Bilgi Çağı’nın Yan Etkileri

Globalleşen dünyanın global sorunları olurmuş. Covid-19 ile dünyaca sınanıyoruz ve en büyük darbeyi de maalesef ki içinde bulunduğumuz bilgi çağından alıyoruz.

Esasen tarih devirleri isimlerini içinde yaşadıkları dönemde almazlar yani Orta Çağ’a ismini o çağda yaşayanlar değil, yüzyıllar sonra tarih araştırması yapan tarihçiler vermiştir.

Bizler şu an içinde bulunduğumuz döneme bilgi, bilgisayar, bilişim ya da İnternet çağı ismini uygun görsek de asırlar sonra bizim dönemimizi inceleyen bilim insanları daha uygun bir sıfat ile dönemi tanımlayabileceklerdir, belki de ismini ‘Bilgi Kirliliği Çağı’ olarak değiştireceklerdir.

Bu dönemde google ile ekrana düşen sayısız bilgiye aynı anda erişim imkanımız var. Bilgiyi geniş kitlelere ulaştırabileceğimiz sosyal medya ağımız mevcut. Tek eksiğimiz ise doğru, güvenilir bilgi!

Ekranımıza düşen her bilgiye inanmak, ya da tam tersine duyduğumuz her bilgiden şüphe etmek, bilginin silah olarak kullanılması, analiz düzeyinde tartışma yapacak yeterli doneye sahip olmaksızın fikir üretme çabalarımız, beynimizi düşünce üretmek için değil hazır bilgileri montajlamak için kullanmamız, en basit bir konuda bile tez antitez sentez yöntemini pas geçip doğrudan ön yargılarımıza sarılmamız, iddiayı bilgi sanmamız, komplo teorileri ile analitik bilgiyi dahi ayırt edemeyecek kadar akıl süzgecimizin delinmesi.

Bilgi felsefesine dair hiçbir fikrimiz olmadan sözde bilgi okyanuslarında kulaç atma çabalarımız…Ve tüm bu süreçlerin sonucunda kafamızdaki sorulara tatminkar cevapları bulamamanın dayanılmaz endişesi. Bilgi çağının yan etkileri bunlar ve bizler bu süreci doyasıya yaşıyoruz.

Oysaki karmaşık gibi görünen bu kaostan bizi kurtarabilecek yöntemlerimiz var.

Analitik düşünmek, sorgulayıcı olmak, soru sormaktan korkmamak, bilginin kaynağını araştırmak, başkalarının hazır fikirlerine değil kendi sentezimize inanmak ve yeni datalar ile onu beslemek, geliştirmek. Kendi sorularımızın cevaplarını kendimiz var etmek, varolanın içinde arama yapmaktan daha değerli, daha tatminkar olacaktır, bilgi felsefesine hayatlarınızda yer açın.

Özlem Par Okutkan- USA

 

 

Yorum Ekle