Hangi sporu seçmelisiniz?

Her yerde duyuyorsunuz, okuyorsunuz spor yapın diye evet tamam ama hangi sporu yapmalısınız? Sizin ihtiyacınız olan, yapabileceğiniz spor hangisi?

Spor yapmak deyince kendinizi ona adayıp, bedeninizi helak edercesine yapmaktan bahsetmiyoruz. Yeter ki size uyan bir türü bulun ve ufak ufak başlayın.

Acaba hangi spor size daha uygun?

Pilates: Kas-iskelet sisteminizde ağrılar varsa özellikle bu sporu seçebilirsiniz. Ancak vidolardan izleyip kendiniz yapmaya kalkmadan, gerçek bir spor eğitmeni eşliğinde doğru şekilde yapmak şartıyla. Pilatesle kilo vermeseniz de vücudunuzun elastikiyeti artacak, ağrılarınız geçecek ve vücudunuz düzgün hatlara kavuşacak. Tartıda olmasa da aynada farkı net görebilirsiniz. Ayrıca derler ki vücut esnekliği fikir esnekliğini sağlar. Pilates vücudunuza iyi geldiği kadar beyninize de iyi gelecek.

Yüzme: Artık yüzme bir yaz sporu değil. Hemen hemen her yerde uygun fiyatlı bulabileceğiniz kapalı havuzlar sayesinde yılın 12 ayı düzenli yapılabilecek bir spor. Yüzme kalp ve genel kilo kontrolü için ideal bir spor. Ancak 40 +  iseniz kulvarı tamamlamak için kendinizi asla zorlamamanız ve en ufak bir sıkıntı hissettiğiniz anda havuzdan dışarı çıkmanız çok önemli. Kalp dışında çok fazla kramp rahatsızlığınız varsa çok dikkatli olmalısınız. Bunlara rağmen yürüyüşten sonra en ideal ikinci spordur. Bedenen ve ruhen rahatlatır. Vücudu şekillendirir. Düzenli yüzme ile istikrarlı ve geri almadan kilo verebilirsiniz. Ayrıca her sporu yapamayan fiziksel problemleri olanlar için de kasları rahatlatan, tercih edilen ve doktorlar tarafından önerilen bir spordur.

Yoga: Yoga bir spor değildir lafını duyabilirsiniz. Önemli değil. Sizin ihtiyacınız olan hareket Yoga’da olabilir. Önemli olan bunu bulmaktır. Yogada vücut ve zihin birlikte spor yapar. Ruhunuzu bedeninizle birlikte dinlendirirsiniz ve esnetirsiniz. Negatif enerjiden pozitif enerjiye geçmekte zorlanıyorsanız yoga tam size göre. Biraz da hareketsizseniz tadından yenmez. Acele edip kendinizi zorlamayacağınız, sükunetle yapıp arkasından nefis bir uyku çekebileceğiniz harika saatler sizi bekliyor. Yogayı hafife almayın. Birkaç ay sonra belirecek kaslarınızı görünce şaşıracaksınız. Hele son dönemde epey popüler olan salıncak yogası çok eğlenceli… Kasları çalıştırıp kafayı boşaltmak isteyenler için birebir.

Tenis: Tenisi istediğiniz her yaşta öğrenebilirsiniz. Birebir ders almanız ve acele etmemeniz çok önemli. İyi bir raket tercih edin ki kolunuz yorulmasın. Hocanızın yönlendirmesini bekleyerek raket seçmeniz doğru olacaktır. Kendine güveni ve konsantrasyonu arttırır. Disiplinli, hırslı insanların sporudur. Maç yapmaya başladığınızda yağ ve kalori yakımı maksimumdur. Vücudu genç tutmak için yapılacak en iyi spor dalıdır. Her yaşta rahatlıkla devam ettirebilirsiniz. Üstelik kortlar yaygındır, tatilde de devam edebileceğiniz bir spordur. Tek derdiniz kendinize dişli bir rakip bulmak…

Koşu: Koşmak ve Yürümek çok tartışılan bir ayrım. Faydası tartışmasız ancak bir grup sadece yürümenin doğru olduğunu savunurken azımsanamayacak bir çoğunluk da koşmanın esas spor olduğu görüşünde. Hangisine yatkın olursanız olun başlangıç için en iyi sporlardan biri. Mutlaka önce yürüyüşle başlayın. Daha sonra hızlı adımlara geçin ve daha sonra da vücudunuz tamamen ısındıktan, kaslarınız açıldıktan sonra dilerseniz koşuya geçin. Koşu için dizlerinizin sorunsuz olması önemlidir. Ağrıyorsa zorlamayın ve mutlaka bir doktora görünün. En kolay yağ yakıp vücudu şekle sokan spordur. Öncelikle ilk hedefi göbektir. Bu açıdan hızlı alınan sonuç çabuk salıverilmesine neden olur. Yani bu spora devam zorunludur. Devam etmediğiniz hafta kiloları geri almaya başlarsınız. Kafa boşaltmak ve kondisyon için birebirdir. Ayrıca diğer sporlara da güzel bir zemin yaratır. İş hayatına pozitif etki eder. Düzenli koşanlar işlerini daha hızlı toparlar, zamansızlık problemini diğer insanlara göre daha az yaşarlar.

