Günlük aktiviteleri egzersize dönüştürmek mümkün mü?

 

Sağlıklı yaşam için fiziksel aktivitenin öneminin ne denli büyük olduğu şüphesiz bir gerçek. Toplum bilincinin bu yönde artması hayat kalitemizin yükselmesi açısından çok önemliyken, düzenli aktivite ve sporu yoğun hayat tempomuzun hangi zaman dilimine sıkıştıracağımız ise en temel sorunumuz.

Özellikle aktif çalışma hayatı olan kişiler için hayatın kendi temposu uzun soluklu bir maraton(!) gibi görünse de, yaşam kalitesine önem veren her bireyin günlük planlarına fiziksel aktiviteyi eklemesi, en azından aktivitelerini gözden geçirip kontrol altına alması gerekmekte. Bunu yaparken de yaşam tarzınızı bir anda alt üst edecek büyük değişikliklere değil, günlük rutinlerinize yapacağınız ufak dokunuşlara hedeflenmek daha kolay olacaktır.

İlk olarak kendinize bir adımsayar edinin.

Bir müddet adımsayar ile sıradan günlerinizi ölçümlendirin.

Daha sonra ilk ufak değişikliğinizi gerçekleştirin ve mümkünse sabah otobüse bir durak ileriden binmeyi deneyin ya da servisten bir durak erken inmeye çalışın. Klasik bir yöntem gibi görünse de adımsayar üzerinde pozitif etki yaratacağı aşikar değil mi?

Bu arada hatırlatmadan olmaz; asansör ve merdiven kullanımı arasındaki o insanlık için küçük, sizin için büyük önem taşıyan kararı size bırakıyoruz 🙂

AVMlerde dolaşırken yine adımsayarınız elinizde olsun. Bu zevkli zamanın kalori yakımındaki etkisini ölçebilirseniz, hem alışverişi hem aktiviteyi aynı zaman diliminde gerçekleştirmiş olabilirsiniz.

İş yerinde kendinizi masanızın başından kaldıracak çeşitli sebepler üretin. Her saat başı bir bardak su almak için yerinizden kalkın. Ofis içerisinde iş arkadaşınıza iletmeniz gereken bir mesajı telefon yerine yanına gidip yüz yüze iletin.

Uzun ve yorucu bir günün sonunda eve vardığınızda, akşam yemeğinizi hazırlarken en sevdiğiniz tempolu müzik eşliğinde dans edin, hareketlenin. Hem zihninizi hem bedeninizi hafifletin.

Her sabah uyandığınızda saat kaç olursa olsun, hava ister buz gibi soğuk, ister sıcak olsun, pencerenizi aralayın ve en az beş kez derin nefes alıp verin. Ardından bir su bardağı su için. Bu iki minik aktivitenin uyandırma etkisi akıllı telefonunuzun alarmından çok daha etkili olacaktır göreceksiniz.

Günlük rutininizdeki bu küçük değişiklikler uzun dönemde hayatınızın kalitenizi arttıracak. “Yapamıyorum” dediğiniz sağlıklı yaşama birkaç adım yaklaşmış olacaksınız.

Şu basit kuralı unutmayın; bir karar al ve hayata geçir.

Yorum Ekle