kaynatmamak gerekir.

Ballı ıhlamur

Boğaz ağrısında en çok tercih edilenlerden biri de ıhlamur. Gerçek ıhlamur çiçeğini demleyerek yaptığınız ıhlamura bal ekleyerek yumuşak ve ılık içimle boğaz ağrınızı dindirebilirsiniz. Dikkat edin ıhlamurun dibine çökmüş tozlar boğazınıza yapışıp öksürüğe neden olabileceğinden dibini içmeyin.

Tavuk Çorbası

Soğuk algınlığı dendi mi akla gelen bir numaralı yemek. Boğaz ağrısı için de güzel bir ilaçtır. Boğazınızı acıtmadan yeterli besini almanızı sağlayan ve bağışıklığınızı güçlendiren bu yemeği es geçmeyin. Buna bir de sarımsak eklerseniz doğal antibiyotik gücüyle hastalığınızı daha çabuk geçirmenize yardımcı olur.

Nemli ortam

Bulunduğunuz ortamın, özellikle de gece uyuduğunuz odadaki havanın  kuru olmaması gerekir. Odaya bir nem cihazı veya kalorifer peteğinin üzerine nemli bir havlu koyarak uykunuzda boğazınızın kurumasını ve daha çok ağrıyla uyanmanızı önleyebilirsiniz.

C vitamini

C vitamini desteklerinden alabilirsiniz. C vitamini direk olarak boğazının ağrırken almaya çalışmak boğazda tahrişi arttırabilir, o nedenle asitli portakal, limon ya da greyfurt suyunu C vitamini olsun diye boğazınız ağrırken direkt içmeyin. Sulandırıp içine bal katarak tüketebilirsiniz.

Mesir Macunu

İçeriğinde 41 çeşit baharat olduğu için boğazı rahatlatıyor ve batma hissini engelliyor. Macun olarak tüketemeyenler bir büyük boy macunu bir bardağa koyup üzerine sıcak su ekleyip karıştırarak mesir çayı olarak içebilirsiniz. Macunu buzdolabında tutarsanız kolaylıkla açıp bardağa koyabilirsiniz.

Çok sıcak ve soğuk tüketmemek

Hazırladığınız çayları ve çorbaları çok sıcakken tüketmemelisiniz. Aşırı sıcak boğazınızda daha çok ağrıya sebep olur. Mutlaka ılık tüketmelisiniz. Yine çok soğuk içeceklerden de doğal olarak kaçınmalısınız.

Boğazlı kazak giymemek

Boğazımız ağrırken boğazımızı iyice sarıp sarmalamak hatta en kalın boğazlı kazaklarımızı giymek bize iyi gibi gelir ancak sıcak ortam ve ter bakterilerin daha fazla üreyip yayılmasını sağladığı için uygun değildir. Boğazınızı çok fazla sıkmadan ince fular ya da boyunlukla idare edebilirsiniz. Soğuktan koruyun, ama sıcağa da boğmayın.

 

Boğaz ağrınızın iki günden fazla sürdüğü durumlarda mutlaka doktorunuza başvurun. Küçük çocuklar için yukarıdaki tavsiyeler değil, sadece doktorun önerileri uygulanmalıdır.

 

Geçmiş olsun…

 

Yorum Ekle