Golf: Parayı yönetenlerin sporu olarak bilinen golf için öncelikle doğru saha gereklidir. Golf, yeşillikler içinde, açık havada, beyin ve kas konsantrasyonuyla yapılan bir spordur. Terlemeyi sevmiyor ancak kendinize sportif bir hobi arıyorsanız tam size göre. Özellikle parlak kariyerinizi spor yaparken bile düşünmek isterseniz CV nizi yanınızda taşımanız sizin yararınıza olur. Zira etraf Ceo kaynıyor. Sakın müdürünüzü görürseniz gidip top toplamaya kalkmayın. Eşit olduğunuz tek yerde karizmayı çizdirmeyin. Aristokrat ruhların sporu olan golf aynı zamanda  başarılı bir network ağı. Oynarken konuşma şansı olduğu için muhabbetin rahatça döndüğü, ancak atış sırasında çıt çıkmaması gereken bir spor olduğunu da unutmamak lazım.

Dağcılık: Adrenalini yüksek bir spor. Daha yüksek bir tatmin ve daha yüksek hedefler arayanlara göre. Doğayı çok sevmeniz, yakından tanımanız ve ağır şartlara direnç gösterebilecek vücut yapısına sahip olmanız gerekli. Başlangıç için daha hafif ve üstün güvenlikli bir kulüp ile başlanmalı. Kendi kendinize yapabileceğiniz bir spor değil. Doğru malzemeler ve sizin seviyenize uygun ekip ile yapmanız gereken bir spor. Egzersizleri uzundur. Bütün bir gününüzü vermeniz gerekebilir. Ama harika kalıcı arkadaşlar edinir, muhteşem bir vücut yapar ve hafta sonlarınız dolu geçtiğiniz hissedeceğiniz bir tutkuya sahip olursunuz. Dilerseniz sadece doğa yürüyüşü ve kampçılık aktivitelerine katılarak tırmanışsız devam edebilirsiniz.

Yelken: Uzaktan gayet havalı gözükse de işin aslı zor bir spor. Çok iyi yüzme bilmeniz, denge kabiliyetinizin yüksek olması, hızlı hareket edebilmeniz ve kol gücünüzün iyi olması gerekir. Yelken rüzgar ve dalga gibi doğal güçlerle mücadele gerektiren bir spordur. Rüzgarı doğru hissetmeyi öğrenmek ancak denizde çok zaman geçirmekle olur. Rüzgarla ve denizle mücadele kas gücü ve algıyla zevkli bir spora dönüşür. Dışarıdan izlemesi çok hoş ancak uzaktan süzüldüğünü gördüğünüz o yelkenlinin içinde büyük bir doğru tutma mücadelesi mevcuttur. Bunu yapmak epey efor sarf ettirir. Sağlam bir ekip işidir. Doğal ortamdaki bu mücadele başarma duygusunu en zirveye çıkarırken denizin pozitif enerjisi ile kendinizi vücut ve kafa olarak iyi hissedersiniz. Sıradan bir kurs ile başlayıp bir anda kendinizi 6 metrelik yelkenli bakarken bulmanız mümkün… Tutkulu bir spor. Yine networkü oldukça iyi, bunu da söylemeden geçmeyelim ancak spor esnasında değil daha çok hazırlık ve sonrası kutlama aşamalarında…

Kayak: Sürekli yapmanız gereken bir spor değil. Bir kez öğrendiniz mi unutmazsınız. Yılda bir defa yapılabilir ancak tadını alır hele başarılı bir kayakçı olursanız sizi pistlerden kimse alamaz. Çok zevkli olmakla birlikte tehlikelidir. Doğayla mücadele etmeseniz de doğanın koşullarına mahkumsunuz. Çevreyi iyi tanımalı ve kalabalıktan fazla ayrılmamalısınız. Kayak merkezleri artık çoğu yerde var, yeter ki iklim uygun olsun. Ekipman kiralama şansı var. Kaldı ki Decathlon sayesinde artık spor malzemeleri alınmayacak düzeyden normal fiyatlara düşmüş durumda. İyice ısınmadan kaymamalısınız. Kayağı düzgün taktığınızdan emin olmalısınız. İyi bir hoca ile başlangıcı yapıp doğru hareketleri öğrendikten sonra kendiniz denemelisiniz. Ters hareketle bacağınızı kırmanız çok kolay. Kıyafetiniz ekipman kadar önemli. Mutlaka kayağa uygun kıyafetler giyin. Koordinasyon ve dengeyi geliştirir. Tüm kasları çalıştırır. Kar yanığına sahip olursunuz 🙂 ve tabii ki sosyalleşirsiniz…

 

 

Yorum Ekle