Black Friday Çılgınlığı!

Bugün herkes internetteki ve mağazalardaki indirimlere koştu. Trendyol, Morhipa, Hepsiburada… Zara, Mango, H&M mağazalarının kasa kuyrukları dükkanlardan taştı.

Çoğu firma indirime günler önce başlayıp bir haftaya yayarken markalar genellikle gece yarısı indirim startını verdi. Bu yüzden internette kitlenme, mağaza önlerinde yığılmalar oldu.

İndirim kampanyası döneminin şüphesiz en mutluları sanal ve gerçek dükkan sahipleri…

Satın alanlardan da zaten almak zorunda olduğu şeyin fiyatını takip ederek gerçekten indirime girdiğini görerek alışveriş yapanlar bu günden gerçekten karlı çıkacak.

Peki Black Friday namı değer Efsane Cuma indirimleri nedir? Neden yapılır? 🙂

1932 yılından bu yana şükran gününden sonraki ilk Cuma kutlanan Black Friday, yılbaşı alışveriş sezonunun başlangıcı olarak kabul ediliyor. Amerika Birleşik Devletleri’nde başlayıp tüketim çılgınlığıyla dalga dalga tüm dünyaya yayılan bir alışveriş festivali halini alan bu dönemde firmalar olağanüstü indirim ve kampanyalarla birbirleriyle yarışıyorlar ve yeni ciro rekorlarına imza atmayı hedefliyorlar.

Peki neden kara? Çünkü indirim stokları eritme amacıyla %90 ları bulmaya başladığı 1961 yılında insanlar bu alışveriş izdihamı nedeniyle ezilip ölmesinden beri bu şekilde anılıyor. İnsanlar birbirleriyle kavga ediyor çalışanlar fazla mesai yapıp hakkını alamıyordu. Şu anda bu kavgalar daha çok sepette attım, sepetten düştü tarzında sanal olarak yaşansa da gerçek mağazaların uzun kuyruklarında deliren insanlar da az değil…

Neden cazip?

Sınırlı zamanda alışveriş insanları cezbediyor. Sepete attığı ürünün dakikalar sonra başkası tarafından kapılma ihtimali resmen adrenalin. O kısa sürede gerçek ihtiyaç tam olarak analiz edilemiyor ve en kötü ihtimalle geri gönderirim veya iade ederim mantığıyla çılgın alışverişler yapılabiliyor. Kolay geri gönderebilme internetten alışıverişin artmasının en büyük nedenlerinden biri.

Ayrıca insanlar kendisini alışveriş yaparken mutlu hissediyor. Duygusal boşluk, ofiste sıkılma, iş yapmak yerine internette gezmenin güzelliği,  zaman darlığından dolayı mağaza gezmek yerine her şeyi tek tıkla kapına getirmek cazip geliyor.

Satın alınan şeylerin sonra paket paket gelmesi de ayrı mutluluk verici çünkü ödemeyi yapıp unutuyorsun ve hop bir anda hediye gibi paketler yığılıyor önüne, işte bu haz müthiş…

Dikkat!

Mağazalar stoklarını eritiyor, ekonomi canlanıyor doğru ama dikkat edin kredi kartınızda büyüyen ekonomi sizin hesapları yamultmasın.

Fazla kapılmamak lazım çünkü bu öyle bir zehir ki sizi ele geçirdiği anda kıskıvrak yakalıyor ve bırakmıyor. Aldıkça alasınız geliyor. Adrenalin bağımlılığı gibi alışveriş bağımlılığı…

Zaten ihtiyacım vardı algı yanılgısı ve bir daha bulamam algısı en büyük tuzaklardan.

İndirim oranları çoğu kez gerçek değil… Doğru takip edin…

Black Friday’den nasıl yararlanırsınız?

Bir liste yapın. Almak istediklerinizi tek tek yazın. Kişisel bakım, ev eşyası, moda, yaklaşan hediyeler hatta yeni yıl hediyeleri… Bu listedeki ürünleri önceden dolaşıp listeleyin ve fiyatlandırın. Hatta linkleri bile elinizin altında hazır olsun. Daha sonra indirim günü vakit kaybetmeden başka reklamlara aldanıp kaos ortamında  kaybolmadan gerçek ihtiyaçlarınızı en çok indirim yapan yerden alın. İhtiyacınız olmayan istemediğiniz ürünlere boşa para vermeyin. Peki verdiniz ya da listedeki o çok istediğiniz ürün gerçekte istediğiniz gibi durmadı. Ucuza alsanız bile mutlaka iade edin. 5 tl 10 tl bu iadeler biriktikçe sizin bir diğer gerçek ihtiyacınızı karşılar. Kargo ve iade politikasını mutlaka araştırın. Kargo dahil ürünle kargo hariç ürün fiyat ayrımını iyi yapın. Sepete ekleyip size çıkarılacak kargo fiyatını mutlaka görün.

Kredi kartı kopyalamalarına önlem olarak bilmediğiniz sitelerden alışveriş yapmayın ve mutlaka güvenli ödeme sistemlerini kullanın.

İyi alışverişler!

Yorum Ekle