Artık Youtube videolarını çevrim dışıyken de izleyebileceksiniz!

Popüler video izleme platformu ve sosyal medyanın göz bebeği Youtube’a video indirme özelliği geldi.

YouTubeGo uygulaması ile yavaş yavaş tüm dünyaya yayılan yenilik, nihayet bugün Türkiye’de…

Youtube 2016 yılında bu uygulamayı tanıtmıştı ve merakla bekleniyordu. YouTube bu uygulamanın hayata geçmesiyle, kullanıcı tabanına internet kullanımı sınırlı olan kullanıcıları da dahil edebilecek.

Aslında zaten pek çok kullanıcı çeşitli yollarla Youtube videolarını indirebiliyordu. Ancak bunun için farklı programlar kullanmaya gerek kalmadan sayfanın kendi uygulamasıyla tek tuşla yapılması ve çözünürlüğünün belirlenebilmesi de büyük bir kolaylık olacak.

Bu yeni özellik sayesinde akıllı telefonunuzda videoları internetiniz olmasa da izleyebileceksiniz. Wi-fi olan bir yerde izlemek istediğiniz videoları indirip daha sonra internetsiz ortamda izleyebilmek paket sorunu yaşayanlar için bulunmaz nimet.

Videoları indirmek için yapmanız gereken tek şey ise videoyu oynatırken çıkan ‘İndir‘ butonuna tıklamak. Butona tıkladığınızda karşınıza çözünürlük seçenekleri çıkacak. İstediğiniz çözünürlüğü seçerek videoları telefonunuza indirebilirsiniz.

Google’ın pazar seçimi de dikkat çekici bulundu. Kısa süre önce kullanıma sunulan özellik Hindistan, Irak ve Lübnan’da kullanılabilir durumdaydı. Ta ki bugüne kadar, bugünden itibaren Türkiye’nin der içinde olduğu 130 ülke daha bu yenilikten faydalanabilecek. Orta Doğunun öncelikle hedeflenmesinin sebebinin bu ülkelerde yaşanan yavaş internet sorununa çözüm bulmak istemesi olarak görülüyor.

İnternetsiz video izleyebilme özelliğiyle videolar içerik kategorisinde zirvede kalmayı sürdürecek. Vakitsizlikten izlenemeyen videoların sonradan izlenmesini de kolaylaşmış oldu. Artık neredeyse kaçırdığınız hiçbir şey olmayacak. Kullanıcılar artık YouTube videolarını indirebilecek ve internetin olmadığı yerde yasal sorunlara takılmadan müziğini dinleyebilecek, takip ettiği dizileri izleyebilecek.

Youtube bu ekonomik internet özelliğiyle hitap ettiği genç yaş grubunun en çok sıkıntı çektiği internet paketinin yetmemesi ve kota sorununu aşmış bulunuyor. Yavaş ve pahalı internet nedeniyle Youtube’u  yeterince kullanamayan kesimleri hedefliyor.

Bu yenilik sayesinde girişimciliğin artacağı, eğitimin en uzak noktalara kadar ulaşabileceği düşünülüyor. İnsanlar mesleklerini, yeteneklerini geliştirebilecek videolara buradan ulaşabilecek. Girişimcilik ve özellikle kadınların girişimciliği artacak. Eğitim her telefona girebilecek… İnsanlar şimdiye kadar yapılanlar ve kendi yapabilecekleriyle tanışacak…

YouTube Go’nun “sizin için önemli videolar özelliği” bölgenizde popüler olan videoların ana ekranda yer almasını sağlıyor.

YouTube Go’da kullanıcıların videoları ön izleme modunda görüntülemesi de mümkün kılınmış. Kullanıcılar zaman ve veri kaybetmeden uygulama içinde bir videonun küçük resmine tıklayarak ön izleme yapabiliyor. Eğer ilgisini çekerse, daha sonra izlemek için cihaza indirme ya da hemen izleme seçeneklerini kullanabiliyor. Bu arada söz konusu videoyu izlerken çözünürlüğü de seçebileceği için ne kadar veri kullanılacağı da kullanıcının kontrolünde.

YouTube Go’nun belki de en çok öne çıkan özelliklerinden biri de yakındakilerle video paylaşımı olmuş. Kullanıcılar diledikleri videoları yakınında bulunan aile üyeleri veya arkadaşlarıyla hiç internet kullanmadan paylaşabilecek.

 

Yorum Ekle