Nasıl bir valiz almalısınız?

Valiz seçerken nelere dikkat etmeniz gerekir?

Tatil mevsimi geldi çattı. Peki valizleriniz eşyalarınızı taşımaya hazır mı? Çoktan miyadını doldurmuş valizlerinizi artık değiştirme vakti. Son seyahatinizde mutlaka atıp yenisini alacağınıza söz verdiğiniz halde dolabınıza tıkıp unuttuysanız, bir tatili daha söylenerek geçirmeden gidip güzel bir valiz alın kendinize. Peki ama nasıl bir valiz seçmelisiniz? Eşyalarınız, destinasyon ve kalış sürenize bağlı olarak değişen ihtiyaçlarınıza göre piyasada her çeşidini kolaylıkla bulmak mümkün. İşte valiz seçerken dikkat etmeniz gereken noktalar:

 Kumaş valiz mi, deri valiz mi, polikarbon (kabuk) valiz mi?

Son zamanlarda sıkça görmeye başladığımız polikarbon yani sert yüzeyli kabuk valizler bildiğiniz gibi oldukça moda. Özellikle de rengarenk ve desenli olanları… Peki ama kullanışlı mı? Sağlam ve hafif olanları elbette kullanışlı. Ancak sizin kullanım standartlarınıza uyması önemli. Valizin üzerinde ekstra cep olanağı yok. Körükle büyüyerek ekstra sürpriz alan yaratma şansı yok. Çok kötü koşullara maruz kalır fırlatılır ve ezilirse mutlaka kırılır. Bu şartlarda eğer fazla eşya taşıma alışkanlığınız yoksa, kırılma riski olsa da alıp deneyebilirsiniz. Renk alternatifinin geniş olması, stickerlarla kişiselleştirilebilmesi ve görünüşünün hoş olması en çok tercih edilen sebeplerden. İçindekilerin zarar görmesini engellediği savunulsa da kendi dışı hasar görürse içindekileri koruyamayacaktır. Bunu bilerek almalısınız.

Ek gözleri çok sık kullanıyorsanız, eliniz attığınızda bilet kitap gibi eşyalarınızın hemen ulaşılabilir olmasını istiyorsanız, kumaş valizler size göre. Klasik standart valizleri alıştığınız şekilde tıka basa her gözünü doldurmak ve ilave yükünüze göre büyütebilme ihtimaline sahip olmak istiyorsanız kumaş bir valiz tercih etmelisiniz. Sizin için ana göz dışında üstteki gözleri en kullanışlı şekilde dizayn edilmiş modeli tercih edin. Körüklü olan bez bavullar, tahminini aşan ekstra yüklerin için ideal…

Eskinin eskimeyeni deri bavullar ise konforunun yanı sıra çizilme yırtılma tehlikelerini pahalı fiyatlarıyla buluşturduğunuzda pek de cazip bir alternatif olmuyor. Ama güzel mi güzel, karizmatik mi, kesinlikle… Havalı, pahalı ve de oldukça riskli…

Ne ile seyahat edeceksiniz?

Seyahatiniz uçakla olacaksa, kısa süreli valiz beklemeden seyahat edebilmek için kabin boy valiz yeterli olacaktır. Belki yanına bir de yine kabine alabileceğiniz el çantası ya da sırt çantası… Orta ve büyük boy valizlerinizi ise kilo hakkınıza göre rahatlıkla bagaj bölümüne verebilirsiniz.

Otobüs-tren-yolcu gemisi seyahatlerinde koltuk üstü alanlar daha dar olup valizlerinizi buna göre planlamalısınız. Taşıma şirketinden valiz hakkınızı ve aracın kapasitesini öğrendikten sonra valiz alışverişine gitmeniz yerinde olacaktır. Bu tip seyahatler için en ideali orta boy valiz ve her an ihtiyacınız olabilecek şeyleri yanınızda bulundurmaya yetecek bir el çantası.

Araba ile seyahatte ise dikkat etmeniz geren bagajın büyüklüğü ve birlikte aynı arabada seyahat edeceğiniz kişi sayısı… Bencillik etmemek ya da uzun yolda rahat bir şekilde seyahat etmek adına önceden kontrol edip birlikte karar almak en mantıklısı. Valizinizi buna göre seçmekle birlikte, 4 kişilik bir seyahatte kabin boyu valize talim ederken, arka koltuk boş ise çok daha rahat valiz seçebilirsiniz.

