Boy Uzatan Besin ve Hareketler

Boyum nasıl uzar, çocuğumun boyunu nasıl uzatabilirim, nasıl daha uzun görünebilirim… Peki yetişkinlerin boyu uzayabilir mi?

Boy uzatan yiyecek ve sporlar en çok merak edilen konular arasında.

Boy uzatmanın yolları ve boy uzatmak için yapılması gerekenler hakkında kapsamlı ve hap bilgi edinmek istiyorsanız yazıyı dikkatlice okuyun.

Öncelikle boy uzamasının %75 i genetik, %25 i beslenme ve spordan oluşuyor.  Genetik faktör ise her yerde reçete gibi yazan anne babanın boyları toplamının ikiye bölünmesiyle hiçbir ilgisi yok. Genetiğimiz sadece anne babamızdan oluşmaz. Anne ve babanın soyundan herhangi bir gen insan boyunu etkileyebilir. Çok uzun boylu bir aile bireyinin sahip olduğu geni taşıyan çocuk ortalama boya sahip anne babasından çok daha uzun olabilir. Bunun tam tersi aile gen haritasında kısa boylu bir akrabanın genini taşıyan çocuk uzun anne babaya sahip olmasına rağmen daha kısa boylu olarak gelişebilir. Ancak kısa boyun gen olarak uzaktan çekmesi uzun boydan daha nadir görülen bir durumdur. Özellikle yeni neslin standartlardan çok daha uzun olduğunu söylemek lazım. Genetik ve çevre koşullarında değişen DNA lar bugünkü neslin boyunu belirliyor. Yani boydaki gen etkisi anne baba boyu ile sınırlı değil.

Genetiğinize müdahale edemezsiniz,  ancak müdahale edilebilecek ve boyun uzamasını etkileyebilecek en büyük etken iyi beslenmedir. Alması gereken besinleri iyi bir şekilde alan çocuk sağlıklı boy uzamasına devam edecektir. Çocuk ilgisizlikten veya kilolu olmama çabasıyla yetersiz besleniyorsa bu çocukta kilo vermenin yanı sıra boy kısalığına da neden olabilir. Boyun sağlıkla uzaması için büyüme çağında beslenmeden kısılmaması, kilo kontrolü için yiyeceğin içeriğini kontrol ederek paketli gıdalar yerine sağlıklı doğal gıdaların mevsiminde tüketilmesi gerekir. Ayrıca boy uzamasına da yardımcı spordan destek alınması kilo kontrolü için de faydalı olacaktır.

Peki hangi besinler özellikle boy uzamasına yardımcıdır?

Kemik gelişimi için öncelikli besin kalsiyumdur. Bunu süt ürünlerinin yanı sıra yeşil sebzelerden de alabilirsiniz. Her gün 2 bardak süt, 1 elma tüketimi boy uzaması için etkili bir beslenmedir. Süt yerine peynir, yoğurt, ayran daha fazla tüketilebilir. Ayrıca ıspanak, brokoli, maydanoz gibi yeşil sebzelerde de günlük ihtiyacınızı karşılayacak kalsiyum bulunmaktadır. Bunların yanı sıra büyümede en etkili vitamin D vitaminini barındıran balık, yumurta gibi besinler tüketebilirsiniz. Kabuklu kuruyemiş, tahıllar, tavuk, muz, havuç ve et beslenmede olması gereken gıdalardır. Bütün bunlar içinde en önemli ve en etkilisi kalsiyum. Vücudun kalsiyumu en iyi emebildiği besinler ise süt ürünleridir.

İskelet sistemi için yeterli D vitamini alınması çok önemli ve almanın en iyi yolu güneş ışığıdır. Yaz kış yarım saatlik bir açık hava yürüyüşü kemiklere çok iyi gelir ve yeterli vitamini depolamalarını sağlar.

Boy uzamasında bir diğer önemli faktör yeteri kadar uyumak. Büyüme hormonu gece uyurken salgılanır. Düzenli uyku büyüme hormonlarının düzenli çalışmasını sağlar. Düzenli uyuyan yeteri kadar uykusunu alabilen, erken yatıp erken kalkan çocuk uzayabileceği maksimum düzeyde uzar. Ama yetersiz uykuya sahipse daha uzun olabileceği halde büyüme hormonunun sağlıklı salgılandığı saatlerde yeterli uykuyu alamazsa ve bu sürekli hale gelirse uzaması da yetersiz olabilir.

Doğru nefes alma tekniği de çocuklarda sağlıklı büyümenin önemli noktalarından biridir. Doğru nefes dolaşımı düzenler, büyüme hormonlarının her organa doğru ulaşmasını sağlar. Bu açıdan çocuklarda sağlıklı nefes alma, arada derin nefes almayı öğretme, açık havada vakit geçirme, tıkalı burunun biran önce tedavi edilmesi sağlıklı büyümesinde önemli noktalardan biridir.

Gelelim en çok merak edilen maddeye… Spor boyu uzatır mı? Hangi sporlar ya da egzersizler boy uzatır?

