Türkiye’nin mesleğinde ilk olmuş Çalışan Kadınları

Türkiye’de kadınlar Atatürk Devrimleriyle pek çok hakka ilk defa sahip olmuşlar. Daha önce toplumda ancak belirli görev ve statülerde yer alabilen kadınlar, ilk defa üstlendikleri bu görevlerde kazandıkları başarılarla nice kadına örnek olmuş, kadın  iş gücünün toplumdaki yerinin öneminin anlaşılmasını ve değerinin yerleşmesini sağlamışlardır. Örnek alınarak geliştirilen ve hızla yayılan bu işgücünün günümüzde katlanarak artmasını gururla izliyoruz.

İşte kadın iş gücünün ilk tohumları;

Refet Angın- İlk Kadın Öğretmen (1915)

Atatürk’ün ona 6 yaşındayken sorduğu “Ne olacaksın?” sorusuna tereddüt etmeden “Öğretmen!” olarak cevap veren Refet Angın, “Tarih öğretmeni ol, memleketin tarih öğretmenlerine ihtiyacı var” öğüdünü hayata geçirmiş ve tarih öğretmeni olmuştur.

Safiye Ali- İlk Kadın Doktor (1894)

Amerikan Koleji’nde okuduğu yıllarda kızlar Tıp Fakültesine kabul edilmezlerdi. O nedenle 1916 yılında devlet bursu ile Almanya Würzburg Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne kaydoldu. 1. Dünya Savaşı’nın zor şartlarında bebeklerde iç kanama hakkındaki tezi ile diplomasını alarak İstanbul’a doktor olarak döner. Daha sonra Almanya’da kadın ve çocuk hastalıkları uzmanlığını alır. 1923 yılında Türkiye’nin ilk kadın doktoru olarak icazetnamesini alır. Ayrıca ilk kadın öğretim görevlisidir.

Süreyya Ağaoğlu- İlk Kadın Avukat (1903)

İstanbul Kız Lisesi mezunu Süreyya Ağaoğlu 1921 yılında iki kız arkadaşı ile birlikte Darülfünun’a kabul edilir. 1927’de Ankara’da kendi bürosunu açar. 2 yıl boyunca Uluslararası Kadın Hukukçular Komisyonuna başkanlık etmiştir.

Semiha Berksoy – İlk Kadın Opera Sanatçısı (1934)

İstanbul Konservatuarında aldığı eğitimden sonra Almanya’da Berlin Devlet Yüksek Müzik Akademisi Opera Bölümünü birinci olarak bitirmiştir. Avrupa’da sahne alan ilk Türk opera sanatçısı olmuştur.

 

Afife Jale- İlk Kadın Tiyatro Oyuncusu (1902)

Osmanlı döneminde kadın rollerini tiyatrolarda gayrimüslim azınlık kadınlar oynardı. Afife Jale ilk Müslüman Türk kadın oyuncu olarak tiyatro alanında kadınların önünü açmıştır. Böylece tiyatroda yeni bir dönem başlamıştır.

Jale İnan- İlk Kadın Arkeolog (1943)

Programlı kazı çalışmalarına büyük destek vermesinin yanı sıra çıkan eserlerin sergilenmesi için çeşitli müzeler kurulmasına vesile olmuştur. Tarihi eser kaçakçılığını önleyen çalışmalara imza atmıştır.

Bedriye Tahir Gökmen- İlk Kadın Pilot

1932 yılında açılan Vecihi Sivil Teyyare Mektebi’nin sahibi Vecihi Hürkuş, yeğeni Bedriye Hanım’a havacılık eğitimi aldırır. 1933 yılında eğitimini tamamlayıp brövesini alan Bedriye Hanım’a Gökmen lakabı verilir.

Sabiha Gökçen- İlk Kadın Savaş Pilotu (1913)

1935 yılında Türkkuşu’nun açılış töreninden etkilenerek havacılığa gönül vermiş. Atatürk’ün destek vermesi ile Türk Hava Kurumu’nun Türk Kuşu Sivil Havacılık Okulu’na girdi. Daha sonra yüksek planörcülük eğitimini tamamladı.

Münevver Belen ve Leman Cevat Tomsu – İlk Kadın Mimarlar

1934 yılında Güzel Sanatlar Akademisi’nden mezun olmuşlardır. İTÜ Mimarlık Fakültesi’nin ilk kadın öğretim üyesi Leman Cevat Tomsu’dur.

Selma Rıza Feraceli – İlk Kadın Gazeteci

Paris’te eğitim görüp Türkiye’ye dönmüştür. İlk yatılı kız lisesi olan Kandilli Adile Sultan İnas Mektebi Sultanisi’ni yani Kandilli Lisesi’ni açar.

Sabiha Bengütaş- İlk Kadın Heykeltraş

1920 yılında Mimar Sinan Resim bölümünde 1 yıl okuduktan sonra Heykel bölümüne geçti. Daha sonra açılan sınavla Roma Güzel Sanatlar Akademisine gitmeye hak kazandı.

 

 

Yorum Ekle