Beze (Köpük) Tarifi

Köpük, mereng, İsviçre tatlısı olarak da anılan hafif ve tatlı beze az malzeme fakat çok dikkat istiyor.

Sadece yumurta, pudra şekeri ve tuz ile yapılan bu tatlının uzun bir pişme süresi var ancak sonuç buna değiyor.

Gelelim tarife…

Malzemeler

3 yumurta akı

1 bardak pudra şekeri

¼ çay kaşığı tuz

Tarife geçmeden önce malzemelerle ilgili detay verelim.

  • Bir kere yumurtalar taze ve oda sıcaklığında olmalı. Dolaptan yeni çıkmış yumurtayı hemen kırmayın önce biraz ılınsın. Bir de sarıları kullanmayacağınız için yanına tuzlu kurabiye, börek türü bir çeşit planlayın ki artan yumurta sarılarını kurabiye üzerine kullanabilesiniz. Bu sarıları birkaç gün kapalı kapta dolapta bekletseniz de olur, bir günde bozulmuyor.
  • İkinci püf nokta yumurta beyazları sarılardan tamamen ayrılmış olmalı. İçine hiç sarı karışmamış olmalı. Bunu kolay yapabilmek için yumurta beyazlarını koymak istediğiniz bir kase kenarına vurarak yumurtayı kırın ve iki kabuk arasında yumurta sarısını sıkıca tutun. Beyazının aşağıdaki kaba tam olarak akabilmesi için yumurta sarı topunu bir sağ elinizdeki kabuğa, bir sol elinizdeki kabuğa aktararak tüm beyazın kabınıza akmasını sağlayın.
  • Yumurta beyazına asla su değmemeli. Ayırdığınız kap, çırpacağınız kap veya beklerken etraftan olmak suretiyle hiçbir su damlasına maruz kalmamalı.
  • Pudra şekeri yerine beyaz toz şeker de kullanılabilir ancak pürüzsüz kıvam için pudra şekeri önerilir. Dilerseniz yarım bardak pudra şekeri, yarım bardak toz şeker de kullanabilirsiniz.
  • Tuz bir çimdik olacak sadece. Fazla kaçırmayın tadını etkilemesin.

Yapılışı:

Gelelim tarife… Mükemmel kıvam için mikser kullanmalısınız. Elle çırpmada orijinal kıvamı yakalamak için epey kol çalıştırmak gerekir.

Önce yumurta ve tuzu köpürünceye kadar düşük devirde çırpıyorsunuz.

Sonra pudra şekerini azar azar ekleyip yüksek hızda 10 dakika kadar çırpıyorsunuz. 10 dakika çok uzun oldu bu demeyin.

Bu esnada size oldu gibi gelebilir ama tam süreyi beklediğinizde esas o zaman olduğunu kıvamından anlayabilirsiniz. Büyük ustalar beze köpüğünün olup olmadığını anlamak için kabı ters çevirirler. Akmıyorsa pişmeye hazırdır. Ama siz risk almayın, 10 dakika mikserle çırpın. Pürüzsüz muhteşem bir beyazlık elde edeceksiniz. Koyu parlak beyaz hale gelen köpük artık şekil almaya hazır.

Köpük hazır olduğunda krema sıkacağının yıldız ucunu takarak köpüğü içine doldurun ve yağlı kağıt serdiğiniz fırın tepsisinin üzerinde şekillendirin. Kolay değil ilk birkaç tanesi oldukça yamuk olabilir. Çok büyük olmamasına çalışın.

Krema sıkacağıyla farklı şekiller yapabilirsiniz veya krema sıkacağınız yoksa bir buzdolabı poşetinin ucunu küçük keserek içine doldurduğunuz kremayı sıkarak şekil verebilirsiniz.

Önceden ısıtılmış 100 derece fırında 50 dakika pişirin. Daha uzun süre veya daha yüksek ısıda pişirmek renklerinin kararmasına neden olur.

Çıktığında soğuyup iyice sertleşmesini bekledikten sonra tüketin.

Farklı lezzetler ve renkler denemek istiyorsanız kahve, tarçın, gıda boyası kullanabilirsiniz. Beze kulesi yaparak özel günlerde gösterişli bir ikramlık hazırlayabilirsiniz. Strafor beze kulesi maketi ve kürdanla kendiniz harika bir beze kulesi yapabilirsiniz. Tıpkı pastanelerdeki gibi…

1 adet orta boy beze 50 cal.

Afiyet olsun!

 

Yorum Ekle