Düzenli egzersiz ve spor çocuk yaştan itibaren kazanılması gereken bir alışkanlıktır. Hem boy uzaması için vücuda destek olmak hem de boy uzunluğunu yaş ilerledikçe koruyabilmek için hareketli kalabilmek esastır. Bazı spor dalları uzun kasları çalıştırarak çocuğun boy uzamasında biraz daha fazla etkili olurlar hem de kemik gelişimini desteklerler. Bunlar basketbol, voleybol, hentbol ve yüzmedir. Bunlar dışında trambolinde zıplama veya ip atlama, barfikse asılma gibi hareketler de sinir uçlarını uyarır ve hipofiz yani büyüme hormonunun harekete geçmesini sağlar. Spor hiçbir zaman tek başına yeterli değildir, mutlaka sağlam bir beslenme planı ile desteklenmesi gerekmektedir. Sporun acıktırması ve düzenli beslenmeyi teşvik etmesi çocuğun boyunun maksimum seviyede uzaması konusunda da etkilidir. Sonuç olarak düzenli fiziksel aktivite boy uzaması için oldukça faydalıdır.

Çocuklar için hepsini toparlarsak, sağlıklı ve dengeli beslenen, yukarıdaki besin guruplarını düzenli tüketen, düzenli spor veya egzersiz yapan, düzenli uyuyan ve düzenli açık havada vakit geçiren çocuklar, boy uzunluklarını etkilemek için paylarına düşen %25 lik kısmı maksimum düzeyde doldurur ve uzayabileceği maksimum seviyede uzar. Gerisi genetiğinde saklıdır.

Çocuğunuzun boyunda yaşıtlarına göre büyük farklılık görüyor, bir sene içinde hiç uzamadığını tespit ediyorsanız vakit kaybetmeden doktorunuza da danışarak bir çocuk endokrin doktorundan randevu almanız gerekir.

Peki yetişkinler daha uzun gözükmek için ne yapabilir? Yetişkinler uzayabilir mi?

 Yetişkinlerin çoğu oturuyor. İşte oturuyor, evde oturuyor hatta dışarıda oturuyor… Her gün saatlerce hareketli saatlerimizin çok daha fazlası süresince hareketsiz bir şekilde oturuyoruz. Yer çekiminin etkisi, yorgunluk ve fiziksel hareketsizlikle vücutlarımız kamburlaşıyor, kaslarımız kısalıyor, omuzlarımız daralıyor. Küçülüyoruz. Daha kısa gözüküyoruz. Metabolizmanın hainliğiyle daha fazla kilo alıyoruz ve kısa boyumuzla birlikte daha da kilolu gözüküyoruz.

Moralinizi bozmayın hemen. Bunu değiştirebilir, 25 yaşındaki boyunuza ve fit duruşunuza geri dönebilirsiniz.

Bunun için postürünüzü düzeltmelisiniz. Peki bu nasıl olacak?

Her yerde gördüğünüz boy uzatma hareketleri esasında boy uzatmaz. Sizin duruşunuzu düzeltir. Kalıcı olarak düzelen duruşunuz sizin daha uzun gösterir. Duruş bozuklukları boy-kilo görünüşünden öte vücut ağrılarının da en önemli sebeplerindendir. O nedenle postür düzelten bu spor ve egzersizler sizi 2-5 santim arasında uzatarak aslında gençlik boyunuza geri dönmenizi ve duruşunuzu dikleştirdiğiniz için daha uzun durmanızı sağlar.

Bu egzersizler aslında esneme egzersizleridir. Kısalan kasları lastik gibi esneterek eski olması gereken formlarına kavuşturursunuz. Zaman içinde birbirine girmiş omurlarınızı esneterek aralarını açarsınız. Duruşunuz düzelir ve bedeniniz rahatlar.

Bunun için aşağıdaki egzersizleri yapabilir veya yoga / pilates dersleri alabilirsiniz. Yoga ve pilates aynı zamanda doğru nefes almayı bir disiplin içerisinde öğrettiklerinden evde yapılan egzersizlerden çok daha etkili ve kalıcı olmaktadır. Fırsatınız varsa bu kurslardan birine devam edin. Yaşam kalitenizin arttığını ve kendinizi çok daha iyi hissettiğinizi göreceksiniz. Tartı ve metrede çok fark etmediği halde pilatese gidenlerin daha zayıf ve uzun gözüktüklerini görebilirsiniz. Bu tamamen vücudun doğru formuna kavuşması ile ilgilidir. İleriki yaşlarda karşınıza çıkabilecek kas ve kemik yapısındaki bozulmalara şimdiden egzersizi hayatınıza katarak önlem alabilirsiniz. Duruşunuzu iyileştirin ve onu koruyun. Sizi çok daha ince uzun ve genç gösterecek.

İşte evde yapabileceğiniz birkaç basit hareket:

Yerde yüzme

Ters duruş (kobra)

Köprü

Asılma

Öne esneme

İp atlama

Zıplama

Bacak germe

 

Yorum Ekle