Hafiflik:

Valiz hafif olmalı ancak kalitesiz malzemeden de olmamalı. İçini doldurduğunuzda sizin taşıyamayacağınız bir ağırlığa ulaşmamalı ve kişi başı kilo hakkını geçmemeli. O yüzden hafif olmasına önem vermelisiniz ancak sırf hafif olsun diye eşyalarınızı yarı yolda bırakacak kalitesizlikte bir valiz de almamalısınız. Bunun için bilinen markalara veya merak ettiğiniz modelin internet yorumlarına göre valizinizi seçebilirsiniz.

Ayırt edebilme:

Valizinizi diğer benzerlerinden ayırıp uzaktan rahat seçebilmek ve başkalarının yanlışlıkla almasına engel olmak için renkli kurdelerle-stickerlarla özelleştirebilirsiniz. Ya da son moda birbirinden renkli ve eğlenceli valiz etiketlerini kullanabilirsiniz. Dış yüzeyi renkli kaplanmış bu bavullar için koruyucu kılıflar satılıyor. Desensiz bile almış olasın bu rengarenk desenli koruyucu kılıflarla hem sert yüzeyli bavulunuzu renklendirebilir, hem de yüzeyini çizme ve kırılmalara karşı bir nebze korumuş olursunuz.

Tek mi set mi?

Fiyat avantajından ve uyumundan faydalanarak bavul set tercih edebilirsiniz. Her destinasyon için ayrı boy, uzak ve uzun seyahatler içinse hepsini aynı anda kullanmanız gerekebilir. Ayrıca set bavulları iç içe koyarak saklayabileceğiniz için evinizde kaldıracağınız yer açısından da avantajlıdır.

Dayanıklılık:

Pahalı bavul en sağlam bavul mu? Kesinlikle hayır. Fiyatına göre değil, malzemesine göre karar verin. Bavulun dikişlerini, esnekliğini, tekerleklerin monte yerlerini, çekçek kısmını ve düğmesini iyice inceleyin. Birkaç seyahatte dağılıp yırtılmayacak, tekerleği kırılmayacak, en ufak darbede içindekilerin kırılmasına izin vermeyecek bir valiz olmalı. Polikarbon yani sert yüzeyli valiz seçiyorsanız malzemenin sağlamlığının garantili olduğu markayı tercih edebilirsiniz. Bakıp kontrol ederek alma imkanınız yoksa internetten verilecek siparişler için yine internetteki ürün yorumlarına göre dayanıklılığını karşılaştırmak mümkün.  Yine kumaş valizler içinse esas çelik kasaya sahip olması. İçindekilerin ezilmemesi için kumaş valizlerde çelik kasa şart. Almadan önce dikişlerine, tutma yerlerinin sağlamlığına dikkat edin. Fermuarlarının hepsini açıp kapatın.

Bavulunuz herhangi bir şekilde seyahat esnasında zarar görürse toplamadan önce anında fotoğraflamayı ve seyahat şirketinden bununla ilgili bir yazı almayı unutmayın. Bu sayede bavulu aldığınız yere hasarlı şekilde iade edip yenisini alabilirsiniz.

Tekerlek önemli:

Tekerlekli valizi tek elle idare edebiliyor olmanız gerekir. 2 tekerden 4 tekere derken çiftleyip 8 tekere ve hatta dengeli olması için 9 tekere varan konforlar mevcut. Kırılmayan tekerlek önemli… Bavulun tekerlek sayısı kadar bu tekerleklerin yük bindiğinde kırılmayacak kadar sağlam olması da önemli bir ayrıntı. Bavulu alırken kaldırıp tekerleklerin sabitlendiği yeri ve sağlamlığını, dönüş kabiliyetini ve malzemenin sertliğini kontrol edip diğer bavullarla karşılaştırarak seçiminizi yapın. En çok karşılaşılan hasar tekerlek kırılması. Valizi taşınmaz kılan bu büyük sorun için kaliteli malzemeye sahip bir valiz almak şart.

 

Kendinden güvenlikli:

Kendinden güvenlikli kilitli bavullarda anahtarı, şifreli bavullarda şifreyi unutmayın. Sonra kendi bavulunuzu kırmanız gerekmesin.

 

Etiket şart:

Benim başıma gelmez demeyin. Kaybolma ihtimaline karşı etiket şart. Bavul etiketine isim-telefon numarası ve adres yazmayı unutmayın. Şimdi birbirinden renkli ve eğlenceli bavul etiketleri var. Sıkıcı olanları unutun…

 Renk seçimi:

Bavulların % 80 i siyahtır. Valiz bandında kendinizinkini hemen bulmak ve vakit kaybetmemek istiyorsanız kendinize renkli bir bavul seçin. Bavulunuz istediğiniz gibi değilse ya da üzerinde çizikler varsa valiz stickerları ile onu istediğiniz gibi süsleyip renklendirebilirsiniz.

İyi seyahatler…

 

 

Yorum Ekle