İhtiyaç Haritası nedir?

Sosyal sorumluluk kavramı gün geçtikçe önemi artan bir olgu. İş hayatının da oldukça yakınında. Kişilerin yanı sıra kurumların iç içe olduğu organizasyonlar gün geçtikçe artıyor. Kurumlar arasında da en az teknolojik gelişim kadar önemli hale geldi. Firmaların marka değerleri sosyal sorumluluk farkındalığının gelişimine paralel derecede yükseldi. İnsanlar tüketimde sosyal sorumluluğa karşı duyarlı markalara yöneldi. Bu konudaki farkındalığın artışı ise en çok online platformların kendi seslerini daha fazla duyurabilmesine yaradı.

Son zamanlarda sosyal medyanın gücüyle kulaktan kulağa yayılan sosyal sorumluluk projelerinden biri olan İhtiyaç Haritası, online bir yardım platformu. Platform, farklı ihtiyaç sahipleri ya da bunları tespit edebilen insanlarla bunları karşılamak isteyen insan ve kurumları buluşturuyor.

Türkiye’nin dört bir yanındaki ihtiyaçları gidermek için kurulan www.ihtiyacharitasi.org sitesin kurucuları arasında oyuncu Mert Fırat da yer alıyor. Dr. Ali Ercan Özgür, Elif Kalan, Güler Altınsoy, Mert Fırat ve Hazal Dut tarafından kurulan İhtiyaç Haritası yaklaşık iki yıl süren bir çalışmanın ürünü. 7 Ekim 2015 lansmanıyla duyurulan platform sayesinde bugüne kadar binlerce ihtiyaç giderildi.

İhtiyaç haritası, farklı konulardaki ihtiyaçların ihtiyaç sahipleri ile ihtiyacı karşılamak isteyen kişiler ve kurumların buluştuğu online bir platform olarak tanımlanıyor. Yaşadıkları yerin ihtiyaçlarını en iyi orada yaşayanlar bilir düşüncesinden yola çıkarak kurulmuş. Bu ihtiyaç taleplerinin geniş kitlelere, imkan sahiplerine ulaşmasını sağlaması açısından harita bazlı oluşu ve nakit kabul etmeden ihtiyaca odaklanmasıyla oldukça başarılı bir organizasyon. Farklı konulardaki ihtiyaçlar için ihtiyaç sahipleri ile yardımcı olmak isteyen kişi ve kurumları kolaylıkla bir araya getiriyor.

Neler yapabilirsiniz?

Temel olarak yapabileceğiniz 3 şey var;

İhtiyaç Gir: Yaşadığınız yerin eğitim, sağlık, ulaşım gibi konulardaki ihtiyaçlarını adres temelli giriyorsunuz. Sizin iletişim bilgileriniz, ihtiyacın konusu, tanımı ve varsa fotoğrafını paylaşmanız isteniyor. Bunu üye olarak yapabiliyorsunuz. İhtiyacınız haritada kısa bir notla beliriyor, ve karşılamak isteyen kişi veya kurumlar tarafından bulunabiliyor. Burada sizin bilgilerinizi talep ederseniz organizasyon tarafından gizlenme imkanı olduğundan oldukça güvenilir.

Destek Ol: Sitede yer alan ihtiyaçlardan seçtiğiniz birine ihtiyaç haritası aracılığıyla başvurarak desteklemek istediğinizi belirtiyorsunuz. Yine burada bilgileriniz gizli kalabiliyor. Destek talebiniz sistem aracılığıyla doğru bir şekilde karşılanması sağlanıyor.

Gönüllü Ol: İhtiyaç Haritasında yer alan projelerde ve ihtiyaçların karşılanması süreçlerinde gönüllü olmak isteyen kişiler organizasyona dahil olabiliyor. Yardımda bulunsanız da bulunmasanız da gönüllü olarak çalışmalara aktif olarak katılabilir, fiziki destek sağlayabilirsiniz. Yine burada da bilgileriniz gizli tutulması sağlanıyor.

İhtiyaçların karşılanması sürecinde Türkiye’nin dört bir yanından gönüllülerle çalışılıyor. Böylece yardım eden ve yardım edilen arasında incelenmiş, kontrol edilmiş bir güvenli alan oluşturulmuş. Bu da rahatlıkla sistemi benimseyip kullanmanız için oldukça önemli.

Örneğin bildiğiniz bir okuldaki 50 çocuğun bota ihtiyacı var. Bu ihtiyacın bilgilerini sitenin istediği formatta sisteme giriyorsunuz, sonra ister direkt sizinle, ister site aracılığıyla yardım etmek isteyenler bu ihtiyacı öğrenip size ulaşıyor. Yaşadığınız yere bir katkıda bulunmuş oluyorsunuz. Önemli olan doğru ihtiyaçları tespit etmek ve doğru şekilde gidermek.

Yani kısacası İhtiyaç Haritası bir online imece platformu. Kişi ve kuruluşlar bir araya gelip kendi kentlerindeki ya da uzaklardaki bir okulun ihtiyaçlarını karşılayabiliyor.

Oldukça açık, pratik ve başarılı. Türkiye’nin her yerinden kullanılabilmesi, sadece internet bağlantısı ile site üzerinden tüm ülkeye ulaşabilmesi açısından oldukça önemli.

Neye ihtiyaç olduğunu bilerek almak, direkt parayı vermekten çok daha fazla tatmin sağlıyor ve güven duygusu oluşturuyor. Parayı ver bitti, kolaycılığının ötesinde ihtiyacı olanlara dokunacak, onları mutlu edecek şeyleri siz seçerek alıyorsunuz… Bu yönü platformu diğer yardım kuruluşlarından bir tık daha samimi hale getiriyor.

Kendi şehrimizdeki eksikleri bulup birebir yardım etmek ya da uzaklara elimizin değmesi, kilometrelerce ötede bir fark yarattığımızı bilmek belki de en güzel tatmin. Kendinize aldığınız onlarca şey arasında buraya da katkı sağlayarak bir belki de daha fazla yüreğe dokunmuş oluyorsunuz. Sizin için küçük ama başkaları için tahmin edemeyeceğiniz kadar büyük bir mutluluk olduğu şüphesiz.

Mahalle mahalle, kent kent düşünülmüş ve büyük küçük denmeden tüm ihtiyaçları kapsamakta olan bir proje. Nereye ne yardım yapsam diye düşünen, gerçekten gittiği yeri görmek istiyorum diyen, akıl edemezdim iyi ki buradan gördüm diyen bir sürü insanı iyilik ve yardımlaşma potasında bir araya getiren bu online platformu kutluyoruz ve yeni duyduysanız mutlaka ziyaret etmenizi öneriyoruz.

Yardım  edebilecek durumda olmayanlar ve gönüllülük için zamanı olmayanlar en azından bu projeyi çevrelerine duyurup bilinirliği arttırabilir, yardım edebilecek kişilere ulaşmasını sağlayabilirler.

 

 

 

Yorum Ekle