Instagramın anket özelliğini denediniz mi?

Günümüzün en popüler sosyal medya uygulaması Instagram, yeniliklerine bir yenisini daha ekleyip anket özelliğini kullanıcıların beğenisine sundu.

History’ leri sıkı takip ediyorsanız şimdiye kadar oldukça sık kullanılmaya başlandığını görmüş olmalısınız. Şüphesiz son zamanlarda en popüler alan hikayeler bölümüydü. Instagram bu alana yatırım yapmaya devam ediyor. Bu özellik, hikayelerin daha az tepki verilir halini interaktif anket seçeneğiyle bir nebze kıracağa benziyor.

İlk olarak iOS kullanıcıları için sunulan anket özelliğini artık Android kullanıcıları da kullanabiliyor.

Instagram anket nasıl kullanılır? Instagramda anket nasıl yapabilirim?

 Hikaye yaratmayı sık kullanıyorsanız anket yapmak sizin için çok daha kolay.

Hikayeler kısmına giriyorsunuz ve anketinizle ilgili fotoğrafı çekiyorsunuz.

Çıkartma işareti olan gülen kare surata tıklıyorsunuz. Açılan sayfada ANKET yazan yeri tıklayıp  sorunuzu yazıyorsunuz.

Size otomatik olarak soru ve seçimleri özelleştirme seçeneği sunuluyor. Herhangi bir soru soruyorsunuz ve seçenekleri belirliyorsunuz.

 

Cevapları Evet/ Hayır yerine istediğiniz şeyi yazarak değiştirebilirsiniz. Sadece iki seçenek mevcut. Yani çift seçenekli bir anket…

Yapmak istediğiniz anket çıkartmasını görüntüye ekleyip istediğiniz yere sürüklüyorsunuz.

İstediğiniz şekilde duruyorsa aşağıda Hikaye yazan + şeklindeki etrafı kesik çizgili yere tıkladığınız anda hikayelerinizde yayınlanıyor ve listenizdeki herkes görebiliyor.

Eğer belli kullanıcılara bunu göndermek istiyorsanız sağ alttaki Gönder seçeneğine basıp listenizden istediğiniz kişilerin görmesini sağlayabiliyorsunuz.

Hikayenizi görenler anketi oylayabiliyor. Oyladıklarında seçeneklerden hangisinin önde olduğunu görebiliyorlar. Sunduğunuz seçeneklerden birini tıklayarak anketinize katılmış oluyorlar.

Kimlerin hikayenizi gördüğü, kimlerin oy verdiği ve hangi seçeneği seçtiğini görebiliyorsunuz. Kendi anket sonuçlarınızı görüntülemek için hikayenizi açıp izleyiciler listesini yukarı çekerek açın. Hangi seçeneğin kaç oy aldığının yanı sıra kimin hangi seçeneğe oy verdiği de buradan görülebiliyor.

Tüm hikayeler gibi 24 saat sonra siliniyor.

Yaratıcı ve kullanışlı, evet eğlenceli de… Ama her an bayabilir. Zira sorular can sıkıntısından oldukça saçma olabiliyor.

Ayrıca kimin hangi cevabı verdiğini anketi yapanın gördüğünü unutmayın. Eski sevgilinizin “beni kim seviyor” anketine atlarsanız hala onu unutamadığınızı ya da ondan nefret ettiğinizi anında öğrenir. Oltaya gelmeyin…

Bu özelliği öğrenseniz iyi olur, zira bu ara anket yapmayanı dövüyorlar 🙂

 Instagramın bir sonraki yeniliği ne olacak merak konusu! Daha ne ekleyebilirler? Merakla bekliyoruz…

Yorum Ekle