İzin sürenizi biliyor musunuz?

Çalışanın bütün bir yıl beklediği yaz izni zamanı geldi çattı! Etrafınızdaki herkes izne çıkmaya, izin haftası neler yapacağını planlamaya başladı bile.  Kimimiz bir hafta ile yetinmek zorunda kalırken 2 veya daha fazla haftayı birbirine bağlayabilenler çok şanslı. Ama üzülmeyin bu sene Kurban Bayramı tam 1 hafta ve buna hiçbir özel şirket engel olamayacak! En azından yıllık izin hakkınızdan düşmeyecek 1 haftanız daha var hem de Ağustos sıcaklarının tam ortasında.

İş hayatında aynı şirkette 1 yılını dolduranlar yıllık izin hakkına 14 gün ile başlıyor. Bazı şirketler bunun bir haftasını ilk sene dolmadan eksi bakiye ile kullandırabiliyorlar. Motivasyonsuz bir çalışandansa avans verilmiş bir hafta izin çok daha mantıklı. İşe henüz girmiş olanlara ise genelde “long weekend” olarak tabir edilen hafta sonuna bağlanabilecek, hafta sonunu uzatacak izinler verilir. Örneğin Perşembe-Cuma-Cumartesi-Pazar gibi… Size uzun bir tatil imkanı vermese de tatil beldelerinde 2-3 günü rahat geçirmenizi kısa süre de olsa iş ortamından uzaklaşıp dinlenebilmenizi sağlar. Bu yöneticinizin aklına gelmediyse kibar bir dille talep edebilirsiniz.

İzin süresi çalışma yılınıza bağlı olarak değişiyor.

1-6 yıl arası 14 gün

6-15 yıl arası 20 gün

15 yıldan fazla çalışanlar 26 gün izne sahip olur.

Bayramlar ve resmi tatiller izinden düşülemez. Raporlu günler izinden düşülemez.

İzinleri kullanmadığınız sürece birikerek gelecek seneye devrolur. Bunun insan kaynaklarından takibini yapmalısınız. Bazı şirketlerde aldığınız günlük izinler yıllık izin hakkınızdan düşebilir.

Yaz tatilinizi planlamadan önce şirketinizin size bu izin hakkını ne şekilde kullandıracağını sormalısınız. İşinizin durumuna ve özelliğine göre aynı tarihlerde izne çıkamayacağınız kişiler olabilir. Ya da örneğin fuarla ilgili bir iş yapıyorsanız fuara yakın bir tarihte izninizi kullanmanıza izin vermeyebilirler. Bunu mutlaka önceden yöneticinizle konuşarak teyit alın ki aldığınız biletler, oteller, turlar ve hayaller yanmasın 🙂

Kanunen çalışanlar izin hakkından feragat edemez, işveren de vermemezlik edemez. Çalışan izne çıkmadığı haftaların parasını şirketten talep edemez. Ancak şirket izinler borç gözüktüğü için izni fazla birikmiş, hepsini kullanamayacak durumda olan çalışanlara bu izinlerin ücretlerini ödeyebilir. Bu ödemeler şirket inisiyatifindedir. İş yerinden ayrılırken kullanmadığınız izin süreleri şirket tarafından size ödenmek zorundadır.

Yeni bir işe girdiğinizde ise isterseniz 15 yıllık çalışma geçmişiniz olsun, izin hakkı konusunda baştan başlarsınız. Ne kadar deneyimli olursanız olun, isterseniz o iş yerine müdür olarak girin, ilk sene resmi olarak izin hakkınız olmaz. O iş yerinde 1 yılı doldurduktan sonra 14 gün ile başlarsınız. Burada istisna 50 yaş üstü çalışanlar için geçerli, o zaman 20 gün izne sahip oluyorsunuz.

İzinin nasıl kullanılacağı, ne şekilde kaç gün birleştirilip dağıtılacağı konusunda ise yine iş yerinin inisiyatifi hakim. Size izniniz blok olarak ya da bölünmüş halde kullandırılabilir. Bir parçası 10 günden az olmamak kaydıyla, geri kalanı bölünerek kullanılır kuralı olsa da, şirketlerde uygulamada farklılıklar olabiliyor.

Sonuna kadar hak ettiğiniz izin günlerinizi en güzel şekilde geçirmeniz dileğiyle…

Yorum Ekle