Hangi ülkelere vizesiz gidebilirsiniz?

Seyahat etmeyi kim sevmez? Hele bu seneki gibi yıllık izinleri bayram tatilleri kovalarken tatil seçenekleri önümüzde çoğalıyor. Bir hafta otelde ya da yazlıkta geçirenler diğer tatilde yeni yerler görmek istiyor. Türkiye’deki birbirinden güzel gezi noktalarının yanı sıra kalabalıktan uzaklaşmak ve farklı ülkeler keşfetmek için yurt dışı popüler bir seçenek…

Tatil için yurt dışı cazip gözükse de vize evrakları ve sürecin yetişme stresiyle uğraşmak ayrı bir dert. Son anda plan yapmanıza izin vermeyen vize süreci tatilcileri daha tatili planlarken bezdirmeye yetiyor. Aylar öncesinden karar vermeniz ve gerekli evrakları toplayarak başvurmanız üzerine bir de epey para vermeniz gerekiyor. Vizesiz gidilen tatil rotaları, sizi bunlarla uğraştırmadan ve daha fazla masrafa sokmadan keyifli bir tatil geçirmenizi sağlıyor.

İşte vizesiz gidilebilen ülkeler:

Makedonya:

Ülkemizdeki pek çok göçmenin köklerinin dayandığı Makedonya en çok tercih edilen ülkelerden biri. Doğal güzellikleri ve korunmuş eski yapısıyla tarihin canlı dekoru olarak sizi karşılıyor. Başkent Üsküp’teki 13 Kemerli Taş Köprü, Old Bazaar, Mustafa Paşa Camii ve Üsküp kalesi görülmeye değer yerler. Ayrıca Ohrid, Struga ve Manastır şehirleri de doğal dokusuyla oldukça popüler.

Ukrayna:

Merak edilen bir ülke olan Ukrayna doğal ve tarihi güzelliklere sahip. Başkent Kiev’de Mağaralar Manastırı, Aziz Sofya Katedrali, Nezalezhnosti Meydanı, Altın  Kapı, Aziz Andreas Kilisesi gibi mekanlar görülmesi gereken yerler arasında.

Japonya:

Birçoğunuz bilmiyor olabilir ama Japonya Türkiye arasındaki anlaşma ile vize muafiyeti uygulanıyor yani Japonya vizesiz seyahat edebileceğiniz ülkeler arasında. Dünyanın en önemli ülkelerinden biri olan Japonya’da yapılacak çok şey var. Uzun uçuş süresi nedeniyle uzun zaman ayırmanız gereken ülke pahalılığıyla biraz cep yaksa da ilginç ve görülmesi gereken bir rota. İyi bir planlama gerekiyor sadece. Uzakdoğu’da yemek denince size sadece kendi menülerini dayattıklarını sanmayın. Burada gördüğünüz her şey orada da var hatta daha çeşit olarak çok daha fazlası… 400 adadan oluşan ülkenin başkenti Tokyo’da Tokyo Ulusal Müzesi, Sensoji Tapınağı  görülmesi gereke yerler arasında.

Brezilya:

Karnavalların renkli ülkesi Brezilya tropik doğasıyla hayalleri süsleyen ülkelerden biri. Neden sadece hayalinizde kalsın ki? İşte vizesiz gidebileceğiniz muhteşem bir ülke daha…

Tayland:

Egzotik ve gizemli ülke Tayland, hem deniz kum güneş sevenleri hem de gezeyim göreyim tatilcilerini ortak adreste buluşturabilen bir ülke. Başkent Bnagkok’ta Büyük Saray, Wat Phra Kaew Tapınağı görülmesi gereken yerlerden.. Tabii ki Phuket ve Phi Phi adası popüler bölgelerinden…

Arjantin:

Egzotik macera yaşamak ve muhteşem manzaralar görmek isteyenleri Arjantin’e alalım. Şelale ve orman cenneti Arjantin, dağcılık için geniş alternatifler sunuyor. Haziran-Temmuz-Ağustos’ta kayak yapmak isteyenler And Dağları’na gidebilir…

 

Arnavutluk:

Türkiye’den direk uçuşla gidebildiğiniz başkent Tiran tarihi yapıları ve müzeleri ile görülmeye değer. Durres, Tiran’a en yakın denize girilecek yer. Berat ise Balkanlar’ın en güzel şehirlerinden biri.

Bahamalar:

Rüya adalar ülkesi Bahamalar sığ denizlerden oluşan doğal güzellikleriyle tam bir balayı destinasyonu. Festivalleri ve muhteşem deniz ürünleri restoranlarını kaçırmayın.

Fas:

Marakeş, Kazablanca, Seveyra ve Agadir görülmesi gereken şehirleri… Otantik ülkenin pek çok film ve diziye ev sahipliği yaptığını biliyoruz. Game of Thrones bunlardan biri..

 

Jamaika:

Kendinizi müziğin ritmine bırakın! Hayatınızda göreceğiniz en güzel ülkelerden biri olan Jameika güvenlik açısından biraz sıkıntılı olsa da dikkatli bir şekilde görülmeye değer. Her köşesi cennet olan ada pek çok neşeli festivale ev sahipliği yapıyor.

 

Bosna Hersek:

Instagram fotoğraflarının meşhur fonu ünlü Mostar köprüsünü görmek için mutlaka Bosna Hersek’e gidin. Ülkemizdeki göçmenlerin hatırı sayılır bir kısmı Bosna’dan geldiği için ülke size hiç yabancı gelmeyecek…

Karadağ:

Bildiğiniz gibi Karadağ Avrupa Birliğine girmeye çok yakın. Yani kıs bir süre sonra bu ülkeye ancak Schengen Vizesi ile girebileceksiniz. O yüzden ilk ziyaret edilecek ülkeler listenize almanız yerinde olur. Gittiğinize pişman olmayacaksınız. Muhteşem Budva, Stevi Stefan, Kotor Körfezi, meşhur iki adanın bulunduğu Perast görülmesi gereken yerleri arasında.

 

Maldivler:

30 güne kadar vizesiz kalabildiğiniz hayaller ülkesi Maldivler ülkemizde pek çok sahile renklerinden dolayı isim kaynağı olmuştur. Ancak bu güzel adalar zinciri ülke giderek sulara gömülüyor. Maldivler hep popüler ve hep merak edilen bir ülke. Vakti henüz dolmamışken gidin ve bu doğayı deneyimleyin.

Mauritius:

Hint Okyanusu’nun kalbinde dünyanın en romatik ülkelerinden biri… Pek çok balayı çifti için trend olan bir destinasyon… Turistik olmasından dolayı her tür yemeği kolaylıkla bulabilirsiniz. Muhteşem plajları ve deniz altı doğasıyla tam bir dalış cenneti.

 

Singapur:

30 gün için vizeden muafsınız. Genelde iş seyahatlerinde duyduğunuz Singapur, pek çok görülesi yere sahip. Riverside, Chinatown, Sentosa Adası ve meşhur tepesinde sonsuzluk havuzu bulunan otel Marina Bay…

 

Tunus:

Dünyaca ünlü Star Wars filmine ev sahipliği yapan otantik ve güzel Akdeniz ülkesi Tunus ülkemize en yakın görüleri destinasyonlardan. Sidi Bou Said ve Kartaca’yı görmeden dönmeyin. Hammamet ise size Santorini’yi hatırlatacak güzellikte bir tatil yeri…

 

Yorum Ekle